Varislerde köpük tedavisi

Çağımızda çok daha yaygın görülmeye başlayan varisler kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha fazla görülüyor. Kesin nedeni bilinmemekle beraber ailes...

BÜYÜT

Çağımızda çok daha yaygın görülmeye başlayan varisler kadınlarda erkeklere oranla 5 kat daha fazla görülüyor. Kesin nedeni bilinmemekle beraber ailesel yatkınlık, mesleki yaşantı, hamilelik, şişmanlık,   travma ve bazı ilaçlar varis oluşumundan sorumlu tutulabiliyor. Çeşitli tedavi yöntemlerinin kullanıldığı variste, son zamanlarda skleroterapi yöntemi tercih ediliyor. Sıvı veya köpük şeklinde olan skleroterapi yöntemi toplardamar duvarında hasar yaratma potansiyeli olan kimyasal maddenin ince bir iğne yardımı ile sıvı ya da son yıllarda olduğu gibi köpük şeklinde verilmesi şeklinde gerçekleştiriliyor. Skleroterapi konusunda 10 yılı aşkın deneyimi olduğunu belirten Op. Dr. Fahri Yılmaz, çok uygun maliyetle kısa sürede varisleri tedavi edebildiklerini, tedavi için en uygun zamanın havanın serin olduğu sonbahar ve kış dönemi olduğunu belirtti.

 

Skleroterapi Nedir?

Varis tedavisinde kullanımı giderek yaygınlaşan bir uygulamadır. İlaçla damarı büzme (skleroterapi) yönteminin geliştirilmiş şeklidir. İlacın uygun koşullarda hava ile karıştırılarak hazırlandığı köpük çok ince iğne yardımıyla varisli damara enjekte edilir. Verilen bu ilaç damarın iç yüzeyinde bir reaksiyon başlatır  ve sonunda varisli damar büzülerek kapanır. Bu şekilde tedavi edilen genişlemiş toplar damar yok edilmiş olur. Köpükle tedavi edilen varisin tekrarlama olasılığı oldukça düşüktür.


Her varis hastasına uygulanabilir mi?

Evet. Tedavi edilmesi gereken 1-5 mm kalınlığındaki toplar damar genişlemelerinde bu tedavi uygulanabilir. Daha kalın olanlarda ameliyat gerekebilir. Gebelikte, aşırı sedanter hayat sürenlerde ve tıkayıcı damar hastalığı olanlarda tedavi uygulanmaz.


Köpükle tedavinin avantajları nelerdir?

* Ameliyatlarda ancak kalın damarlar alınabilirken bu yöntemde 1 mm ile 5 mm kalınlığındaki tüm damarlar yok edilebilir.

* İş gücü kaybı olmaz, hasta işine ara vermeden tedavisini tamamlar.

* Bölgesel uyuşturma yada anestezi gerekmez

* Yatak istirahatı önerilmez.

* Ameliyat sonrası önerilen bandaj uygulamasına gerek olmaz.

* Kullanılan ilaç miktarı skleroterapiden az olduğu için daha ekonomiktir.

* Köpürtüldüğü için 4-5 katına çıkan ilaç sayesinde tek seansta daha fazla damara uygulama yapılabilir.

* Tekrar etme ihtimali ince ve orta kalınlıktaki varisler de tedavi edildiği için bu yöntemde % 10 dan azdır.

* Oluşabilecek geçici leke miktarı azalır.

* Daha ekonomiktir

* Cilt kesilmediği için dikiş izi olmaz.


Uygulama ağrılı mıdır?

Çok ince bir iğne ile yapılan uygulama sırasında sinek ısırması gibi hafif bir enjeksiyon ağrısı olur, takip eden günlerde işe gitmeye engel olmayacak düzeyde ağrı olabilirr. Sıradan bir ağrı kesici almak genellikle yeterli olmaktadır.


Tüm damarlar yok edilebilir mi?

Varisli olan yada gelecekte daha büyük varis şekline dönüşme ihtimali olan toplar damarlar yok edilir. %90 a varan kozmetik iyileşme sağlanır.


Tedavi için uygun mevsim hangisi?

Tedavi için en uygun zaman, havanın serin olduğu sonbahar ve kış dönemidir. Yazın bandaj ve çorap kullanımı zordur.

 

Yan etkileri, komplikasyonları nelerdir?

Yan etkiler uygulama dozuna, hastanın ilaca duyarlı olmasına ve ilacın damar dışına kaçıp kaçmadığına bağlı olarak değişir.

Uygulama bölgesinde lokalize kızarıklık, ürtiker ve ödem gelişebilir ki, bunlar genellikle 30-40 dakika içinde kendiliğinden kaybolur. İçi su dolu küçük kesecikler (bül) oluşabilir, özellikle dizin arka kısmındaki uygulamalardan sonra morarma ve lokal hassasiyet gelişebilir. Daha geç dönemde ise uygulama alanında aşağıda sıralanan hafif (minör) yan etkiler görülebilir.


Tedavi Süresi ve Maliyeti nedir?

Tedavi hastanın varislerinin tipine ve yaygınlığına göre her biri 20 dakika süren, birkaç gün aralıklarla 2-5 seans şeklinde uygulanmaktadır. Ücretler varisin yaygınlığı ve uygulanacak seans sayısına göre değişir.

Özel Aile Konak Hastanesinde hasta isterse gerekli işlemlerden hemen sonra aynı gün tedavisine başlanır.

23 Eylül 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR