Akar, su krizini TBMM’ye taşıdı

CHP milletvekili Haydar Akar, Balaban Köyü’nde yaşanan su krizini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı. İdris Naim Şahin’in cevaplaması için dilekçe...

BÜYÜT

CHP milletvekili Haydar Akar, Balaban Köyü’nde yaşanan su krizini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı. İdris Naim Şahin’in cevaplaması için dilekçe sunan Akar, “Orman köyleri kapsam dışı bırakılsın” dedi

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Balaban Köyü’nün İSU ile yaşadığı sorunu Meclis gündemine taşıdı. Akar, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından yazılı olarak cevap verilmesini istediği dilekçesinde Balaban Köyü’ndeki vatandaşların köylerindeki dereden kendi imkanları ile aldıkları suyun, su sayaçlarının olmamasına rağmen İSU tarafından nasıl faturalandırıldığını sordu. Akar, vatandaşların aboneliği olmadığı için İSU faturalarını geri gönderdikleri zaman ise İSU’nun kendilerine jandarma eşliğinde faturaları tekrar dağıtmaya çalışılmasının ancak AKP’nin ileri demokrasi anlayışına yakıştığını belirtti.
DİĞER İLLERDE DE
AYNI UYGULAMA OLACAK MI?
Yeni düzenlemelerle 16 olan büyükşehir belediyelerinin sayısının 29’a çıkacağını hatırlatan Akar, bu illerimizde bulanan orman köylerimizde de vatandaşlarımıza bu tür baskıların uygulanıp kendi imkanları ile çıkarttıkları suyun faturalandırılıp faturalandırılmayacağını sordu. Belediyelerin gelirleri arasında çok küçük bir yer tutacak olan bu faturaların köylülerimiz üzerinde oluşturacağı yükle kıyaslandığında, özellikle doğal su kaynaklarını kendi imkanları ile çıkaran orman köylerinin kanunun kapsamı dışında bırakılması hususunda yeni düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu aksi takdirde tarım sektörünün ciddi anlamda zarar göreceğini belirtti.


Haydar Akar’ın meclise sunduğu dilekçede şu ifadeler yer aldı;
“Kocaeli ili Kartepe İlçesi’ne bağlı Balaban köyü 1877-1878 yıllarında yaşanan Osmanlı-Rus harbi sırasında göç eden vatandaşlarımız tarafından kurulmuştur. Vatandaşlarımızın buraya yerleşmiş olmasının en önemli nedeni köyün hemen üstünden çıkan Balaban deresinin suyudur. Köylülerimizin, köyü bu kadar yeşil ve doğal tutabilmesinin en önemli nedeni olan bu dere suyu aynı zamanda vatandaşlarımızın geçim kaynaklarından olan hayvancılık ve tarım için de hayati önem taşımaktadır.
Ancak; son yıllarda Balaban köyünde yaşayan vatandaşlarımızla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü arasında Balaban deresinin suyunun faturalandırılması konusunda kriz yaşanmaktadır.

Şöyle ki;
1. Bir orman köyü olan ve kendi su kaynağını kullanan Balaban Köyü halkına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü’nce ev ve işyerlerine su sayaçlarının bulunmamasına rağmen reysen abonelik açıp su faturası gönderilmiş midir? Gönderildiyse bu faturaları oluşturan su tüketim bedelinin tespitinde hangi kriterler kullanılmıştır?
2. Kocaeli-Kartepe İlçesi’ne bağlı Balaban Köyünde yaşayan vatandaşlarımız, İSU Genel Müdürlüğü tarafından kendilerine gönderilen faturaları hiçbir abonelikleri olmadığı için kabul etmeyerek geri gönderdiklerinde, İSU Genel Müdürlüğü tarafından faturaların bu kez de köylülerimize tehditkar bir şekilde jandarma eşliğinde dağıtılmaya çalışıldığı iddiaları doğru mudur? Faturaların, köylülerimizden hiçbirinin İSU çalışanlarına, herhangi bir kötü söylem veya davranışta bulunmamasına rağmen, vatandaşlarımıza Jandarma eşliğinde verilmeye çalışılması ileri demokrasi anlayışınızla bağdaşmakta mıdır?
3. Ülkemizde büyükşehir statüsünde 16 ilimiz bulunmakta iken yeni düzenlemelerle bu statüdeki illerimizin sayısı 29’a çıkarılmak istenmektedir. 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanuna göre diğer illerimizdeki orman köylerinde de köylülerin kendi olanakları ile çıkarıp kullandıkları sular da bu baskıcı uygulamalarla faturalandırılacak mıdır? Köylülerimizin sorunlarının çözümleri için tasarlanan kanunun onları daha fazla mağdur etmesi hususunu nasıl açıklıyor sunuz?
4. Köylülerimizin, en önemli geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık sektörlerinin, su faturaları ödetilmek suretiyle sekteye uğrayacağı ve birçok köylümüzün bu maliyet artışını karşılayamadığı için üretimden vazgeçebileceği düşünülürse, Belediyelerin gelirleri arasında çok küçük bir yer tutacak olan bu faturaların köylülerimiz üzerinde oluşturacağı yükle kıyaslandığında, özellikle doğal su kaynaklarını kendi imkanları ile çıkaran orman köylerinin kanunun kapsamı dışında bırakılması hususunda ne düşünüyorsunuz?

07 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR