Işıtan için bakan devrede

        CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, kent gündeminde bir süredir tartışılan Gazi Anadolu Lisesi öğrencisi Işıtan Önder’in elinden alınan okul...

 

 

 

 

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, kent gündeminde bir süredir tartışılan Gazi Anadolu Lisesi öğrencisi Işıtan Önder’in elinden alınan okul birinciliğiyle ilgili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile görüştü. Bakan, “Bu konuyu çözeceğim” dese de Akar, “Çözeceğine inanmıyorum” dedi.

 

SORU ÖNERGESİ
Gazi Anadolu Lisesi’nde okul birincisi olan Işıtan Önder, mezuniyet konuşması nedeniyle disiplin kuruluna verilmişti. Konuşması siyasi bulunan Önder, disiplin kurulunca kusurlu bulunarak “Kınama” cezası aldı. Bunun üzerine okul birinciliği elinden giden Işıtan Önder için CHP’li vekil Haydar Akar, meclise soru önergesi verdi. Bununla da yetinmeyen Haydar Akar, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile görüştü.

 

BAKANLA GÖRÜŞTÜ AMA…

Milletvekili Haydar Akar bakanla yaptığı görüşme ile ilgili olarak, “Ben Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile görüştüm. Görüşmem esnasında yanımızda Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da vardı. Işıtan Önder’in konuşmasını bakana dinlettim. Bakan bu konuşmayı dinledikten sonra, “Bu kadar büyütecek bir şey yok. Bu çocukları kazanmamız gerekiyor. Bu konuyu çözeceğim” dedi. Ancak ben çözeceğini düşünmüyorum” dedi.

BAKAN KONUŞTU

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, mezuniyet töreninde Gezi olaylarına değindiği için okul birinciliği elinden alınan Işıtan Önder ile ilgili konuştu. Nabi Avcı, ''Öğrenci de ailesi de Disiplin Kurulu'nun kararına İl Disiplin Kurulu'na başvurarak itiraz etmeli ama etmemişler ve konuyu hemen medyayla paylaşmışlar. Çocuk korktuğumuz gibi bu olaydan ötürü çok fazla etkilenmemiş gibi görünüyor.Tam tersine daha da motive olduğunu, üniversite sınavlarına daha iyi hazırlanacağını, psikoloji bölümünü de birincilikle kazanıp birincilikle bitireceğini... Dolayısıyla burada ceza verenler bir anlamda mükafatlandırmışlar gibi'' dedi. Ailenin yargıya müracaat ettiğini belirten Avcı, ''Düzelir, bunlar düzelmeyecek şeyler değil'' yorumunda bulundu.

 

"BUNLAR DÜZELMEYECEK ŞEYLER DEĞİL"

Ailenin yargıya müracaat ettiğini bildiğini aktaran Avcı, sözlerine şöyle devam etti: "Ama disiplin kuruluna müracaat etselerdi itiraz etselerdi karara orada da belki faklı bir karar çıkabilirdi. Ama bugünlerde bu tür şeyler medyada farklı yorumlara yol açtığı için o yolu tercih etmişler. Bana çok, her iki taraf açısında da baktığım zaman çok şık görünmüyor. Ama dediğim gibi televizyonda kendi konuşmalarını dinlediğimde bu cezadan, bu uygulamadan çok olumsuz etkilenmediğini görünce biraz müsterih oldum doğrusu. Düzelir, bunlar düzelmeyecek şeyler değil. Bu tür şeylere, öğretmenlerimizin de olumlu anlamda yol gösterici olmaları lazım. Onları desteklerken de psikolojilerine zarar verecek söylemlerden kaçınmaları gerekir. Öğretmenler ne demek istediğimi anlıyor."

19 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR