Bakan Ergün ve Başkan Karaosmanoğlu’nun ABD temasları sürüyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün ABD’ye gerçekleştirdiği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun da hazır b...

BÜYÜT

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün ABD’ye gerçekleştirdiği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun da hazır bulunduğu ziyaret sürüyor. Microsoft, Apple, Boeing yetkilileriyle görüşecek olan Bakan Ergün ve bareberindeki heyet ilk olarak üniversiteleri ziyaret etti ve Türk öğrencilerle bir araya geldi. Türk öğrencilerin sorunlarını dinleyerek onlarla şakalaşan Bakan Ergün, önemli açıklamalarda da bulundu. Gebze Muallimköy’de kurulma çalışmaları devam eden ‘Bilişim Vadisi’ için ABD’li firmaların yatırıma davet edilmesi amacıyla düzenlenen gezide Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da Türk öğrencilere pişmaniye ikram etti. Bakan Ergün ve beraberindeki heyet bugün Los Angeles’a geçerek film platolarında incelemelerde bulunduktan sonra Silikon Vadisi’ni ziyaret ederek buradaki teknolojik alt yapıyı inceleyecek.

500 BİN TL TEŞVİK
Geçtiğimiz yıl 500 genç mucide projelerini hayata geçirmeleri için 100 bin TL teşvik veren Sanayi Bakanlığı’ndan gençlere 500 bin TL daha teşvik müjdesi geldi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Teknoparklar kapsamında şu an 500 projenin devam ettiğini belirterek, “TÜBİTAK şu an devam eden 500 projeyi inceleyecek. Belli bir prototip ürün elde eden şirketler 2. Faza geçecek. Biz bu şirketlere 500 bin TL teşvik vereceğiz” dedi.

70 MİLYON TL KAYNAK
Ergün, mucitlerin üretecekleri 3. Fazda ise risk sermayesi şirketi bu firmalara ortak olacağını belirterek, “4. Fazda ise bu şirketleri dev firmalar satın salacak. Dünyada bu tarz girişimciler şirketlerini milyon dolarlara satıyor dedi. Bugüne kadar genç mucidlere 70 milyon kaynak aktardıklarını aktaran Ergün, “Bu projeler bir taraftan teknolojiye dönüşüyor, bir taftan teze kana dönüşüyor” diye konuştu.

BEYİN GÖÇÜNE TERS AKIN
Amerika’nın Los Angelas şehrinde Kaliforniya Teknik Üniversitesi ve Kaliforniya Üniversitesi’ni ziyaret ettiğini aktaran Ergün, Kaliforniya Üniversitesi’nde cep telefonu ile mikrobiyolojik tetkikler yapabilecek araştırma üzerinde çalışıldığını ve Türk akademisyen Prof. Dr. Aydoğan Özcan’ın yönettiğini söyledi. Amerika üniversiteleri yetenek avcılığı yaptıklarını aktaran Ergün, Hoca ve doktora öğrencilerinin şirket kurabildiklerini, bulunan fon ile de fikrin geliştirildiğini, her alandan hocanın birlikte çalıştığını kaydetti. Türkiye’de de bu kültürün yeni yeni geliştiğini aktardı. Türkiye’de de bu altyapıyı geliştirmak adına dünyadaki Türk bilim adamlarını bir araya getireceklerini ifade eden Ergün, “Hangi üniversitede hangi uzmanın olduğu ve hangi alanda çalıştığı konusunda veri bankası oluşturacağız. Bu uzmanlarımızı önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye’de bir ararya getireceğiz. Türk üniversiteleri de Amerika’daki üniversiteler gibi bilim çalışmaları yapacak” dedi.

BAKANLIKLAR FON OLUŞTURMALI
Ergün, Amerika Birleşik Devletleri’nde Bakanlıkların üniversite çalışmalarına kaynak aktarmak için kendilerine ait Fon oluşturduklarını gözlemlediğin aktararak, bunun Türkiye’deki Bakanlıklar için de uygulanabileceğini söyledi. Şu an sadece Savunma Bakanlığı’nda böyle bir fon bulunduğunu aktaran Ergün, bunun Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere diğer bakanlıklara da uygulanabileceğini kaydetti. Bunun için bir yasal düzenleme ihtiyacı da olmadığını kaydeden Bakan Ergün, “Sadece Bütçe yasasında belirtilebilir” diye konuştu.

DOKUNMASAK KİMSE “TÜBA”YI FARKETMEZDİ
Yapısındaki değişimlerin ardından büyük tartışmalara konu olan Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) hakkında değerlendirmelerde bulunan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Biz dokunmasak kimse TÜBA’yı fark etmezdi” dedi. TÜBA’nın 18 yıl önce kurulduğunda Türkiye’deki profesör sayısının yüzde 2’si kadar asil üye, Asil üyelerin 3 katına kadar da asosiye üye yapabileceğini belirterek, “Şu an Türkiye’de 15 bin profesör var. Bu demektir ki 300 asil, 900 asosiye üye olabilir. Fakat 18 yılda sadece 82 asil, 17 asosiye, 3'ü yabancı olmak üzere 39 kişi de şeref üyesi yapılmış. Biz reform yaparak daha çok bilim adamının onure edilmesini istedik. Daha çok genç bilim adamının teşvik edilmesini istedik” ifadelerini kullandı.

18 YIL BOYUNCA HER YIL 10 MİLYON KAYNAK AKTARDIK
Türkiye’nin çok ileri düzeyde bilimsel çalışmalara imza atan, ödül alan bir çok bilim adamı olduğunu aktaran Ergün, şöyle devam etti: “18 yıl boyunca her yıl 10 milyon kaynak aktardık. Bu paranın hepsini harcadılar.Ancak bilim adamlarımızın da takdir edilmesi gerek. Bunu yapacak olan da TÜBA’dır” dedi. Kurumun başkan seçmesinde sorunlar olduğunu aktaran Ergün.” Daha önce tek bir başkan adayını Başbakan’a önerip onaylanmasını beklemişler. Bugüne kadar hep onaylanmış fakat onaylanmasa kriz çıkabilirdi. Biz de bunu engellemek için TÜBA’dan üç aday çıkarmasını istedik. İkinci olarak da TÜBA’nın onure edilecek bilim adamlarının 3’te 1’ini TÜBİTAK bilim kurulunun, diğer üçte birini YÖK Genel Kurulu’nu seçmesini istedik. Böylece tek tip yapının ortadan kalacağını öngördük. Dar yapının genişlemesinden rahatsız olanlar olabilir. Bizim burada diyeceğimiz şu ki herkes az sabredilirse amacımızın TÜBA’ya müdahale olmadığı anlaşılacak. Biz sadece tıkanmayı açıyoruz” dedi.

FİTCH TÜRKİYE’Yİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR AMA BAŞARAMAYACAK
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin pozitif olan görünümünü durağana çevirmesi ile ilgili olarak, “Krizde olan bir Avrupa var vevekonomik büyümede rekor kıran bir Türkiye var. Dünyadaki yatırımlar Türkiye’ye akıyor ve Türkiye cazibe merkezi haline geliyor. Fitch de bu not kırma davranışı ile ekonomik krizdeki Avrupa’dan Türkiye’ye yönelmek isteyen sermayeyi engellemeye çalışıyor. Ama bunda başarılı olamayacak” diye konuştu.

26 Kasım 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR