Başkan: Mevcut bütçemizle metro sistemini yapamayız

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu önceki gün gerçekleşen Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık Ayı Toplantısı’nda konuştu. Kara...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu önceki gün gerçekleşen Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık Ayı Toplantısı’nda konuştu. Karaosmanoğlu; “Bizim bütçemizle metro yapmamız mümkün değil” dedi. Hatırlanacağı gibi AKP’nin birçok seçim beyannamesinde Kocaeli’de metro yapılacağı ifadeleri yer almıştı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Aralık Ayı Meclis Toplantısı önceki gün belediye meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. 2013 mali yılı analitik bütçesinin görüşüldüğü meclis toplantısında111 gündem maddesinin görüşülmesinin ardından söz alan CHP Grup Başkan vekili Fahri Örengül bütçeyi eleştirdi. Örengül şöyle konuştu; “Bu kentin Büyükşehir olması, tüm kenti kavraması, fiziki açıdan küçük bir alan olması Kocaeli Büyükşehir Belediyesini bir pilot il haline getirdi. Bundan memnunuz. Ama bunun hakkının tam verilmediğini düşünüyoruz. Belediyenin mali kaynakları oldukça iyi, bunu iyi değerlendirelim. Kentin kültürel bir değişime yönelik çalışmak gerekiyor.

“DİKEY BÜYÜME LAZIM”
Bazı dernek ve kuruluşlara verirken diğerlerine de vermek lazım. Eğitimde bilgisayarları dağıtırız, başarılıları ödüllendiririz. Böylece eğitimde fırlarız olmuyor. Daha ortak zeminler oluşturmak gerekiyor. Bu kentin en önemli sorunu ulaşım ve trafik. Bu kent yüz ölçümü küçük bir kent. İmarla ve ulaşımı değerlendirerek bu sorunu masaya yatırmak lazım. İzmit’in dikey büyümesi lazım, Kocaeli’nin de dikey büyümesi lazım. 55 milyon para bu yıl ulaşıma ayrılmıştır. Ancak hala bizde trafikle ilgili bir gelişme yok. Bu nedenle bu bütçe sınıfta kalmış bir bütçedir. Siz daha çok şirketlerle çalışıyorsunuz. Belediye çalışanlarının yüzde 80’i şirketlerde çalışıyor. Belde A.Ş.’ye işletmeyi verdiğinizde o da dilediğine bu yeri veriyor. Partili arkadaşlarımızın baskısına dayanamam. Bu hayatın gerçeği.

“ŞİRKETLER BELEDİYEN İHALE ALAMAZ”
Belediye şirketleri belediyeden ihale alamaz. Bu bütçenin çok fazla önemi yok. Bu çalışma biçimi açısından baktığınızda aslının tartışılamadığı bir bütçedir. Çalışma tarzınızda bize uygun olmayan bir çok şey var. Siz taahhüt edilen noktada yapamadıklarınız için sizler ya halkı kandırdınız ya da sizde bunları yapacak hedef yok. Bu firma etik dışı hareket etti. Sonradan pişman oldular ama ödeme yapılacağı hafta baktık ki bizi icraya verdi. Daha sonra da ihtilaflı hale geldik.o firma sonrasında ceza yedi. Eğer siz projelerinizi hayata geçiremediyseniz o zaman ben sizin yerinize projelerle çıkar ve geçerim.”

“HER YIL 50 BİN NÜFUS GELİYOR”
Örengül’ün konuşmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu bir konuşma yaptı. Karaosmanoğlu şöyle konuştu; “Allah bütçemize bereket versin. Bu kent büyüyen bir kent. Her yıl ortalama 50 bin nüfus geliyor. Bu kentin eğitimine, sağlığına, alt yapısına, havasına, suyuna da bunlar çok önemli etki yapıyor. Bunlarla ilgili önlem almamız gerekiyor. Ulaşım en önemli problemimiz olarak görülüyor.Geçen yıl yapılan ankette en çok sorunlarından bir tanesi başıboş hayvanlar oluşturuyordu. Bununla ilgili önlemleri alıyoruz. 170 dönümlük yeri aldık orayı da büyüteceğiz.

“BELEDİYE GELİRLERİMİZLE KURAMAYIZ”
Güzel ve örnek alan yapacağız. Onları hapis hayatında değil onlara eğitim de verebileceğimiz bir yer haline getireceğiz. Bizim ulaşım sorunumuz İstanbul gibi değil. İstanbul’un ulaşım çözümü İstanbul Belediyesinin bütçesiyle çözülmez. Bizim belediye gelirlerimizle metro sistemi kuramayız. Eğer kurarsak geleceğimizi ipotek altına almış oluruz. Bu sistemi hükümetin yapması gerekiyor. Kocaeli’nin standardı yükseliyor. Köy nüfusumuz gözle görülür şekilde artıyor. Ağır raylı sistemi mutlaka kurmamız gerekiyor. Marmaray Gebze’ye geliyor. Yarım saate boğazın karşısına geçilebilecek.

“BANLİYÖ SİSTEMİNİ DESTEKLİYORUZ”
Banliyölerimiz İstanbul’dan Sakarya’ya gidecek. Banliyö sistemini destekliyoruz. Metro standardında en iyi şekilde kullanacağız. Önümüzdeki sene Cumhuriyet Bayramından sonra o sistemi kullanmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde mutlaka Gebze metro ile buluşması gerekiyor. Çünkü Gebze’de organize sanayi bölgesi var. Çok sayıda insan işe gelip gidiyor. Gelecekte bizi bekleyen önemli sıkıntı Gebze bölgemizdir. Orada sıkışıklık olacak. Bunu 5 yıl sonra daha çok göreceğiz. Bir taraftan İstanbul’un bir taraftan da Gebze’ye banliyö sistemini getirmek olacak. Ben her gün bu kitabı okuyorum ve içinde yaşıyorum. Hükümetimiz, ulaştırma bakanlığımız ve İstanbul belediyemizle bu sistemi hayata geçireceğiz. Metroyu önce Gebze’ye ardından İzmit’e ulaştırmaktan başka çare yok.” Karaosmanoğlu’nun konuşmasının ardından meclis toplantısı sona erdi.

14 Aralık 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR