Susuzluk için 60 yeni kuyu açılıyor!

      MÜSİAD Kocaeli Şubesi’nin Nisan ayı toplantısına konuk olan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, kuraklık ve alınan önlemlerle bilgi verdi. Bölgede so...

 

 

 

MÜSİAD Kocaeli Şubesi’nin Nisan ayı toplantısına konuk olan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, kuraklık ve alınan önlemlerle bilgi verdi. Bölgede son 50 yılın en şiddetli kuraklığının yaşandığına dikkat çeken Bayram, susuzluğun yaşanmaması için kuraklığa karşı her türlü önlemin alındığını, Kocaelililere su sıkıntısı çektirmeyeceklerini söyledi.

YENİ KUYULAR AÇILIYOR

Bayram, kurum olarak Namazgah Barajı dağıtım hatları, kentin değişik ilçelerinde yer alan dere ve kaynak sularının devreye alınması, mevcut kuyuların yenilenmesi yanı sıra 60 adet yeni kuyu açılması ve atıksuların değerlendirilerek grisu elde edilerek yeşil alanlar ile fabrikalarda kullanılması gibi projeler geliştirerek yatırımlara başladıklarını söyledi. Bu yatırımların maliyetinin 78 milyon TL’yi bulduğunu söyleyen Bayram, vatandaşların su tüketiminde tasarruflu olmalarını istedi. 

İSU BAŞARILI BİR KURUM

Yenilen yemeğin ardından kısa bir konuşma yapan MÜSİAD Şube Başkanı Recep Bilal Şengün, “Bölgemizde de etkili olan kuraklığa karşı İSU Genel Müdürlüğü’nün yaptığı yatırım ve alınan önlemleri birinci elden öğrenmek için Genel Müdür İlhan Bayram’ı davet ettik. Başarılı bir kurum olan İSU’nun bu kuraklık krizinden başarılı bir şekilde çıkacağına inanıyoruz” diye konuştu.

 

PROJELERİ ANLATTI

Bölgede son 50 yılın en şiddetli kuraklığının yaşandığına dikkat çekerek konuşmasına başlayan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, kurum olarak kuraklığa karşı Namazgah Barajı dağıtım hatları, kentin değişik ilçelerinde yer alan dere ve kaynak sularının devreye alınması, mevcut kuyuların yenilenmesinin yanı sıra 60 adet yeni kuyu açılması ve atıksuların değerlendirilerek gri su elde edilerek yeşil alanlar ile fabrikalarda kullanılması gibi projeler geliştirerek yatırımlara başladıklarını anlattı.

 

78 MİLYON TL YATIRIM

Bu yatırımların maliyetinin 78 milyon TL’yi bulduğunu söyleyen Genel Müdür Bayram, Haziran ayından itibaren ilave yatırımların devreye alınacağını kaydetti. İlave kaynaklardan günlük 179 bin metreküp su elde ederek arıtma tesislerinde arıtarak şebekeye vereceklerini de ifade eden Genel Müdür Bayram, bunlarla birlikte Kocaeli’de su sıkıntısı yaşatmayacaklarını vurguladı.

 

MESKENLERDE SU

TÜKETİMİ DÜŞTÜ

Suyun tasarruflu kullanılmasının önemine de vurgu yapan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, su tasarrufu okullarda öğrencilere eğitimlerin yanı sıra STK’lara, muhtarlar ile okul yöneticilerine bilgilendirmeler yaptıklarını ve il genelinde musluklarda yüzde 50 tasarruf sağlayacak musluk kitleri dağıttıklarını da anlattı. İSU Genel Müdürü, vatandaşların da gerekli tasarruf tedbirleri almaları ile birlikte Kocaeli’de meskenlerde su tüketiminin 8 metreküpün altına düştüğünü de sözlerine ekledi.

 

PLAKET VERİLDİ

Toplantıya katılan sanayici ve işadamlarının dilek ve tekliflerinin yanı sıra sorularına da cevap veren genel müdür Bayram, denizden su elde edilmesinin pahalı ancak ileriye yönelik olarak projeksiyonlarında olduğunu kaydetti. MÜSİAD Kocaeli Şube Başkanı Recep Bilal Şengün, düzenledikleri toplantıya katılımlarından dolayı Genel Müdür İlhan Bayram’a teşekkür plaketi verdi. Toplantı, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

 

27 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR