TÜRKÖNE” YENİ ANAYASA OLMAZSA AĞIR BEDELLER ÖDENİR”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 4. Kocaeli Kitap Fuarı’nda konferans veren Akademisyen, yazar Prof. Dr. Mümtazer Türköne kamuoyunda sıkça dile getirilen...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 4. Kocaeli Kitap Fuarı’nda konferans veren Akademisyen, yazar Prof. Dr. Mümtazer Türköne kamuoyunda sıkça dile getirilen Sivil Anayasa ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türköne, 1982 Anayasa’sının birçok tuzak ve mayınlarla dolu olduğunu, yeni anayasanın bu sene yapılmadığı takdirde sorumlularının çok ağır bedeller ödeyeceğini belirtti.

DEMOKRASİ REFERANSIMIZ
Büyükşehir Belediyesi 4. Kocaeli Kitap Fuarı’nda kitapseverlerle bir araya gelen Akademisyen, yazar Prof. Dr. Mümtazer Türköne, Türkiye’de uzun süredir gündemi meşgul eden Sivil Anayasa ile çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türköne ülkede barış içinde yaşamak için kimse kimseye yan gözle bakmaması gerektiğini ifade ederek “Bu ortak arzuyu yakalamak için belirli kurallar lazım. Herkes bu kuralları benimsesin. Buna cevap veren sistem ise Demokrasi’dir. Referansımız Demokrasidir. Demokrasi her şeyi çözer.

ANAYASA’DA TUZAKLAR SAKLI
Anayasanın bize ait olması gerektiğini belirten Türköne” Bu anayasaya uzun süredir ihtiyacımız var. Çok basit, sade, hepimizin anlayacağı, en önemlisi kavrayabileceği bir Anayasa’ya ihtiyacımız var. 1982 Anayasası birilerinin hak etmedikleri gücü vaat ettikleri için birçok mayın, tuzak saklanmış. 1982 Anayasası’nın ne anlama geldiği belli olmayan birçok konu var. Anayasa’da ideoloji olmamalı. Anayasa’nın başlangıç kısmı ne işe yarar. diyerek” Vatandaşlık ve Atatürk Milliyetçiliği gibi konularda görüşlerini ortaya koydu.

ANAYASA VATANDAŞINDIR
Bu yıl mutlaka bir Anayasa’ya kavuşacağımıza inandığını açıklayan Türköne” Çünkü 2012’de Anayasa yapılmazsa yapılmamasının sorumluları çok ağır bedeller öderler Eğer bunu başaramazsak şu anda sahip olduğumuz birçok şeyi kaybederiz. Anayasa’da anlayamadığımız bir konu varsa bu anayasa eksik bir Anayasadır . Anayasa vatandaşın işidir. Anayasa bir hukuki sözleşme, siyasi sözleşme değildir. Sosyal sözleşmedir. Bu sözleşmenin tarafları da biziz. Devletle bizim aramızda değil” dedi.

14 Mayıs 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR