CHP'den sert çıkış! Derhal istifa etsin!

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın laikle ile ilgili sarf ettiği sözler üzerine genel merkezden gelen basın bildirisini i...

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın laikle ile ilgili sarf ettiği sözler üzerine genel merkezden gelen basın bildirisini il binasında gerçekleştirdiği toplantıyla sundu. Sarıbay’a CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’te eşlik etti. Sarıbay, laiklik konusunun yanı sıra yeni il binalarının netlik kazanmadığını fakat taşınacaklarının kesin olduğunu vurgulayarak “ya alacağız, ya alacağız” dedi. Ayrıca Gebze’de istifa eden CHP’lilerle ile ilgili “Partiden istifa ettiler. Meclis üyeliğinden de istifa etmeleri gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

 

HAK VE ÖZGÜRLÜKLERE MÜDAHALE

TBMM başkanı Kahraman’ın sözlerinin hak ve özgürlüğe müdahale olduğunu belirten Sarıbay, “TBMM Başkanı İsmail Kahmran’ın laiklik ilkesinin anayasadan çıkartılması gerektiği yönündeki ifadesi yalnızca kendi görüşleri değil, AKP’nin demokrasiye eşitliğe ve bir arada yaşama kültürüne nasıl baktığının gösterisidir. Bu sözlerle amaçlanan hedef bu ülkede yaşayan bütün vatandaşların hak ve özgürlüklerine müdahale yaşama biçimlerine baskı girişimidir. Laiklik ilkesi yalnızca din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması bu yolla din ve vicdan özgürlüğünün sağlanması değildir” ifadelerinde bulundu.

 

BİR SUÇ GİRİŞİMİDİR

Sarıbay,”Laiklik milli egemenlik ilkesinin de temelidir. Laiklik ilkesiyle millet zamanın değişen şartlarına göre kendi kaderini belirleyecek hukuk kurallarını kendi egemenlik gücüyle koyma hakkını eline almıştır. Bu hak meclis tarafından kullanılır, hükümet tarafından uygulanır, yargı tarafından korunur. Anayasanın değişmez, değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek maddesi olan Laiklik ilkesini kaldırmaya yönelik her teşebbüs milli egemenliği kaldırmaya ve anayasayı zorla ilga etmeye yönelik bir suç girişimidir” dedi.

 

LAİKLİK DİNSİZLİK DEĞİLDİR

Sarıbay, “Bütün bunlarla birlikte laiklik, Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlıkla mücadele kapısını açtığı için, gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir. Laikliği dinsizlikle karıştırmak isteyenler, ilerleme ve canlılığın düşmanları ile gözlerinden perde kalkmamış fanatiklerden başka kimse olamaz” ifadelerinde bulundu.

 

ASLA MÜSADE ETMEYECEĞİZ

Sarıbay, “CHP kurucu değerlerimizi, milli egemenliği, demokrasinin toplumsal barışın, insan eşitliğinin ve Türkiye’nin temeli olan laiklik ilkesinin koruma iradesine sahiptir. Laiklik ilkesinin yok edilmesine ya da laiklik ilkesinin sulandırılmasına asla müsade etmeyeceğiz. Bilinmelidir ki bu yolla Cumhuriyeti ve demokrasiyi yok ederek, gayri meşru bir baskı rejimi kurmaya çalışanlar asla amacına ulaşamayacaktır. Ülkemizin temel değerlerine yürekten inanmış milyonlarca vatandaşımız ve CHP, Cumhuriyetimizin temel değerlerine, demokrasiye, özgürlüklerimize ve toplumsal barışımıza yönelen her saldırganı hüsrana uğratacak güce sahiptir” diye konuştu.

 

DERHAL İSTİFA ETMELİDİR

Kahraman’ın derhal istifa etmesini gerektiğini belirten Sarıbay, “İsmail Kahraman yaptığı açıklamalarla milli egemenliğin, demokrasinin ve Cumhuriyet değerlerinin sembolü olan TBMM’ni temsil etme yeteneğini kaybetmiştir. Oturduğu yüksek makam, kendisine büyük gelmektedir. Görevi bir an önce bırakmalı ve istifa etmelidir. CHP, çağdaş uygarlık seviyesinin bile üstüne çıkma hedefiyle özgürlükçü demokrasiyi kurmak için çalışmalarına büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürmektedir. Bu ülkede demokrasiyi yok etmek ve bir baskı rejimi kurmak isteyenler mutlaka yenilecek, Türkiye tarihi yolculuğuna devam edecektir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

TÜRKİYE LAİKTİR LAİK KALACAK

Konuyla ilgili açıklamarda bulunan diğer isim Fatma Kaplan Hürriyet, “Bu tartışmaları açmak bile yersiz. Türkiye Laiktir Laik kalacak. Tabiki laik ve çağdaş eğitimle, Atatürk İlke ve İnkilaplarıyla sorunları olanlar bu konuyu hep gündeme getirmiştir. Ama bunlar şuanda laikliği tartışmaya açalım, Ensar vakfındaki ve diğer istismar olaylarının üstü kapatılır düşüncesiyle laikliği tartışmaya açmaktadır. Laikliğin kavramı çok nettir. Anlamayanlar biz bu kavramı tekrar tekrar öğretiriz” ifadelerinde bulundu.

 

MECLİS ÜYELİĞİNDEN DE İSTİFA ETMELİLER

Gebze’ deki istifalarada açıklık getiren İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “ Biz onları kazanmak için gerekli anlayışı, yardımı gösterdik. Fakat onlar istifa etmeyi uygun buldular. İstifalarının nedenleride örgüt grubuna uymayarak bi yerlere üye oldukları için örgüt tarafından dışlandılar. İstifa etmeyi tercih ettiler. Bu arkadaşlar konuşmamalıdır. Sadece CHP’den değil meclis üyeliğinden de istifa etmelidirler. CHP’nin sayesinde geldikleri meclis üyeliğinden istifa ettikleri zaman konuşabilirler” şeklinde konuştu. Ahmet HAZER

30 Nisan 2016 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR