Zamdan simitçiler de memnun değil!

Simit fiyatı 2011 yılında 100 kuruş (1 TL) olarak açıklanmış ve o günden bugüne artış olmamıştı. Bugün ise simide 40 kuruş zam geleceği söyleniyor. İz...

BÜYÜT
Simit fiyatı 2011 yılında 100 kuruş (1 TL) olarak açıklanmış ve o günden bugüne artış olmamıştı. Bugün ise simide 40 kuruş zam geleceği söyleniyor. İzmit’teki simitçiler ise zam olduğu taktirde satışların yarı yarıya düşeceği düşüncesindeler. Bu gidişle simit zenginin sofrasında yer alacak.

Simitçiler yerli susam tercih etmezken, susam Sudan, Pakistan ve Nijerya’da üretilip, simit fırınlarına Türkiye’de susam satılan yerler tarafından pekmezlenip gönderiliyor. Simit pekmez, maya, un, tuz, susam, su gibi malzemeler içeriyor. Bir simit yapımında ise yaklaşık 20 gram susam kullanılıyor. Meşhur Fethiye Simitçisi ustası Mustafa Akman, ucuz simit satanların simidin gramını düşürebileceği ihtimalini söylüyor.

GÜNLÜK 50 BİN ADET SİMİT
Çınarlı’da bulanan Simit Evi çalışanları da simit zammından memnun değiller. Simit Evi’nin sahibi olan 39 yaşındaki Ertan Çamlıbel 25 kg’lık un çuvalının 190 TL olduğunu bu gidişle 300 TL’yi bulacağını ifade ederken, günlük olarak İzmit’te 25-30 bin adet, Kocaeli’de ise 50 bin adet simidin satışa sunulduğunu tahmin ediyor.

“EN PAHALI KOCAELİ VE İSTANBUL’DA”
Simidin Adana’da 50 kuruş olduğunu da vurgulayan Çamlıbel, “En pahalı simit İstanbul ve Kocaeli’de bulunuyor” dedi. Çamlıbel simidin zammını unun ve susamın etkilediğini söyledi. 16 yaşından beri simitçilik ile geçimini sağladığını ifade eden evli ve 2 çocuk babası Çamlıbel, zam olursa vatandaşın simitten uzaklaşacağını söyledi.

“VATANDAŞ BAYAT SİMİT ALIYOR”
Simit zammını duydukça inadına simit almayan vatandaşlar olduğunu söyleyen Çamlıbel, “Zam olursa satışlar yarı yarıya düşer, bu gidişle 1-2 imalathane de kapanır” şeklinde konuştu. Simit 1 TL olmasına rağmen vatandaşın bayat simit aldığını ifade eden Çamlıbel, “Ben bazen bayat simidi ücretsiz veriyorum. Çünkü biliyorum durumları yok, bayat simit alıyorlar” şeklinde konuştu.

21 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR