Hocalı Şehitleri için anıt yapıldı

1992 yılında yaşanan Karadağ Savaşı sırasında Ermeniler, Hocalı’da 613 Azerbaycanlıyı katletmişti. Tarih sayfalarına Hocalı Katliamı olarak yazılan b...

1992 yılında yaşanan Karadağ Savaşı sırasında Ermeniler, Hocalı’da 613 Azerbaycanlıyı katletmişti. Tarih sayfalarına Hocalı Katliamı olarak yazılan bu olayın 23. yılında İzmit Belediyesi, Yenişehir Mahalle Konağı’nın bahçesinde Hocalı Şehitleri Anıtı yaptırdı. Anıtın açılışı önceki gün yapıldı.

 

GENİŞ KATILIM VARDI

Dün gerçekleştirilen anıtın açılışına İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Başkanı Bilal Dündar, Azerbaycan Diasporası 1. Başkan Vekili Valeh Hacıyev, AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz, AKP Milletvekili adayı Sami Çakır, Azerbaycan İstanbul Konsolosu Reşat Eyvazov, Kamu-Sen İl Başkanı Veysel Uluman, STK temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

 

“BİR MİLLET İKİ DEVLETİZ”

Törende konuşan Bilal Dündar, bu anıtın Azerbaycan-Türkiye kardeşliğindeki önemine değinerek, “Kartepe Haydar Aliyev Parkı, Derince Haydar Aliyev Parkı, Seka Park’taki Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi ile bu kardeşliği bize göstermiştir. Bugün de İzmit Belediye Başkanımızın inisiyatifleriyle burada Hocalı Şehitler Anıtı’nı açıyoruz. Bu anıt, bir soykırımın sonucunda yapılan bir anıttır. Bir millet iki devlet fikrinin mimarı Azerbaycan’ın devlet başkanı İlham Aliyev için yine belediyemizin düzenlemiş olduğu bir hatıra ormanı var, bugün onun da açılışını yapacağız” ifadelerini kullandı.

 

“NEFRETLE KINIYORUM”

Hocalı katliamını hatırlatan Dündar, “26 Şubat gecesi Ruslar’ın 366. alayı ve Ermenilerle birlikte Karabağ yolu üzerinde, stratejik öneme sahip Hocalı Kasabası’nda bir gecede 613 insanımız hunharca, canice ve tarihte görülmemiş şekilde katledildi. Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini işgal etmişlerdi. Ermenilerin, Azerbaycan toprağını işgal edecek gücü yoktu, ama tarihin her döneminde kendisini kullandıran Ermeniler, vaatler karşısında Türk dünyasına bir karabasan gibi düşmanlık içinde olmuşlardır” diye konuştu.

 

“ERMENİLER, OSMANLI’YI SIRTINDAN BIÇAKLADI”

Ermenilerin Osmanlı’yı sırtından vurduğunu dile getiren Dündar, şöyle konuştu: “1915 yalanlarına sarılan Ermeniler, başta İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar ve Ruslardan aldığı vaatler için Osmanlı’yı arkasından vurmuştur. Sırf Kars’ta, Ağrı’da ve Erzurum’da 110 bin insanımızı katletmişlerdir. Bu yetmemiş gibi 1964’te ASALA terör örgütü kanalıyla 44 tane dış dünyadaki diplomatımızı şehit etmişlerdir” dedi ve tüm bunları nefretle kınadığını belirterek anıt için İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a teşekkür etti.

 

“HOCALI’DA KATLİAM YAPILDI”

Bilal Dündar’ın ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ise Azerbaycan’ın kendileri için çok önemli bir ülke olduğunu söyledi. Doğan, “Azerbaycan bizim canımızdır. Oradaki insanlar bizim kardeşimiz. Hepimiz bir millet, iki devletiz. Hocalı’da inanılmaz bir zulüm ve katliam yapıldı. O dönemin Ermeni askerleri ve onlara destek verenler tarafından yüzlerce kardeşimiz katledildi. Onların mertebeleri bizim inanışımıza göre yüksektir. Yaşananları unutturmamak için çaba göstereceğiz” dedi.

 

“ERMENİ KARDEŞLERLE DERDİMİZ YOK”

Yüzyıllar boyunca Ermenilerle aynı toprakları paylaştıklarını ve kader birliği yaptıklarını belirten Doğan, “Bizim Ermeni vatandaşlarla hiçbir derdimiz yok. Onların da olduğunu düşünmüyorum. Ama Ermeni Diasporası adı altında maşa gibi kullanılan bir yapı var. Arkasında da Türkiye’nin, Türk milletinin var olmasını ve büyümesini hazmedemeyenlerin bulunduğunu biliyoruz. Bunun örneğini şehrimizde de görmek mümkün” diye konuştu.

 

“IŞIK ÇEŞMESİ’Nİ ONARDIK”

Akmeşe’de, Ermeniler tarafından yüzyıllar önce yaptırılan Işık Çeşmesi’ni restore ederek hizmete açtıklarını belirten Doğan, konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Çeşmenin restoresini tamamladık, ona hayat kazandırdık. Çeşmesinden su akıyor artık. Bunun benzerlerini ülkemizin her yerinde görebilirsiniz. Bizler büyük bir milletiz. Biz yaşadığımız topraklardaki insanları hangi inanışta olursa olsun yaratandan ötürü severiz.”

 

“ERMENİLERİN TOPLU MEZARI BULUNMUYOR”

Azerbaycan Diasporası 1. Başkan Vekili Valeh Hacıyev de konuşmasında anıtın yapılması dolayısıyla belediye yetkililerine teşekkür etti. Çalışmanın güzel ve anlamlı olduğunun altını çizen Hacıyev, “Bugün bu anıtın asılması çok hoş ve güzel bir güne tekabül ediyor. 24 Nisan Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü. Azerbaycan ve Türkiye devleti omur omuzadır, birlikte ilerlemektedir ve bu sözde Ermeni yalanlarına karşı da birliktir. Topraklarımızda hiçbir Ermeni’nin burnu kanamadı, ama bize silahla gelen de silahla karşılandılar. Ben ne Türkiye’de ne Azerbaycan’da ne de başka bir Türk toprağında hiçbir Ermeni toplu mezarına rastlamadım. Rast geldiğim tüm mezarlıklar Türk mezarlığıydı” sözleri ile Ermeni meselesinde soykırım iddialarını yalanladı.

 

“BUNLARIN NEDENİ KISKANÇLIK”

Hacıyev, sözlerini şöyle tamamladı: “Burada ve Azerbaycan topraklarında can veren herkes, Çanakkale Zaferi’ni bize kazandırmış oldular. İki Türk devletimizin başı sağ olsun, Allah şehitlerimize rahmet eylesin ve buradaki öğrencilerimize iyilik versin. Omuz omuza ve birlikte olmak her devletin siyasi ve iktisadi gelişimini sağlar, buna yardım eder. Ermeni Diasporası’nın ve soykırıma parmak kaldıranların tek amacı bugün Türkiye’ye ve Azerbaycan’a olan kıskançlıklarından ötürüdür.” Konuşmaların ardından Hocalı Şehitleri Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi. Hilal GÜDÜCÜ

23 Nisan 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR