Çocuk gelinler projesi

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığının (KEFEK), Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ve Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe...

BÜYÜT

Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanlığının (KEFEK), Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ve Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe programı çerçevesinde desteklenen "Çocuk Gelinler" projesinin final toplantısı KEFEK Başkanı Azize Sibel Gönül başkanlığında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in de katılımıyla TBMM Küçük Grup Toplantı Salonu'nda gerçekleşti.
 
Toplantının açış konuşmasını yapan Uçan Süpürge Yönetim Kurulu Başkanı Halime Güler, Çocuk Gelinler Projesi'nin Final Toplantısı ile 18 aylık bir yolculuğun sona erdiğini belirterek, proje kapsamında illerde yapılan alan çalışmaları hakkında bilgi verdi. Gittikleri bazı illerde 10 yaşında kız çocuğunun evlendirildiğine bile şahit olduklarını anlatan Güler, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması, çocuk yaşta evliliklere verilecek cezaların ağırlaştırılması gerektiğini söyledi.
 
DOĞAL OLMAYAN AFET
Proje Koordinatörü Selen Doğan, ''Çocuk yaşta evlilikler, doğal olmayan bir afetin ardından bıraktığı enkazdır'' dedi, bu durumun önüne geçebilmek için birlikte hareket edilmesi gerektiğini kaydetti. Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan, ''Çocuk Gelinler'' Projesi'nin, Sabancı Vakfı'nın desteklediği ve önemle üzerinde durduğu bir proje olduğunu söyledi. Koyunsağan, kadınların ve kız çocuklarının insan haklarının korunması ve geliştirilmesine özen gösterdiklerini belirterek, ''Yaygın bir toplumsal soruna dikkati çektiğimize inanıyoruz. Proje kapsamında yapılan bu araştırmalar önemli kaynak olacak'' dedi.
 
CİNSEL İSTİSMARA NEDEN OLUYOR
Uçan Süpürge Derneği yönetiminden Sosyolog Yıldız Ecevit, erken yaşta evlilikler ile yalnızca ulusal değil evrensel alanda da mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı. Erken yapılan evliliklerin toplumsal cinsiyet eşitsizliğini pekiştirdiğini belirten Ecevit, bunun da kadınların toplumsal statülerinin düşmesine neden olduğunu ifade etti. Erken evliliklerin, kadının bedenine ve psikolojisine zarar verdiğine dikkati çeken Ecevit, ayrıca çocuk yaşta evlendirilen kız çocuklarının daha fazla cinsel istismara uğradığına dikkati çekti.
 
EĞİTİMİNE ENGEL OLUYOR
TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Azize Sibel Gönül de bu çalışmaların toplumun bütününü kucaklayan bir başlangıç olduğunu vurguladı. Erken yaşta evliliklerin, çocuk hakkı, insan hakkı ihlali olduğunu belirten Gönül, ''Kalem tutması gereken ellere gelin kınası yakılmakta. Çocuğun en doğal hakkı çocukluğunu yaşamaktır. Erken yaşta evlilik kız çocuklarını eğitimden de mahrum bırakıyor'' dedi. Gönül, erken yaşta evliliklerin uzun yıllardan beri yaşandığını, bu duruma gelişmekte ve gelişmiş ülkelerde de rastlandığını belirtti.
 
GEREĞİNİ YAPARIZ
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin yaptığı konuşmada Toplumsal huzur ve barışın, toplumsal kalkınmayla olacağını ifade ederek 74 milyonun birlik ve beraberliği, kadın ve erkeğiyle herkesin birinci sınıf vatandaş olacağı bir Türkiye hedefiyle burada olduklarını söyledi. Çocuk gelinlerle ilgili büyük bir sosyal projenin sonuç toplantısında olduklarına işaret eden Şahin, bu konuda büyük bir emek ve gayretin bulunduğunu söyledi.
 
Bakan Şahin, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, kadına yönelik şiddet ve çocuk haklarına ilişkin beyannameler gibi uluslararası hukuk ile bunun Türkiye'deki karşılığı olan yasalarda farklılıklar, çelişkiler varsa bunun sürdürülemeyeceğini, gereğinin yapılması gerektiğini söyledi. Şahin, ''Medeni Kanun'da 17 yaş, Çocuk Koruma Kanunu'nda 18 yaş, Türk Ceza Kanunu'nda 15 yaş, çocuk sayılıyorsa bu devam edemez. Milletvekili arkadaşlarımızla gerekli çalışmayı yaparız, gereğini yaparız'' dedi.

29 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR