Anadolu’nun AR-GE ve teknoloji merkezi : “Süleyman Demirel Üniversitesi”

Rektör Prof.Dr.Hasan İBİCİOĞLU: “Girişimcilikte, proje üretme ve uygulama kapasitesinde Süleyman Demirel Üniversitesi fark atıyor, akademisyenlerimle...

BÜYÜT

Rektör Prof.Dr.Hasan İBİCİOĞLU: “Girişimcilikte, proje üretme ve uygulama kapasitesinde Süleyman Demirel Üniversitesi fark atıyor, akademisyenlerimle gurur duyuyorum.Herkesi üniversitemize bekliyoruz.”
Süleyman Demirel Üniversitesi; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2012 yılında açıklanan Türkiye'de ilk kez hazırlanan "Üniversitelerarası Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi" ‘nde 14. sırada yer aldı. 15 Ocak 2013’te yapılan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nun (BTYK) 25. toplantısı sonrası 2012 yılı üniversiteler bilimsel performans raporu yayınlandı. Bu raporda sunulan verilere göre Süleyman Demirel Üniversitesi Ar-Ge projelerinde 2012 yılında da başarılı bir performans sergiledi. Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) tarafından yayınlanan rapora göre Süleyman Demirel üniversitemizin tüm üniversiteler arasındaki sıralamasının yıllara göre 2012 yılına ait üniversitelerarası sıralamadaki yeri proje başvuru sayısına göre 2.sırada , toplam bütçe desteğine göre 10.sırada yer alarak başarısını taçlandırdı. Son üç yılda Süleyman Demirel Üniversitesi girişimcilik ve proje üretme-gerçekleştirme konusunda yaptığı molasız çalışmalarla Türkiye’de örnek çalışmalara imza atarak araştırma-geliştirme ve teknoloji üretimi konusunda Anadolu’nun ar-ge ve teknoloji merkezi haline geldi.

SON ÜÇ YILDA 1.770 ULUSAL/ULUSLARARASI PROJE
Son üç yılda Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından hazırlanan Üniversite Bilimsel Araştırmalar Programı tarafından koordine edilen Avrupa Birliği, Bilim,Sanayi Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, Kalkınma Bakanlığı, Kalkınma Ajansı vb. gibi ulusal ve bölgesel mali destek programları kapsamında 1.770 proje kabul edilerek uygulamaya başlanıldı. Proje üretme ve geliştirme kapasitesi açısından Süleyman Demirel Üniversitesi bilim insanları diğer üniversitelere fark attı.

SON ÜÇ YILDA 247 SANAYİ AR-GE PROJESİ, 411 GÖREVLİ AKADEMİSYEN
Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hasan İbicioğlu, son üç yılda Sanayi ile kontratlı yürütülen araştırma geliştirme proje sayısının 247 olduğunu belirterek bu projelerde 411 bilim insanının görev aldığını söyledi. Bu sayının artması için üniversite akademisyenlerinin ve sanayinin işbirliği ile geleceğe yürümesinde her türlü desteği verdiklerini belirtti.

SON ÜÇ YILDA SANAYİYE 484 TEST/ANALİZ HİZMETİ VERİLDİ
Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hasan İbicioğlu, sadece ar-ge projeleriyle değil sanayiye üniversiteye yatırımını yaptıkları yeni test/analiz ve laboratuar alt yapıları sayesinde 484 adet test/analiz ve laboratuar desteği hizmetini de verdiklerini belirterek, sanayinin üniversitenin gelişmiş alt yapısı ve beşeri sermayesini daha çok kullanmasını istediklerini ekleyerek, her türlü test analiz ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede olduklarını sözlerine ekledi.

TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ, TEKNOKENT, ENSTİTÜLER ve ARAŞTIRMA MERKEZLERİ
Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hasan İbicioğlu, üniversitede kurulan Teknoloji Transfer Ofisi,Enstitüler ve Araştırma Uygulama Merkezleri, fakülteler, bölümler eliyle sahada sanayinin,iş dünyasının içinde olduklarını belirterek Göller Bölgesi Teknokentinin mevcut binası içinde yatırımcıya tahsis edilecek az bir yerlerinin kaldığını ve yeni bina yatırımı için çalışma yürüttüklerini belirtti.

İNADINA “YENİLİKÇİLİK” VE “İŞBİRLİĞİ”
Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hasan İbicioğlu,proje ve hizmetlerin gelişmesinde yenilikçiliği ve işbirliğinin geliştirilmesinin önemli olduğunu belirterek her türlü yenilik, yenilikçilik çalışmalarında üniversitenin en üst düzeyde kullanılmasını istedi. İnadına “yenilikçilik” ve inadına “işbirliği” felsefesiyle ülke ve bölgeye kalitesi yüksek hizmetler ürettiklerini belirtti.

HERKESİ PROJE ÜRETMEYE VE İŞBİRLİĞİ YAPMAYA BEKLİYORUZ
Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hasan İbicioğlu da, bu başarıların hep birlikte omuz omuza yapılmış olan çalışmaların ürünü olduğunu belirterek katkısı olan herkesi kutladı. Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü olmaktan ve akademisyenleriyle gurur duyduğunu belirten Prof.Dr. Hasan İbicioğlu, yeni projeler için özellikle iş dünyasının her türlü araştırma-geliştirme ve yenilik üretimi konusunda Süleyman Demirel Üniversitesi ile işbirliği yapabileceğini ve yeni proje önerileri için üniversite – iş dünyası işbirliği için özel modeller uygulamaya devam edeceklerini belirtti. Türkiye’de ilk defa lisansüstü tezlerin ve araştırmaların iş dünyası ile birlikte geliştirildiğini gerçek saha ihtiyaçlarına çözüm üreten tezler haline dikkat çeken Rektör Prof.Dr.İbicioğlu, yeni projeler için üniversiteyle işbirliği yaparak hayata değer üretmek için herkesi üniversiteye davet etti ve üniversite uzmanlarının sahaya her zaman ziyaretler gerçekleştirdiğinin iş dünyasının ve proje geliştiricilerinin davetine koşa koşa gittiklerini belirtti.


27 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR