Tarihi sempozyum tanıtıldı

        Gazi Akça Koca’nın gelecek nesillere tanıtılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi ortaklığında düz...

 

 

 

 

Gazi Akça Koca’nın gelecek nesillere tanıtılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi ortaklığında düzenlenen ve 2-4 Mayıs tarihleri arasında Wellborn Otel’de gerçekleşecek olan Uluslararası Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı. Antikkapı Restaurant’taki basın toplantısına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, Prof. Dr. Haluk Selvi, Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan, Yrd. Doç. Dr. M. Bilal Çelik katılım gösterdi.

 

EĞİTİMCİLERİN DESTEĞİ

Tahir Büyükakın, çalışma ile ilgili bilgiler vererek, “Sempozyum programına cuma günü başlayacağız. Program 2 gün sürecek. Akademi çevrelerinden katılımlar oldu. Yüzlerce tebliğ ve öğretim üyesinin katkılarıyla proje ortaya çıktı. Kocaeli tarihinin akademik anlamda çalışılması konusunda önemli. Büyükşehir Belediyesi olarak inisiyatif aldık” dedi.

 

ESER YAYIMLANACAK

Sempozyum hakkında bilgiler veren Büyükakın, 55 farklı üniversite veya kuruluştan 114 katılımcının 102 tebliğ sunacağını ifade ederek, “Başta tarih bölümlerinin öğretim üyeleri olmak üzere sempozyum için bine yakın öğretim üyesine ulaşıldı. Sempozyum sonucunda ortaya çıkacak tebliğlerden ‘Akçakoca ve Koca İli’ adıyla Kocaeli ile ilgili kalıcı bir eser yayımlanacak” şeklinde konuştu.

 

7 AY ÇALIŞILDI

Çalışmanın sosyal bilimler alanındaki en büyük sempozyum olduğunu kaydeden Haluk Selvi ise, “Üzerinde 7 ay çalıştık. Sempozyumun ikinci ayağına kitap çıkaracağız. Osmanlı arşivindeki birçok kitap araştırıldı. Şehrin kültürüne hizmet edilmiş olunacak. Sizleri sempozyuma katılmaya davet ediyoruz. Şehrin geleceğini birlikte inşa etmiş olacağız” dedi. 

29 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR