Kimyada ihracatımız 2 milyar doları geçti

        Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Kocaeli’nde geride kalan haziran ayı içerisinde toplam 1 milyar 64 milyon 479 bin dolar ihr...

BÜYÜT

 

 

 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Kocaeli’nde geride kalan haziran ayı içerisinde toplam 1 milyar 64 milyon 479 bin dolar ihracat yapıldığı kaydedildi. İlimizdeki ihracat toplam 25 sektörde gerçekleşti. Geçmiş yıllarda Kocaeli’nin az da olsa ihracat yaptığı Tütün sektöründe ise geride bıraktığımız ayda 0 çekildi.

 

TÜPRAŞ ÖNEMLİ ETKEN

Diğer sektörde ise büyük ve küçük ölçekli olarak rakamlara ulaşıldı. Kocaeli’nin ihracat sektöründe en çok dikkat çeken sektörü ise yine Kimyevi Maddeler ve Mamulleri oldu. Bünyesinde ihracat şampiyonu TÜPRAŞ gibi bir değeri barındıran Kocaeli, son 1 aylık verilere göre sektörde toplam 387 milyon 295 bin dolar seviyesindeki ihracat rakamına ulaştı.

 

MAYISA GÖRE YÜKSELDİ

Açıklanan bu veri geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 50 milyon dolar seviyesinde bir artış anlamına geliyor. 2013 yılının haziran ayındaki ihracat rakamı 337 milyon 389 bin dolar olarak gerçekleşmişti. Öte yandan yine TİM verilerine göre yapılan değerlendirmelerde ise Kocaeli yılın ilk altı aylık döneminde ise biraz gerilemeye girdi.

 

6 AYLIK VERİDE DÜŞÜŞ

2014 yılı ocak-haziran döneminde Kocaeli sektörde 2 milyar 287 milyon 305 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Fakat 2013 yılının aynı döneminde ise bu rakam 2 milyar 550 milyon 804 bin dolar olarak gerçekleşmişti. Buda ilimizin sektörde ilk altı aylık verilere göre 263 milyon dolar gerilemeye girdiğine işaret ediyor.

 

SEKTÖRDE İKİNCİYİZ

Öte yandan Kocaeli, sektördeki 2 milyar lirayı geçen ihracatı ile Türkiye genelinde ikinci sırada yer alıyor. Kimyevi Maddeler ve Mamulleri sektöründe ilk sırayı ise yine İstanbul elde etmiş durumda. Bu kentin altı aylık ihracat rakamı ise 3 milyar 678 milyon 980 bin dolar olarak gerçekleşti. Üçüncü sırada ise 775 milyon dolar ile İzmir bulunuyor.

03 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR