Su ücretlerinde düzenleme

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Kurulunda 1 Ocak 2012'den geçerli olmak üzere mesken abonelerinin kullandığı suya yüzde 9,47 oranında zam yap...

BÜYÜT

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Kurulunda 1 Ocak 2012'den geçerli olmak üzere mesken abonelerinin kullandığı suya yüzde 9,47 oranında zam yapıldı. Böylece meskenlerde 1,90 TL olan suyun metreküp fiyatı, 2,08 TL olarak belirlendi.
Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclis Salonunda yapılan 2011 yılı ikinci olağan genel kurulunda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, halkın kendilerine verdiği görevi icra ettiklerini belirterek, sanayi kenti olan Kocaeli'de hala eksikleri olduğunu düşündüklerini ve bu bilinçle çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.
Geçmişte Kocaeli'nin 45 belediyesi bulunduğunu, Belediyeler Kanununda yapılan düzenlemeyle tüm köyleriyle birlikte önemli bir sorumluluk devraldıklarını ifade eden Karaosmanoğlu, altyapısı yetersiz, su şebekesi tam anlamıyla sağlıklı olmayan yerler bulunduğunu vurguladı.
Sorunların üzerine kararlılıkla gittiklerini dile getiren Karaosmanoğlu, şöyle konuştu:
''Sağlıklı altyapılar oluşturmaya gayret ediyoruz, büyük bir mesafe aldık. 7-8 yıl öncesini hatırlıyorum, su kayıp kaçağımız çok yüksek oranlardaydı. Hamdolsun bugün kullandığımız su artıyor, abone sayımızın her geçen gün artmasına, daha çok yere su vermemize rağmen suyumuz artıyor. Nedeni, şebekedeki kayıp kaçağı büyük ölçüde önlememizdendir. Eskimiş depolar, çürümüş şebekeler, isale hatları... Tüm bunlarla devam etmemiz mümkün değildi. Yüzlerce, binlerce küçüklü büyüklü projeler uyguladık, yatırımlarımız devam ediyor. Halkımızın sağlıklı su içmesi ve kullanması adına önemli çalışmalar yaptık. Halkımıza, konutlarımıza, iş yerlerimize ulaştırdığımız suyun sağlıklı ortamlarda arıtılarak, doğal ortama verilmesi adına önemli çalışmalar yaptık. Bunun sonucunda Kocaeli'de güzel bir çevre oluştu. Hamdolsun o kokan, burnumuzu tıkadığımız körfezin yerine, herkesin gıpta ettiği mükemmel, sağlıklı, tertemiz, pırıl pırıl sahillerimizi oluşturduk.''
Karaosmanoğlu, Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresinin İzmit Körfezi'nde denizin altını görüntülediğini ve güzel, mutluluk verici görüntülerin ortaya çıktığını vurgulayarak, ''Bunlar gerçek, hep beraber bunlarla övünebiliriz. Bunlar Kocaeli halkının, Büyükşehir Belediyesinin, Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresinin genel kurulda bu meclisin karar aldığı, gerçekleştirdiği işlerin ürünleri, çiçekleri, gülleridir'' dedi.
Konuşmaların ardından, Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi görevlilerince 100 ayrı noktadan gerçekleştirilen dalışlarda çekilen ve İzmit Körfezi'ndeki canlı popülasyonunu gösteren görüntülerden oluşan klip gösterildi.
Daha sonra Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü İlhan Bayram, gerçekleşen ve gerçekleşecek projeler ile gelir ve gider tablosu hakkında bir sunum yaptı.
Genel kurulda belirlenen gündem maddeleri üyelerin oylarına sunuldu. Gündemin 6. maddesi olan tarife cetveli tadilatı görüşülerek karara bağlandı. Oy çokluğuyla alınan karara göre, 1 Ocak 2012'den itibaren mesken abonelerinin kullandığı su ücretleri yüzde 9,47 oranında artırıldı.
Meskenlerde 1,90 TL olan suyun metreküp fiyatı, 2,08 TL'ye yükseltildi. Ticarethane ve sanayi abonelerinin kullandığı suya da aynı tarihten geçerli olmak üzere yüzde 10 oranında zam yapılarak ticarethanelerde kullanılan 1 metreküp suyun bedeli 5,90, sanayi abonelerinin kullandığı suyun metreküpü ise 7,09 TL olarak belirlendi.
Ayrıca, genel kurulda, 2013 ve takip eden yıllar için tarife cetvellerindeki birim fiyatlarındaki artış miktarının TÜFE oranında yapılması kararlaştırıldı.

19 Kasım 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR