Yağmurlu havada yağmur duası yapıldı

Karaabdülbaki Köyü ve Kurtdere Köyü arasında kalan İslamköy Deresi’nde geleneksel Hacet Bayramı olarak bilinen yağmur duası dün İl Müftüsü Mehmet Sönm...

BÜYÜT

Karaabdülbaki Köyü ve Kurtdere Köyü arasında kalan İslamköy Deresi’nde geleneksel Hacet Bayramı olarak bilinen yağmur duası dün İl Müftüsü Mehmet Sönmezoglu tarafından yapıldı.

131 yıllık gelenek bu yıl da bozulmadı. Karaabdülbaki Köyü ve Kurtdere Köyü arasında kalan İslamköy Deresi yanında bulunan alanda köy halkı Hacet Bayramı adı ile bilinen yağmur duası etkinliğini dün gerçekleştirdi. Yağmur duasına İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, Müftü Yardımcısı Bayram Erdoğan ve köylüler katıldı. Karaabdülbaki Köyü Muhtarı Veysel Yavuz yaptığı konuşmada, “1876 yıllarında Osmanlı Rus savaşı sırasında bizim atalarımız bu bölgeye göçmüş. Muhacir kültürüne sahip olan bu bölgede geçmişten gelen bu alışkanlığımızı devam ettirdik ”dedi.

BİLGİ VERİLDİ
Fevziye Camii İmamı Faruk Çoban, Tavşantepe Ulu Camii İmamı Necati Adıgüzel ve Derince Merkez Cami İmamı Kadir Korkmaz’ın söylediği ilahilerden sonra İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu yaklaşan 3 aylar hakkında cemaate bilgi verdi. Öğle namazını birlikte kılan cemaat daha sonra İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu’nun yaptırmış olduğu yağmur duasına katıldılar. İkram sonrası duaya katılan cemaat dağıldı. Yağmur yağarken, yağmur duasının yapılması da çok ilginç bulundu.

30 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR