Kaplan: Türkiye, Basın özgürlüğü olmayan ülkeler kategorisine düştü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Milletvekili Kaplan, Türkiye’nin basın özgürlüğü açısından her yıl, bir önceki...

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Milletvekili Kaplan, Türkiye’nin basın özgürlüğü açısından her yıl, bir önceki yıla göre daha fazla geriye gittiğini belirterek, “Türkiye, basın özgürlüğü açısından dünyadaki 197 ülke arasında 137’nci sıraya düştü. Ne yazık ki, ‘Basın özgürlüğü kısmen olan ülkeler’ kategorisinden, ‘Basın özgürlüğü olmayan ülkeler’ kategorisine girmiş olduk. Aynı şekilde, gazetecilere karşı kötü muamele açısından 117 ülke arasında 114’üncü sıradayız” diye konuştu.

 

ÖZGÜR BASINDAN SÖZ ETMEK OLANAKSIZ

Türkiye’de özgür basından söz etmenin olanaksız olduğunu kaydeden Milletvekili Kaplan, şöyle konuştu: “2014 yılında 559 gazeteci işten çıkarıldı. 217 gazeteci darp edildi. 83 gazeteci istifaya zorlandı. 30 olay ile ilgili hükümet, yayın yasağı koydu. Sadece 17-25 Aralık olayları için gazetecilere 100’ün üzerinde ceza ve tazminat davası açıldı. Basın çalışanlarının işten çıkarıldığı, darp edildiği, istifaya zorlandığı ve baskı altına alındığı bir ortamda özgür basından söz etmek olanaksızdır. Basın özgürlüğü ve demokrasi konusunda mücadele eden arkadaşlarımızın bu şekilde baskı görmeleri, son derece üzüntü verici bir durumdur”

 

DEMOKRASİLER İÇİN ÖNEMLİ

Özgür basının demokrasinin gelişmesi açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Milletvekili Kaplan, “Gazeteciliğin hak ettiği konuma gelmesi ve özgür basının önündeki engellerin kaldırılması temennisiyle, gazetecilerimizin Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, görevlerini yaparken yaşamlarını yitiren tüm gazetecilerimizi saygıyla anıyor, gerçekten özgür basın umuduyla tüm basın çalışanlarımıza başarılar diliyorum'” şeklinde konuştu.

09 Ocak 2015 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!
7.3 büyüklüğünde deprem! mask
7.3 büyüklüğünde deprem!
YHT, o kente de gidecek mask
YHT, o kente de gidecek
Posco eleman alacak mask
Posco eleman alacak

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR