Marina Sahili Balıkçıları, 6 Ocak’ta ihaleye çıkıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi binasın hemen yanında bulunan marina sahilindeki balık lokantaları için 6 Ocak’ta ihaleye çıkılıyor. 3 yıllık yapılacak...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi binasın hemen yanında bulunan marina sahilindeki balık lokantaları için 6 Ocak’ta ihaleye çıkılıyor. 3 yıllık yapılacak olan ihale de ne kadar peşinat isteneceği merak ediliyor.

 

YAP-İŞLET-DEVRET

1999 yılında döneminde İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen zamanında yapımına başlanan Marina Balık Lokantaları, 49 yıllığına yap işlet devret modeli ile hayata geçildi. 2000 yılında faaliyetlerine başlayan Marina Balık Lokantaları için 6 Ocak tarihinde ihaleye çıkılıyor. 

 

SIKINTILI DURUMDALAR

Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılan Marina Balık Lokantaları’nda kiracı bulunan iş yeri sahipleri tarafından bulundukları iş yerlerini kendileri yaptılar. Ancak 10 sene sonra burada bulunan iş yerlerinden kira alınmaya başlandı. Zamanında kendi ceplerinden yatırım yaparak iş imkânı sağlayan yer sahipleri oldukça sıkıntılı durumdalar. 

 

ESNAF TEDİRGİN

Geçen yapılan ihale yine 3 yıl üzerinde yapılmasıyla birlikte 6 aylık kira bedelleri peşin istenilmişti. Yapılan ihalede peşin istemenin olması durumunda burada bulunan esnafları oldukça zor günler bekliyor. Büyükşehir belediyesi tarafından balık lokantalarının ön kısmında ışıklandırma yapılmadığı için burada ki esnaf oldukça tedirgin oluyor.

 

ESNAFTAN GİDER

Balık Lokantalarının ön kısmında bulunan belediye tarafından bakım yapılmadığından buralarında bakımını esnaflar yapıyor. Elektrik giderlerinin yanı sıra yapılan sulama giderleri de esnafın cebine bakıyor. Burada bulunan oyun parkı ise dökülüyor. Esnaf tarafından yaptırılan bu yer daha sonra belediyeye devredilmesine karşın bakımsızlıktan çürümeye başladı.        

 

KENDİ CEBİNDEN HARCADILAR

Her esnafın en az 800 bin TL harcadığı bu yerler için belediye tarafından kendilerine herhangi bir ödeme yapılmadı. Aksine şimdi ihaleyi kaybetme ile karşı karşıya kaldılar.  İstenilen bedeller beklenenin üzerinde olunca esnaf ne yapacağını bilmiyor. Burada faaliyet gösteren esnaflara ihaleye katılmaları noktasında tebligatlar gitmeye başladı. Tebligatı alan esnaf Büyükşehir Belediyesi’nden ihale takip formunu alacaklar.

 

İHALE BEDELLERİ

Marina sahilinde bulunan 1.273,58 metre kare birinci balık hali muhammen bedel 94 bin 80 TL olarak belirlendi. İki nolu balık lokantası 599 metre kare alan için muhammen bedel 64 bin 320 TL olarak belirlendi. 3 Nolu balık lokantası 652,47 metre kare alan için muhammen bedel 66 bin TL olarak belirlendi. 4 nolu yer ise 590.16 metre kare yer için ise muhammen bedel 65 bin 520 TL, beş nolu yer 716.73 muhammen bedeli ise 64 bin 800 TL, altı nolu yer 867.87 metre kara alan için muhammen bedel 89 bin 400 TL ve yedinci iş yeri 1131.3 metre kare muhammen bedeli ise 60 bin 360 TL bedel çıkarıldı.

 

İKİ YER DAHA

Büyükşehir belediyesi 6 Ocak tarihinde ayrıca Başiskele İlçesi’nde bulunan iş merkezinde 30 metre kare yer için ihaleye gidiyor. Bir yıllık yapılacak olan ihalenin muhammen bedeli ise Bin 440 TL olarak belirlendi. Ayrıca Gündoğdu TOKİ Konutlarında 529 metre kare yer için 15 bin TL muhammen bedel belirlendi. Serkan BORLAK

25 Aralık 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR