“Hiçbir çamur bize yapışmadı”

Zekeriya Özak, “Hiçbir çamur bize yapışmadı”   MİA Projesi İmar Planı ile ilgili muhalefet partisi CHP’nin yaptığı itirazları ele alan Büyükşehir Bele...

Zekeriya Özak,

“Hiçbir çamur bize yapışmadı”

 

MİA Projesi İmar Planı ile ilgili muhalefet partisi CHP’nin yaptığı itirazları ele alan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak dün Antikkapı Restoran’da basın açıklaması gerçekleştirerek projenin detaylarını aktardı. Toplantıya Özak yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ömer Polat, Emlak İstimlak Daire Başkanı Yalçın Özün, İmar Şehircilik Daire Başkanı Gökmen Mengüç de katıldı.

MESNETSİZ İDDİALAR

Kent gündeminin asılsız iddialarla meşgul edildiğini ve bunlara yanıt vermek için bir basın açıklaması yapma gereği duyduğunu belirten Zekeriya Özak, “Büyükşehir planlama başarısı açısından Türkiye’ye örnek olmuştur. İlk yaptığımız icraat kentin tamamını planlamak oldu. Son zamanlarda ortaya atılan mesnetsiz iddiaları şimdi göstereceğiz. MİA ile ilgili olarak onaylanmış plan, bir takım vatandaşların itirazıyla onaylandı. İtirazlar da oldukça hassas bir şekilde değerlendirildi. Kentimize büyük bir vizyon kazandıracak MİA’nın bütününe bakmak yerine bir iki noktaya bakılmıştır” dedi.

ESNAFININ YAKASINDAN ELİNİZİ ÇEKİN

MİA’nın 2006 yılında karara bağlanmış bir plan olduğunu da hatırlatan Özak, “Kente vizyon kazandıracak olan MİA Projesi’yle ilgili son derece kısır iddialarla kent kamuoyu meşgul edildi. Bu alanı karalayan, kente ihanet projesi olarak lanse eden anlayışı kınıyorum. Asıl ihanet 63 dönümlük alandan yola çıkarak palanı tamamen karalamaktır.  410 dönümlük sanayi sitesi 524 itirazcı hiç gündeme getirilmiyor. İtiraz eden bir kişi değil. Küçük Sanayi sitesi esnafını, bin 400 civarındaki esnafı düşünerek bu kararı aldık. Elinizi Küçük Sanayi Sitesi esnafının yakasından çekin” şeklinde konuştu.

MENFAAT DE SÖZ KONUSU DEĞİL

Yapılan uygulamaların yasalara uygun olduğunu kaydeden, Zekeriya Özak, Mimar Metin Alan’ın demeçlerine de değindi. Alan’ın tüm ifadelerine sonuna kadar katıldığını belirterek, “CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan MİA’ya değil, yerine karşıymış. Bunun doğru bir proje olduğunu kabul ettikleri için teşekkür ederiz ama yerine niye karşı olduklarının gerekçelerini açıklayamıyorlar. Siyaset yapıyorlar. Bu alanın tamamına yakını şahısların. Herhangi bir menfaat de söz konusu değil. Kente kimlik katmayan bu alan, bu projeyle kent kimliği kazanacak” dedi.

SAĞDUYUYA DAVET EDİYORUZ

Kenti cazibe merkezi haline getirecek bu projeyi muhalefetin İzmit’e yakıştıramadığını da ekleyen Özak, “İnsanlarımızı sağduyuya davet ediyoruz. Sorumluluk sahibiyle bu projeye sahip çıkılmalı. Bu eleştiriler siyasi bir takım yer edinmelerden başka bir şey değil. Bu planın sonuna kadar arkasındayız. MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan da Meclis’te Kocaeli Fuarı’nın Ali, Ağaoğlu’na satıldığıyla ilgili sor önergesi vermiş. Bu da yasal geçerliliği olmayan asılsız bir iddiadır. Satılmasıyla ilgili bir ima bile söz konusu değil” açıklamasını yaptı.

SİYASİ ŞOV

Siyasi şov niteliği taşıyan bu çıkışları doğru bulmadığını yineleyen Zekeriya Özak, “Seçim öncesi insanların kafasını karıştırmaya çalışıyorlar. Yanlış hesap Bağdat’tan dönermiş. Eğer yasa dışılık varsa, imar kararlarının yüzde 97’si niye mecliste oy birliği ile kabul ediliyor? Kendi attıkları çamurda kendileri boğulacaklar Siyasi hedefler noktasındaki beyanatlar bu kente zarar getirir. Kendileri iktidara geleceklerine dahi inanmıyorlar. Bu iddialara karşı hukuki süreç başlatacağız ve bu iddialara kayıtsız kalmayacağız” diyerek sözlerini noktaladı. 

12 Şubat 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR