“40’ında 40 Kadın”Sergisine Büyük İlgi

İzmit Belediyesi Kadın Meclisi tarafından, Kadınlar Günü nedeniyle “40’ında 40 Kadın” adlı sergi düzenlendi. Programda ayrıca gazeteci-yazar Tuluhan T...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi Kadın Meclisi tarafından, Kadınlar Günü nedeniyle “40’ında 40 Kadın” adlı sergi düzenlendi. Programda ayrıca gazeteci-yazar Tuluhan Tekelioğlu, “Ben Değiştim Her Şey Değişti” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirdiİzmit Belediyesi Kadın Meclisi tarafından “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kapsamında dün Sabancı Kültür Merkezi’nde bir program gerçekleştirildi. “40’ında 40 Kadın” adlı serginin açılışı ile başlayan program, gazeteci-yazar Tuluhan Tekelioğlu’nun “Ben Değiştim Her Şey Değişti” adlı söyleşisiyle devam etti. Tekelioğlu, “Ben Değiştim Her Şey Değişti” sloganından yola çıkarak, farklı hayat tecrübeleri olan ve farklı yerlerden gelen 40 kadının hikâyesini anlattı.
DOĞAN: UTANÇ DUYUYORUM
Açılış konuşmalarıyla başlayan program, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın günün anlam ve önemine dair konuşmasıyla devam etti. Doğan, “İslam dini kadına yapılan şiddete ‘hayır’ diyor ve şiddetle reddediyor. Ulu önder Atatürk, o kadar ileri görüşlü bir insanmış ki kadınlarımıza daha Avrupa’nın hiçbir yerinde yokken seçme ve seçilme hakkı vermiş. Ama diğer yandan biz çok iyi biliyoruz kadın hakları konusunda çok büyük eksikliklerimiz var ve ben bundan utanç duyuyorum. Şundan eminim ki kadına el kaldıran erkek erkek değildir” dedi.
İNSAN KENDİNİ 40 YAŞINDA ANLAR
Doğan’ın konuşmasının ardından söyleşiye geçildi. Tekelioğlu, 40 yaşına girerken 40 yaşında 40 kadınla görüşerek yaptığı röportajları katılımcılara izletildi. Ardından sahneye çıkan Tekelioğlu, kadınların istedikleri takdirde her şeyi yapabileceklerini belirtti. Kendini tanımaya ve anlamaya başladığı yaş olan 40’ın çok önemli olduğunu söyleyen Tekelioğlu, “Kadında ise bu eşiğin zaman olarak karşılığı; 40 yaş. Hassas bir dönem 40. atlatılması gereken ve atlatıldığında da zorluğun bittiği, ruhun rahatladığı, alışma, kabullenme, değiştirme ve geride bırakma dönemi” ifadelerini kullandı.
KATILIM YOĞUN OLDU
Programda; İzmit Belediyesi Kadın Meclisi Koordinatörü Asuman Sert, AKP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş, Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Emel Ceylan Balcıoğlu, ÇYDD İzmit Şube Başkanı Gülşen Müsteçaplıoğlu, Genel-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, Kocaeli Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar, Kocaeli Kadın Roman Derneği Başkanı Emine Dömek ve diğer sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de hazır bulundu.

08 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR