Türk Eğitim-Sen’den ithal öğretmen tepkisi

Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkan Vekili Yaşar Şanlı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yabancı öğretmen istihdam etmeyi amaçlayan Fatih Projesi’ni deli sa...

BÜYÜT

Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkan Vekili Yaşar Şanlı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yabancı öğretmen istihdam etmeyi amaçlayan Fatih Projesi’ni deli saçması olarak değerlendirerek, “Biz de İthal Bakan istiyoruz” dedi.

Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkan Vekili Yaşar Şanlı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yabancı öğretmen istihdam etmeyi amaçlayan Fatih Projesi’ni sert bir dille eleştirdi. Sendika binasında konuyla ilgili basın açıklaması yapan Şanlı, “İthal öğretmen alınıyorsa ithal Bakan da alınsın” dedi. Şanlı, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın, önümüzdeki yıldan itibaren yılda 10 bin olmak üzere, 4 yılda toplam 40 bin yabancı öğretmen istihdam etmeyi planlaması hepimizi hayretler içerisinde bıraktı. Yani ithal tarım, ithal büyükbaş hayvan ve en son gelinen noktada: İthal öğretmen! Artık vatandaş da çocuğunu okula kayıt ettirirken: ‘Mümkünse öğretmeni yerli olsun, biz organik eğitimden yanayız’ talebinde bulunursa şaşırmayacağız” dedi.

DELİ SAÇMASI
Şanlı, konuşmasına, “Sayın Nimet Çubukçu, öğretmenleri yurt dışından ithal edecekse, öğretmenlerimizin yıllarca eğitim fakültelerinde dirsek çürütmesine hiç gerek yoktur. Zira Türkiye’de atanmayı bekleyen 350 bin öğretmen varken, eğitim fakültesi mezunları işsizliğin pençesinde kıvranırken, Bakanlık kapısında öğretmenler ‘Atanmak istiyoruz’ diye eylem yaparken, Bakan Çubukçu KPSS skandalı dolayısıyla mağdur olan öğretmenlerin acısını dindirmek için 30 bin ek öğretmen alımı yapmaya yanaşmazken Milli Eğitim Bakanlığı’nın 40 bin yabancı öğretmen istihdam etmeyi planlaması öğretmenlerimize büyük bir hakarettir. Tam bir deli saçması olan bu proje, öğretmenlerimizi rencide etmiştir. Bunun adı öğretmenine güvenmemek, kendi yetiştirdiği öğretmenine üvey evlat muamelesi yapmak değil de, başka nedir” sorusuyla devam etti.

“İTHAL BAKAN İSTİYORUZ”
Şanlı, “Bakanlık hangi bütçe ile yabancı öğretmen istihdam edecek sorusu da hepimizin kafasını karıştıran başka bir husustur. Bu nasıl bir mali disiplin ki, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesi, yabancı öğretmen ithal etmeye müsaitken, kendi öğretmenini istihdam etmeye müsait değildir. Bu nasıl bir öğretmen severliktir ki üç kuruşluk zamlar için çalışanlarını sokağa döken, masa başında günlerce pazarlık yapan bir hükümet, ithal öğretmenler için devletin parasını sokağa dökmeye bugünden hazırdır. Bu noktada genel merkezimizin başlattığı “İthal Bakan İstiyoruz” kampanyasını sonuna kadar destekliyor ve ortada bir yanlışlık varsa, bu sorunun hayatını eğitime veren öğretmenlerden değil buradaki özveriyi yıllardır görmeyen ve buna kulak tıkayan Bakan’lardan olduğunu düşünüyoruz” dedi.

23 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR