Latif İşçen: Çatışalım mı, yönetelim mi?

Evli çiftlerden sık olarak duyduğumuz şikayetlerden birisi evlilik öncesi ve evliğin ilk yıllarında duyulan sevginin azalması ya da karşı tarafa akta...

Evli çiftlerden sık olarak duyduğumuz şikayetlerden birisi evlilik öncesi ve evliğin ilk yıllarında duyulan sevginin azalması ya da karşı tarafa aktarılamadığıdır. Evliliğin ilk aylarında duyulan sevgiye romantik sevgi diyebiliriz. Bu sevgi belli bir süre sonra odağını değiştirir ve dağılmaya başlar. Evlilikte çocuğun dünyaya gelmesi ile birlikte kadının sevgi objesi ya da nesnesi çocuk olur. Aile içi çatışmaların bir kısmının temeli bu anda başlar. Yalnızlaşan erkek bilinç dışında ikircikliği oluşturmaya başlar. Tabi ki çiftler duygu paylaşımını yönetmeye başladıklarında bu çatışmalar ortadan kalkar.

 

SEVGİYİ ÖĞRENİRLER

Evlilik ilerledikçe eşler birbirlerinin beklentilerini ya da ihtiyaçlarını öğrenerek sevgiyi yönetmeye başlar. Sevginin ne zaman, nerde, nasıl verileceği modellenir hatta taklit edilir. Aslında bu evre kişinin tek kişilik yaşam evresinden çoğul yaşama geçme ve aile olma evresidir. Aile olma evresini başarılı şekilde yönetemeyen bireylerin çatışmaları artıkça nefret etme duyguları da gelişir. Bu nefret duyguların kontrolü önlenmez ise ilk önce şiddete daha sonra ise birbirine zarar verme evresine dönüşebilir.

 

BENDEN VAZGEÇİP, BİZ OLMA  

Erkek ve kadında tek kişilik yaşamdan vazgeçme aslında kişinin benden vazgeçip biz olmayı öğrenmesi aşamasıdır. Erkekte benden vazgeçip biz olma aşaması kadına göre biraz daha zor seyreder. Erkekler iş odaklı yaşarken kadınlar ev odaklı ya da hem iş hem de ev yönetimi odaklı yükümlülükleri alırlar. Aile bireyleri arası paylaşılan yüklerin dağılımındaki adaletsizlik ya da paylaşım eksikliği çatışmaların temel nedenlerinden bir diğeridir. Çatışan bireyler zamanla ev içi çatışmalarını yönetmeye çalışmaktan, iş ve sosyal yaşamlarını yönetmez duruma gelir.

 

MUTLU BİR AİLE TEMELİ

Aile Danışmanlığı ülkemizde henüz farkında olunmayan bir destek çalışmasıdır. Bireylerin kısa bir destek ile yönetebilecekleri çatışmaları ömür boyu yaşamlarına kabullenmeleri ileri nevrotik çıktılar oluşturabilmektedir. Mutlu bir ailenin temeli olan ihtiyaçların anlaşılmasını öğrenmek için eşler vakit kaybetmeden danışmanlık almalı huzur içinde yaşamlarını sürdürmelidir.


SEVGİ DOLU BİR DÜNYA

FSL Aile Danışmanlığı Merkezinde kısa bir çalışma ile çözebileceğiniz sorunları yaşamınızın sonuna kadar kader gibi taşımayın. Sevgi dolu bir dünya için tercihinizi kullanın çünkü siz özelsiniz.

fsss.jpg

27 Ekim 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR