Çocuğunuzun gözlerini okula hazırlayın

Ebeveynlerin, çocuklarını okullar açılmadan mutlaka göz muayenelerini yaptırmaları gerektiği, çocuğundaki görme bozukluğunun farkında olmayan aileleri...

BÜYÜT

Ebeveynlerin, çocuklarını okullar açılmadan mutlaka göz muayenelerini yaptırmaları gerektiği, çocuğundaki görme bozukluğunun farkında olmayan ailelerin, derslerdeki başarısızlığını öğrenme yeteneklerinin düşüklüğüne bağlayabildiği bildirildi.
İzmit Dünya Göz Hastanesi doktorlarından Prof. Dr. Orhan Elibol, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye'de her üç çocuktan birinde uzak veya yakını görme sorununa rastlandığını ifade ederek bu durumun çocukların derslerdeki başarısını önemli ölçüde düşürdüğünü belirtti.
Çocuklarda uzak veya yakın görme sorunlarının göz tembelliğini de tetiklediğini bildiren Elibol, ebeveynlere çocuklarının okula başlamadan göz muayenesini yaptırmaları gerektiğine dikkat çekti. Muayene ile bir veya her iki gözde görme azlığı problemi, buna neden olan hastalıklar ve şaşılığın erken tespit edilebileceğini anlatan Elibol, şunları kaydetti:
''Çocuğundaki görme bozukluğunun farkında olmayan aileler, derslerdeki başarısızlığını öğrenme yeteneklerinin düşüklüğüne bağlayabiliyor. Oysa çocuk öğrenme kabiliyetinde bir eksiklik olmadığı halde sadece iyi göremediği için derslerinden geri kalabiliyor. Göz bozukluğunda önlem alınmadığında, gözde tembellik başlıyor ve bu durum ilerleyen yıllarda çocuğun görme kalitesini ciddi oranda etkiliyor. İş işten geçmeden aileler duyarlı davranmalı.
Çocuğun tahtayı yeterince iyi görememesi, uzak mesafeye gözlerini kısarak bakması, okurken satır atlaması, cümleleri eliyle takip etmesi, bir gözünü daha öne alarak kitaba bakması, televizyonu yakından seyretmesi, gözlerde sulanma ve dolayısıyla ödevlerini yaparken zorlanması gibi durumlar göz bozukluğunun işaretidir.' açıklamasında bulundu.

10 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR