Dernek üyeleri ve vatandaşlar baskına tepki gösterdi

İzmit Yenişehir Mahallesi’nde bulunan Kimse Yok mu Derneği’ne sabah saat 09.00 sularında polis ekipleri tarafından baskın düzenlendi. Derneğin ardınd...

İzmit Yenişehir Mahallesi’nde bulunan Kimse Yok mu Derneği’ne sabah saat 09.00 sularında polis ekipleri tarafından baskın düzenlendi. Derneğin ardından KASİAD ve GESİAD'a da baskın düzenlendi. Polis baskınına, dernekten maddi yardım alan bazı aileler tepki gösterdi. Polis aramasının sürdüğü sırada dernek binasına gelen 64 yaşındaki Nesrin Özırmaktepe ve derneğin gönüllüleri yapılan operasyona tepki gösterdi.

 

Koza İpek Holding’e yapılan baskının devamı ilimizde gerçekleşti. Paralel Devlet Yapılanması iddiası ile Kocaeli’de dört ayrı derneğe polis tarafından baskın düzenlendi. Kimse Yok Mu Derneği Kocaeli Şubesi, Kocaeli Aktif Sanayici ve İş Adamları Derneği (KASİAD), Gebze Sanayici ve İş Adamları Derneği (GESİAD) ve Ridaniye Derneği Gebze Şubesi’nde hareketli saatler yaşandı.

 

GÖZALTINDA KİMSE YOK

BİMER’e yapılan bir ihbar neticesinde başlatıldığı bildirilen operasyonlar Kocaeli Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Siber Suçlar Şube Müdürlüğü'ne bağlı polislerce yürütüldü. Derneklerin terör gruplarına mali kaynak aktardıkları iddia edilirken, soruşturma kapsamında hiçbir suç unsuruna rastlanılmadığı ve kimsenin gözaltına alınmadığı bildirildi.

 

SAATLERCE DEVAM ETTİ

Sabah saat 08.00’da başlayan operasyonlar yaklaşık 6 saat sürdü. Dernek binalarında her yer didik didik arandı. El konulan, bilgisayarlara, dernek evrakları ve muhasebe kayıtları kolilerle Emniyet Müdürlüğü’ne taşındı. Operasyonları değerlendiren Kimse Yok Mu Derneği’nin avukatı Sait Yılmaz, “Şimdiye kadar hiçbir suç unsuruna rastlanılmadı. İhbar ve makul şüphe gerekçesiyle operasyon yapıldı” dedi.

 

İSNAT EDİLEN SUÇLAR

Operasyonlar, Bank Asya Kocaeli Şubesi üzerinden Paralel Devlet Yapılanması FETÖ/PDY ait olduğu tespit edilen ve Amerika Birleşik Devletlerinde faaliyet gösteren bir takım kuruluşlara para aktarıldığı, amaçları dışında faaliyet gösterdikleri, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suç işlenmesi ve suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama iddialarıyla yapıldı.

 

“YUKARIDAKİLERİN İHTİYACI VARSA GÖNDERELİM”

ha-008.jpg

Dernekten gördüğü yardımla hayatının kolaylaştırıldığını söyleyen Nesrin Özırrmaktepe, “Dernekten yardım alıyorum. Allah razı olsun veriyorlar. Olduğu zaman arıyorlar. Bak geçen geldim çocuğuma yiyecek aldım, kumanya aldım. Niye baskın yapıyorlar? Herkes gibi para saklamıyoruz. Alnımız akıyla istiyoruz. Bu mu suç? Ayakkabı kutularında para mı bulmaya geldiler? Burada öyle bir şey yok. Eğer yukarıdakilerin ihtiyacı varsa, buradaki yardımları onlara gönderelim” dedi.

 

“YANLIŞ BİR ŞEY YAPMADIK”

Dernek gönüllülerinden Nermin Şenses de baskına tepki gösterdi. Şenses, "Olmam gereken en doğru yerdeyim. İnsanların en ince şekilde çalıştığının bizzat şahidiyim. Çocuklara yapılan yardımlar, hastalara yapılan yardımlar bütün bunların şahidiyim. Ben hiçbir cemaatin mensubu değilim. Hiçbir partinin üyesi değilim. Şu anda yapılan korku salalım da bunların üzerine gidelim. Biz bunlardan korkmuyoruz. Devletin yapmadığını bu dernek yapıyor" ifadelerine yer verdi.

 

“EVİMİ VERDİM”

 

Yapılan baskına tepkisini gösteren derneğin gönüllülerinden Hatice Akgündüz, "Ben sürekli aylığımı alınca bu derneğe bağış yapan bir insanım. Evimi bile derneğe yardım için verdim. Biz bunları söylemek istemiyoruz ancak onlar bu şekilde yapınca biz de söylemek zorunda kalıyoruz. Biz istiyoruz ki yaptığımız yardımların reklamını yapmayalım ancak şimdi söylemek zorunda kaldık. Bu yanlış uygulamalardan inşallah vazgeçerler" diye konuştu.

 

“DENETİMDEN İBARET”

KASİAD Başkanı Mehmet Tabak, konunun sadece bir denetimden ibaret olduğunu ve derneklerinin şuan denetlendiğini aktardı. Kimse Yok mu Derneği’ne yapılan baskının ardından aramalar devam ederken dernek Avukatı Sait Yılmaz ve Mevlüt Topçu kısa bir açıklama yaparak; içeride aramaların devam ettiğini ve şimdiye kadar hiçbir suç unsuruna rastlanılmadığını söylediler. Polisin baskın nedeninin ise makul şüphe ve bir ihbarı değerlendirdiklerini açıkladılar. Muharrem İBRAHİMOĞLU

 

AKP Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan'ın operasyonla ilgili yorumunu okumak için tıklayın

 

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA GELDİ

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, derneklere düzenlenen polis baskınları ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: Kocaeli Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce FETÖ/PDY (Paralel Devlet Yapılanması)’nın ilimizdeki faaliyetleri hakkında BİMER'e yapılan ihbar, şikayet ve alınan müşteki müracaatları üzerine Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar (TCK 309 md) ve Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama (TCK 282 md.) suçları ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında yapılan çalışmalarda; İhbarlarda adı geçen derneklerden, HAMLE Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Y.U.’nun, yönetim kurulu yedek üyesi M.H.T.’nin ve Kimse Yok Mu Derneği Kocaeli Şubesinde görevli sayman olarak görev yapan S.Ö.'nün Bank Asya Kocaeli Şubesi üzerinden anılan örgüte ait olduğu tespit edilen ve Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren bir takım kuruluşlara para aktardıkları, anılan örgüte finans sağlayarak kuruluş amaçları dışında faaliyet gösterdikleri, FETÖ/PDY örgütüne müzahir Dernekler, Dershaneler ve Özel Okullar aracılığı ile himmet-bağış-zekat-kurban adı altında toplanan paraların örgütün mali kaynaklarının en önemli kalemlerini oluşturduğu, ihbar ve müracaatlarda adı geçen derneklerden GESİAD, RİDANİYE, KASİAD ve Kimse Yok Mu Dernekleri için arama kararı alınarak arama yapıldığı, arama sonucunda gözaltı /tutuklama işlemi olup olmayacağı değerlendirilecektir.”

 

bas-033.jpg

 

bas-034.jpg

kas-002.jpg

02 Eylül 2015 Kocaeli- AsayişYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR