Haymanalı: TÜRKÖZ İnşaat iskana aykırı işler yapıyor

CHP Kocaeli İl Teşkilatı dün il binasında bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda CHP’li Meclis Üyesi Ali Haymanalı, Körfez Belediyesi ve Deri...

BÜYÜT

CHP Kocaeli İl Teşkilatı dün il binasında bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda CHP’li Meclis Üyesi Ali Haymanalı, Körfez Belediyesi ve Derince Belediyesi’nin Türköz İnşaat’a imar konusunda kıyak yaptıklarını iddia etti

Toplantıya CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Fahri Örengül, Ali Haymanalı, Fikret Gökmen, parti üyeleri ve basın mensupları katıldı
Toplantıda ilk söz alan CHP Kocaeli İl Başkanı Yalçın Kuşkan, AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker’in yaptığı açıklamaları talihsizlik olarak nitelendirerek, “Maalesef geçtiğimiz günlerde bazı talihsiz açıklamalar gördük. Biz Kocaeli Milletvekili Sayın İlyas Şeker’in bu açıklamalarını talihsizlik olarak görüyoruz” dedi. Kuşkan, “Ne yazık ki önümüzdeki raporlar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ne kadar yanlış çalıştığını gösteriyor. Biz belediyenin imar planlamasından utanç duyuyoruz” dedi.

“BELEDİYENİN AMACI RANT SAĞLAMAK DEĞİLDİR”
Yalçın Kuşkan’dan sonra söz alan CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ali Haymanalı, belediyelerin amacının bir takım kişilere rant sağlamak değil halkı mutlu etmek ve çıkarlarını korumak olduğunu belirterek, “Belediye başkanları ve meclis üyeleri topluma örnek olmalıdır. Çıkar uğruna bir takım kişilere boyun eğmemelidir. Biz toplu konut alanlarının kurulmasına, çağdaş yaşam alanlarının oluşturulmasına tabi ki karşı değiliz; fakat bunları yaparken çevreyi katletmemek gerektiğinin de bilincindeyiz” dedi.

“KAĞIT ÜZERİNDE PLANLI GERÇEKTE PLANSIZ BİR KENT”
Açıklamalarına devam eden Ali Haymanalı, Kocaeli’nin kağıt üzerinde gerçekten planlı gözüktüğünü; fakat gerçekte durumun öyle olmadığını söyleyerek, “ Kocaeli’nin her metrekaresini planladık diyenler kişiye göre sürekli plan değiştiriyorlar. Planlarda üç katlı gözüken imar alanları adamına göre altı, altı buçuk kata kadar çıkarılıyor. Spor alanları sanayi alanlarına dönüştürülüyor, küçük sanayi alanları da beton santralleri oluyor. Kent insanına nefes alacak alan bırakmıyorlar” şeklinde konuştu.

“TÜRKÖZ İNŞAAT İSKANA AYKIRI İŞLER YAPIYOR”

TÜRKÖZ İnşaat firmasını güvenilmezlikle suçlayan Ali Haymanalı, “Ben iddia ediyorum. Bugün TÜRKÖZ İnşaat’ın yaptığı imarların yarısından fazlası iskan kurallarına aykırıdır. Derince ve Körfez’de bu firmaya emsal ve kat artışı verildi. Belediye başkanları da destekledi. Bir takım kişilere rant sağlamak için çevre planlarını hiçe sayarak üç kat olanı altıya çıkarıyorlar” dedi.

“GEBZE VE DERİNCE’DE DE OPERASYON YAPIYORLAR”

Haymanalı, Gebze ve Derince’nin farklı yerlerinde de plan değiştirme uygulamalarının sürdüğün belirterek, “Gebze’de halkın faydalandığı spor alanını alıp siyasi rant uğruna sanayi alanına çeviriyorlar. İmar Dairesi’nin olumsuz raporuna rağmen kafalarına göre hareket ediyorlar. Derince’de de küçük sanayi alanını da beton santraline çevireceklerdi ki biz bir kamuoyu oluşturduk. Vatandaşlarla birlikte hareket ettik ve geri adım atıldı plan iptal ettirildi” ifadelerini kullandı.

“HALKIN DEĞİL AKP’NİN BAŞKANI”

Haymanalı’nın konuşması bittikten sonra söz alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisi CHP Grup Başkanvekili Fahri Örengül, Başkan Karaosmanoğlu’nun halka değil AKP’ye hizmet ettiğini söyleyerek, “Maalesef Kocaeli Büyükşehir Belediyesi imar ve eğitim dahil tüm planlarında halka yüz çeviriyor. Halka değil AKP’ye hizmet ediyorlar” dedi.

“SİZ ÖNCE GEÇİRDİĞİNİZ SEKİZ YILIN HESABINI VERİN”

Sözlerine devam eden Fahri Örengül Kocaeli halkının en pahalı suyu içtiğini söyleyerek, “ Hala diyorlar ki eski borçlar yüzünden gelen paranın yüzde 40’ı gidiyormuş. Hala Yuvacık Barajı’nın mevzusu yapılıyor. O baraj orada olmasa bugün İSU bu kadar büyüyemezdi. Bütçesini oluşturamazdı. En pahalı suyu içiriyorlar yine de susmuyorlar. Onlar önce koltukta geçirdikleri sekiz yılın hesabını versinler. Sonra CHP’ye çatsınlar” ifadelerini kullandı.

“NEREDE O KATALOGLARDAKİ ESERLER”

Örengül, “ Bir vekil çıkıyor diyor ki ‘CHP kendi söylediğine kendi inanmıyor.’ Ben sorarım o zaman seçim zamanı dağıtılan katalogların içerisindeki eserler nerede? Kendi söylediğine inanmayan CHP mi yoksa AKP mi? Bir gün çıkıp diyorsunuz ki OSB’leri belediyeler engellemeli. Ama bilmiyorsunuz belediyenin öyle bir yetkisi dahi yok. Kendilerine bile inanamayanlar gayet net ortada” dedi.

“NEVZAT DOĞAN ESNAFA SAHİP ÇIKARMIŞ”

Söylenenlerin aksine Nevzat Doğan’ın esnafa hiç de sahip çıkmadığını iddia eden Fahri Örengül, “Geçen bir yazı gördüm ‘Doğan Esnafa Sahip Çıkar’ diye. Tesadüftür ki sonra bir belge geçti elime. Belgeye göre 1 Kasım 2012’ye kadar Halkevi mevkiindeki balıkçılar ve pişmaniyeciler orayı boşaltacaklarmış. O esnafın gidebileceği başka yerde yok. Pazarcıları basınçlı suyla yerlerinden ettikler dün gibi aklımızda. İşte bunlar esnafa böyle sahip çıkıyor” ifadelerini kullandı.

“AÇ TAVUK KENDİNİ BUĞDAY AMBARINDA SANARMIŞ”

AKP’nin on üçte on üç iddialarına da yanıt veren Fahri Örengül, “ CHP’ye karşı 13 – 0 galip geleceklermiş. Böyle durumlarda söylenen bir söz var. Aç tavuk kendini buğday ambarında zanneder diye. Yeni dönem CHP’nin dönemi olacaktır. Kimse bunu engelleyemeyecek” şeklinde konuştu.

22 Ekim 2012 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR