Akbaş: Siyaset bir çeşit ibadettir

CHP İl Yönetimi’nde ikinci kez görev alan ve yıllardır parti içerisinde siyaset yapan Reyhan Akbaş, “Siyaset bir çeşit ibadettir” dedi.Yeni dönemde ye...

BÜYÜT

CHP İl Yönetimi’nde ikinci kez görev alan ve yıllardır parti içerisinde siyaset yapan Reyhan Akbaş, “Siyaset bir çeşit ibadettir” dedi.

Yeni dönemde yerini koruyan isimlerden biri olan Reyhan Akbaş ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. İl yönetiminde görev alan beş bayandan biri olan Reyhan Akbaş, tanıdık bir isim olarak son yıllarını aktif siyasete verdi. Siyaseti ibadet gibi gördüğünü belirten Akbaş, siyaset dilindeki kirliliğe dikkat çekerek, “İnsana hizmet ediyoruz ancak insana insanca davranmıyoruz” diyerek bir de özeleştiri verdi.

CHP’yle nasıl tanıştınız?
Benim annem koyu bir Ecevit hayranıydı. Çocukluk yıllarımızda ailemizde mavi gömlekler giyilir, sürekli Ecevit’in konuşmaları dinlenirdi. Bu şekilde Ecevit hayranlığım başladı. Daha sonra ilerleyen süreçte lise yıllarımızda Ahmet Kaya’lar, Edip Akbayram’lar yani sola yakın isimler hayatımıza girmeye başladı. İçimizde de varmış demek ki. Sonrasında evlendim. Böylece Cumhuriyet Halk Partisi’nin içindeyken dışında oldum. Partide herhangi bir görevim yoktu fakat bütün parti çalışmalarında yer alıyordum. Eşim futbolcu olduğu için deplasmanlara gidiliyordu. Çocuklarımız ufaktı. Bu yüzden çok fazla siyasetin içine giremedik. Daha sonra çocuklarımızı büyüttük. Aktif olarak siyasetin içine girdik.

Biraz da siyasete olan yaklaşımınızdan bahseder misiniz?
Siyasete bakış açım çok farklı. Ben insanları çok seviyorum. Siyasetin bir ibadet olduğuna inanıyorum. Siyaset bir çeşit ibadettir. Bu konuda da üzerime ne düşerse yapacağıma inanıyorum. İnsanlara faydalı olabiliyorsam, onların sorunlarına çözüm üretebiliyorsam gerçekten faydalı oluyorum demektir. Ben daha insani duygularla siyaset yapılması taraftarıyım. Şuanda siyasette bir kirlilik olduğuna inanıyorum. Üslup çok daha farklı olmalı. İnsana hizmet ediyoruz ancak insana insanca davranmıyoruz. Bence partimizin kökleri çok geniş. Partimiz siyasette kadınlara büyük önem veriyor. Partimizi başarıya kadınlar taşıyacaktır.

Reyhan Akbaş kimdir?
1967 İzmit doğumluyum. Kocaelisporlu profesyonel futbolcu Veli Akbaş’ın eşiyim. İlkokul, ortaokul ve liseyi Kocaeli’nde okudum. Halen Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Yerel Yönetimler Bölümü’nde öğrenciyim. SHP’den istifa ederek Cumhuriyet Halk Partisi’ne katıldım. Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanlığı görevini yaptım. Daha sonra il örgütlenmesinde çalıştım. Ardından Ferhan Şensoy’un il yönetiminde yer aldım. Şimdi de Yalçın Kuşkan’la beraber oluşan yeni yönetim kurulunda yer alıyorum.

07 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR