“İhaleyi onaylayacağım”

KÖRFEZ BELEDİYE BAŞKANI YUNUS PEHLİVAN:“İhaleyi onaylayacağım”Yarımca Limanı’nın içinde kalan belediyeye ait alanın satılması gündeme bomba gibi düşmü...

BÜYÜT

KÖRFEZ BELEDİYE BAŞKANI YUNUS PEHLİVAN:
“İhaleyi onaylayacağım”

Yarımca Limanı’nın içinde kalan belediyeye ait alanın satılması gündeme bomba gibi düşmüştü. İhale şartlarına uygun bir ihale yaptıklarını söyleyen belediye başkanı Yunus Pehlivan, belediye para lazım olduğu için ihaleyi onaylayacağını söyledi
Körfez Belediyesi Meclis Toplantısı’nda alınan liman alanı kararı gündeme bomba gibi düşmüştü. Yarımca Limanı’nın tam ortasında kalan 7 bin 628 metrekarelik arazi Yılport firmasına satılmıştı. AKP’li belediye meclis üyesi Muhammet Hamarat, 9 milyon lira olan muhammen bedele itiraz etmiş, sonra bu fiyat 16 milyon liraya yükseltilmişti. AKP’li Hamarat, yine de kararın altına imza atmamıştı.
ŞEKER: PEŞKEŞ ÇEKİLDİ
Körfez Belediyesi MHP’li eski Meclis Üyesi Vahdet Şeker, bu alanın satılmasıyla iplerin tamamen Yılport firmasına geçtiğini söylemiş ve Körfez Belediyesi’nin limanı peşkeş çektiğini iddia etmişti. CHP’li Tayfun Balıkçı da olayı mahkemeye taşıyacaklarını söylemişti.
“GERÇEK DEĞERİNDE SATILDI”
Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, liman alanının gerçek değerinde satıldığını, ihaleyi onaylayacağını söyledi. Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, önceki gün gazetemizi ziyaret ederek liman alanıyla ilgili yazılanların doğru olmadığını söyledi. Pehlivan, “Daha önce o alan 4 bin 200 metre kareydi. Biz de imar tadilatı yaptık ve o alanı 7 bin 628 metrekarelik bir alana dönüştürdük. Ayrıca alana bir de imar yolu açtık. Sonra da bu alanı ihaleye çıkardık. İhale için KİK’e (Kamu İhale Kurumu) başvurduk. Ulusal gazetelerde ihale yayınlandı. Şartları uygun her firma ihaleye katılabilirdi” dedi.
RAYİÇ BEDELİ 1200 LİRA
Belediye olarak oranın rayiç bedelini belirlediklerini söyleyen Pehlivan, “Dikkatinizi çekmek isterim orası liman değil. Limanın içinde kalan bir sanayi alanı… Biz belediye olarak sanayi alanları için rayiç bedelini 1200 lira, depolama alanı olarak rayiç bedelini 1000 lira olarak belirledik. Biz bu rayiç bedelini belirlerken, o alanın 15-16 milyon lira edeceğini hesapladık. Belediyeye para lazım olduğu için alanı ihaleye çıkardık” açıklamasında bulundu.
YILPORT İLE BİR İLGİM YOK
Pehlivan, “Marmara Tersanesi’nin sahibi Yılport, limanın tamamını 60 milyon liraya satın aldı. Belediyenin alanı, bu limanın içinde bulunuyor. Yılport firmasının liman içinde kalan bu alanı alması doğal. İhale, 13 milyon liraya muhammen bedelle çıktı. Bir başka firma, 7 milyon lira teklif verdi. Rekabet şartları oluşsun diye, diğer firmayı da ihaleye kattık. Yılport firması ikinci teklifinde 16 milyon lira verdi. Zaten bu fiyat da benim kafamdaki fiyattı” dedi
HAMARAT OLAYI!
AK Partili belediye encümen üyesi Muhammet Hamarat’ın ihaleyi imzalamamasıyla ilgili Pehlivan, “Muhammet Bey’in başka hesapları vardı. O başka bir firmanın ihaleyi kazanmasını istiyordu. İhale kararını imzalayıp imzalamaması kendi bileceği iş. Diğer encümen üyelerinin imzalayıp, benim de ihaleyi onaylamamla bu iş bitecek” şeklinde açıklamada bulundu.
“FİYAT DÜŞÜK DEĞİL, NORMAL”
Alanı iyi paraya sattıklarını söyleyen Pehlivan, “Daha önce ifade ettiğim gibi bu alanın rayiç bedeli 1200 lira. Biz de bu alanı 2000 lira civarında bir parayla sattık. Bilirkişi gelse, araştırma yapsa, bize hak verecek ve “bu alanı muazzam bir paraya sattınız” diyeceklerdir. Biz şeffaf bir ihale yaptık ve alanı değerinde sattık. İhaleyi alan Yılport ile hiçbir ilgim yok. İhaleyi Yılport’a verin diye de kimseden baskı görmedim, kimseden talimat almadım” diyerek alanı ucuza sattı diyenleri eleştirdi.
“İHALEYE ONAY VERECEĞİM”
Belediyeye para lazım diyen Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, “İhaleyi yaptık ve iyi bir paraya sattık. Belediyeye para lazım. En kısa zamanda ihaleyi onaylayıp, paramızı alacağız. Körfez halkının hiçbir şüphesi olmasın, ortalığı karıştıranlar var. Alan, değerinde satılmıştır” dedi.
GAZETE TOPLATMA
Körfez Belediye Başkanı Pehlivan, gazetemizin toplatılmasıyla ilgili, “Benimle ilgili birçok haber yazıldı. Çizildi. Ben hiçbir zaman gazete toplatmadım. Benim için gazeteyi toplattığım yönünde iddialar ortaya attınız. Kesinlikle bu doğru değil. Ben bu işlere girmem” diyerek gazetemizi kimlerin toplattığını bilmediğini söyledi.
“YENİDEN ADAYIM”
Pehlivan, “Yeniden aday olacak mısınız?” sorusuna “Evet, yeniden adayım. Zira Körfez’de çok başarılı çalışmalara imza attığımı düşünüyorum. Partim beni tekrar aday gösterirse, seçimi kazanır ve çalışmama devam ederim” diyerek tekrar aday olmak istediğinin altını çizdi.

16 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR