DOĞAL YAŞAM PARKI'NDAN VAZGEÇİLMELİ

Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği (KOHAYDER), yeni yönetimiyle ziyaretlerine devam ediyor.Geçtiğimiz hafta Kartepe Belediyesi Zabıta Müdürü Selm...

BÜYÜT

Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği (KOHAYDER), yeni yönetimiyle ziyaretlerine devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta Kartepe Belediyesi Zabıta Müdürü Selman Çelik’i makamında ziyaret eden KOHAYDER yönetimi, son olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın’ı ziyaret ettiler.

Önemli konuların konuşulduğu ziyaretin en dikkat çekici konusu ise Kandıra Sarıhocalar’a inşa edilen Doğal Yaşam Alanı oldu. Doğal Yaşam Alanına kesinlikle karşı olduklarını söyleyen Kohayder yöneticileri, böylesine büyük bir alanda, tedavi ve bakım hizmetinin verilmesinin mümkün olmadığını, hayvanların etolojik tür ve özelliklerine uygun bir şekilde barındırılmasının imkansız olduğunu, bu nedenle de etkin ve radikal çözüm olmadığını ifade ettiler. Tek çözümün, her ilçeye birer rehabilitasyon merkezi kurulması ve ilk etapta sahipsiz hayvanların yoğun olduğu bölgelere beslenme ve su odakları yerleştirilmesi olduğunu söyleyen KOHAYDER Başkanı Gonca Çelik, Doğal Yaşam Alanı Projesi’nden bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini, aksi halde bu alanın Ölüm Kampına dönüşeceğini sözlerine ekledi.
Dr. Tahir Büyükakın “Elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Bizler sorunlarımızı size, sizler sorunlarınızı bize ileteceksiniz ki bir orta yol bulabilelim” diyerek konuya verdiği önemi dile getirdi.

ÖZEL KLİNİKLERDEN HİZMET SATIN ALINMALI
KOHAYDER tarafından görüşmede yapılan bir diğer önemli talep ise, özel kliniklerden hizmet satın alınması oldu. Trafik kazalarında yaralanan sahipsiz hayvanlar ile acil hastalık durumları için şu an Kocaeli’de yerel yönetimler tarafından sağlanan herhangi bir hizmet bulunmuyor. Görüşmede, her ilçeye birer rehabilitasyon ve tedavi merkezi kuruluncaya kadar, özel kliniklerden hizmet satın alınması konusunun önemine de değinildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir hayvan ambulansı olduğunu ama çalıştırılmadığını söyleyen Kocaeli Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı ve KOHAYDER Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Mücella Elgin, hayvanların da yaşam hakkı olduğunu, bunun da tedavi haklarını doğurduğunu söyleyerek, rehabilitasyon ve tedavi merkezlerinin bir an önce kurulması gerektiğinin altını çizgi.

ORTAK TANITIM ÇALIŞMALARI YAPILACAK
Ziyarette, sokak hayvanları konusunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ortak tanıtım çalışmaları yapılması kararı alındı. Dr. Büyükakın’ın talimatıyla, KOHAYDER Basın Sözcüsü ve Sosyal Medya Yöneticisi Hakan Turcan tarafından tasarlanan “BİR KAP SU, BİR KAP MAMA” konulu CLP (Raket, Durak) çalışmaları 15 Temmuz Pazartesi gününden itibaren bir hafta süreyle Kocaeli genelinde yayınlanacak. Bu tür çalışmaların sürekli olması gerektiğini söyleyen Turcan, “Sokak hayvanları konusunda yapılacak özendirici, bilgilendirici görsel çalışmalar ile özellikle çocuklara hayvan sevgisini aşılamayı, hedefliyoruz. Aynı çalışmayı, Kartepe Belediyesi’ne ait billboardlarda yayınlanması için de tasarladık ve Kartepe Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne e-posta ile ilettik. Umarım onlar da bir an önce yayınlamaya başlarlar. Diğer belediyeler ile de görüşmelerimiz olacak” dedi.

10 Temmuz 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR