"Çalışmak isteyen her 5 kişiden biri işsiz!"

Güneş, gönderdiği yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: Uzun süredir Türkiye’nin olağanüstü boyutlarda bir işsizlik sorununa sürüklendiğini u...

Güneş, gönderdiği yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Uzun süredir Türkiye’nin olağanüstü boyutlarda bir işsizlik sorununa sürüklendiğini uyarmaya çalışıyoruz. İşsiz sayısı Aralık ayında 3,145 milyon kişiye ulaşmış durumda. Bu arada iş aramayıp ancak, iş bulsa çalışacak olan umutsuz olanlar da 2,418 milyon kişiye çıktı. Resmi açıklanan işsizlik yüzde 10,9, buna yüzde 8,4’lük umutsuzları da eklerseniz, yüzde 19,3 eder. Yani yüzde 20 bandında olan sadece genç işsizlik değildir. Durum daha da endişe vericidir. İşte artık görülmektedir ki, çalışmak isteyen her beş kişiden biri işsizdir!..

Demek ki, 5,565 milyon kişi işsiz durumda. Bu olağanüstü bir düzey: Cumhuriyetin yakın tarihinde neredeyse bir rekor! Bu denli bir işsizlik düzeyi ne 1994’te, ne 2002’de, ne de 2009’da yaşandı.

TÜİK iş arayıp da bulamayan sayısını açıklıyor: yüzde 10,9. Ama düzeltelim: çalışmak isteyip de işsiz olan sayısı yüzde 19,3!

İşsizlik daha da artacak görünüyor

Ocak ayında sanayi üretim endeksi geçen yıla göre yüzde 2,2 düştü. Hatta ara-malı imalatında ise düşüş yüzde 8,2. Tüketici Güveninde de astronomik düşüşler yaşanıyor. CNBC-e düzenlediği Tüketici Güven Endeksi 17-25 Aralık dönemindeki düzeyine inmiş durumda. Yani durum gerçekten vahim ve ilaveten psikolojik de değil, yapısal.

Saray’daki muhterem ne denli “faizleri düşürün” diye bağırırsa bağırsın yatırımların da pek kolay canlanmayacağı görünüyor. Kısacası, iç talep çökmüş durumda.

Dış talep de durum farklı değil. TL’nin o denli değer kaybetmesine rağmen ihracatta gözle görülür bir artış yok. Bu nedenle bir yandan üretim durgunlaşırken, işsizlik de almış başını gidiyor. Böyle giderse yılsonunda işsiz sayısı rahatlıkla 6 milyonu aşar!

En sorunlu Türkiye

Türkiye ekonomisi gelişmekte olan ülkeler arasında en sorunlu olan haline gelmiş durumda. 400 milyar dolarlık dış borç, bu yıl 790 milyar doları bile bulmayacak milli gelirin yarısını aşıyor. Dünyada borçlanma faizleri yükselirken, yüklü borcu olan bir ülkenin üretimi duraklarsa ne olur? Bunu her ciddi ekonomist bilir. Umarız bir iktidar ve radikal bir değişikliği ile Türkiye bu olası büyük sıkıntıyı aşar..

Doğru politikalarla işsizlik aşılabilir

İşsizlik yenilemez değildir. Hızlı ve istihdam-sever bir sanayileşme stratejisine dayanan büyüme stratejisiyle ve işgücü piyasasını etkinleştirerek, işsizlik sorunu aşılabilir. CHP’nin de hedefi budur! CHP iktidara geldiğinde 4 yılda işsizliği oransal olarak yarıya indirecek stratejiyi planlamıştır.

16 Mart 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR