Tekin: Kasık fıtığı kısırlığa neden olabilir

Özel Cihan Hastanesi doktorlarından Çocuk Cerrahi Uzmanı Op. Dr. M. Atilla Tekin,  fıtığın belirtilerini ve tedavi olmazsa meydana gelebilecek sorunl...

Özel Cihan Hastanesi doktorlarından Çocuk Cerrahi Uzmanı Op. Dr. M. Atilla Tekin,  fıtığın belirtilerini ve tedavi olmazsa meydana gelebilecek sorunları paylaştı. Bebeklerde ve çocuklarda fıtığın karın içi organ ve dokularının karın duvarındaki zayıf bir bölgeden dışarı çıkması olarak tanımlandığını belirten Tekin, “Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için çocuğunuzu mutlaka bir çocuk cerrahi uzmanına muayene ettiriniz” ifadesine yer verdi.

 

KASIK FITIĞI NEDİR?

Atilla Tekin, “Çocuk cerrahisi uygulamasında en sık yapılan ameliyatlardan birisi kasık fıtığı ameliyatlarıdır. Bebeğin anne karnında gelişimi sırasında, erkek çocuklarda testis denilen yumurtalıklar ilk önce böbreklerin üst kutbunda oluşmaya ve gelişmeye başlar, sonra karın içinde göç ederek, kasık kanalından geçer ve skrotum adı verilen torbalara iner. Kız çocuklarında yumurtalıklar karın içinde kalır ancak kızlarda da rahimin karın içinde sabit durmasına yardımcı bağlardan birisi kasık kanalından geçer ve rahimin arkaya bükülmesinin engellenmesinde görev alır” dedi.

 

“AİLE, ŞİŞLİĞİ FARK EDER”

Tekin, “Kasık kanalından geçen bu oluşumlar beraberinde karın içi organların üzerini kaplayan periton adı verilen karın zarını da birlikte sürüklerler. Her 10 erkek çocuğundan dokuzunda bu zar kapanır, ancak birinde kapanmaz. İşte bu zarın kapanmadığı durumlarda, karın boşluğu ile skrotum adı verilen torbalar arasında bir kesecik oluşur ki biz buna kasık fıtığı adını veriyoruz. Karın içi basıncı arttığı durumlarda, erkek çocuklarında sıklıkla bağırsaklar ya da karın içi organların üzerini kaplayan omentum adı verilen yağ tabakası, kız çocuklarında ise sıklıkla yumurtalıklar ve bağırsaklar bu kesenin içine girerek kasık bölgesinde bir şişlik meydana getirir. Aile de bu şişliği görerek çocuk cerrahına başvurur” şeklinde konuştu.

 

KASIK FITIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Atilla Tekin, “Bebeğin ve çocuğun kasık bölgesinde beliren ve kaybolan şişlik ilk ve en önemli bulgudur. Sağ ya da sol tarafta ya da her iki tarafta birden olabilir. Sağda ya da solda kasıktan başlayarak torbalara kadar olan hat üzerinde, herhangi bir noktada olabilir. Ikınma, ağlama, öksürme gibi karın içi basıncının arttığı durumlarda bu şişlik daha belirgin hale gelir. Bu karın içi basınç artımı azaldığı takdirde bu şişlik de kaybolur. Çok ilerlemiş durumlarda fıtıklaşma çocuğun torbalarını dolduracak kadar aşağı, testislerin yanına kadar inebilir” dedi.

 

KASIK FITIĞI TEDAVİSİ

Tekin son olarak, “Çocukluk çağında kasık fıtığının tek tedavisi ameliyattır. Beklenmesi gereken bir yaş ya da süre söz konusu değildir.  Hastamızın yaşı ne kadar küçükse fıtığın boğulup barsak gangreni ile hayati riske sebep olabilir. Erkek çocuklarda testis, kız çocuklarda yumurtalık kaybına neden olup ileride infertiliteye neden olabilir. Bebek ve çocuklarda kasık fıtığı ameliyatı günübirlik bir ameliyattır. Yani bebek ameliyat için getirilir, ameliyatı yapıldıktan 1-2 saat sonra evine gönderilebilir” ifadelerine yer verdi.

04 Mart 2016 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR