Gölcük fabrikası, Ford’u Avrupa’da zirveye çıkardı

2011’de hafif ticari araç satışlarında 7’nci sırada bulunan Ford, 2015’te tamamına yakını Gölcük’te üretilen 260 bin 400 adet ticari araç satışı ve y...

2011’de hafif ticari araç satışlarında 7’nci sırada bulunan Ford, 2015’te tamamına yakını Gölcük’te üretilen 260 bin 400 adet ticari araç satışı ve yüzde 12.6 pazar payıyla Avrupa’nın lideri oldu.

 

FORD Otosan’ın 1.6 milyar dolarlık yatırımla Türkiye’de ürettiği hafif ticari araçlar, Amerikan otomotiv devi Ford’u Avrupa’da 1 numaraya taşıdı. 2011’de 7’inci sırada bulunan Ford, 2015’te 260 bin 400 adet ticari araç satışı ve yüzde 12.6 pazar payıyla Avrupa’nın lideri oldu. Marka yüzde 8.6 olan payını 4 yılda 4 puan artırmayı başardı.

 

ARAÇLAR GÖLCÜK’TE ÜRETİLDİ

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre Ford’un Avrupa’daki sattığı ticari araçların tamamına yakınını ise Ford Otosan Gölcük fabrikasında üretti. Şirket, 2015’te 253 bin adet olan ticari araç ihracatının yüzde 95’ini Avrupa’ya gerçekleştirdi. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, bu başarıda Avrupa’da ticari araç pazarının yüzde 11.6’lık artışının yanı sıra Ford Otosan’ın da büyük katkısı olduğunun altını çizdi.

 

82 ÜLKEYE İHRACAT

Ford’un Avrupa’daki en büyük ticari araç üretim merkezinin Ford Otosan olduğunu hatırlatan Genel Müdür Haydar Yenigün, “Courier’den Transit’e uzanan geniş ürün portföyümüzle Ford’u Avrupa’da ticari araç liderliğine taşıdık. Avrupa’daki en çok satan modelimiz ise Custom oldu” dedi. Ford Otosan, Türkiye’nin ticari araç ihracatının yüzde 65’ini gerçekleştiriyor. 2015’te yüzde 32 artışla 253 bin 644 adet araç ihraç etti. İhracat geliri ise yüzde 11 artarak 3.9 milyar dolara çıktı. İhracat yapılan ülke sayısı ise 73’ten 82’ye çıktı.

 

TÜPRAŞ’I GEÇEBİLİR

Ford Otosan’ın son 5 yıldır otomotivde ihracat şampiyonu olduğunu söyleyen Yenigün, 2015’te Türkiye’nin en büyük ihracatçı şirketi olabilecekleri sinyalini verdi. Düşen petrol fiyatları nedeniyle TÜPRAŞ’ın ihracat gelirinin gerilediği hesaplanırsa birincilik için Ford Otosan’ın Vestel’le rekabet edeceği anlaşılıyor.

 

HEDEF ORTA-DOĞU AVRUPA

Ağır ticari araç markası Ford Trucks’ın Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri, Afrika ve Rusya’daki operasyonunu tamamlayan Ford Otosan, gözünü yeni pazarlara çevirdi. Şirket, 2016 sonunda orta ve doğu Avrupa’da Ford Trucks satışına başlayacak. Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Romanya ile Avrupa’ya adım atacak Ford Otosan’ın bir sonraki hedefi ise Batı Avrupa ülkeleri. Haydar Yenigün, orta ve doğu Avrupa’nın kapılarının Batı Avrupa’ya açıldığını söyleyerek, niyetini belli etti.

 

“SATIŞ 1 MİLYONU BULUR”

FORD Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, şöyle konuştu: “Her daim Türkiye’nin iç dinamikleriyle, dış dünyada olan biteni ve geçmişten gelen tecrübeleri üst üste koyup bir öngörüde bulunduk. Yüksek üretim potansiyeline inanan bir ekibiz. Otomotiv her zaman, her yerde yükselen trende sahip. Ticari araç üreticisi olarak ticaretin devam ettiğini görüyoruz ve satışların yükseleceğini öngörüyoruz. Her zaman araç satışı konusunda olumlu ve itidalli öngörüde bulunduk. Bunlardan dolayı bu yıl 1 milyon civarında araç satılmasını bekliyoruz.”

29 Şubat 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR