Dubai Port için teşvik alındı

        Yarımca’da yapılacak büyük liman yatırımı için teşvik belgesi alındı. Mayıs ayında teşvik belgesine bağlanan büyük yatırımı Dubai Şeyhi El Mak...

 

 

 

 

Yarımca’da yapılacak büyük liman yatırımı için teşvik belgesi alındı. Mayıs ayında teşvik belgesine bağlanan büyük yatırımı Dubai Şeyhi El Maktum’a ait Dubai Port World firması yapacak. Şirket, daha önce Erdemir’den aldığı arazide 871 milyon liralık yatırım başlatıyor. Kuracağı liman, 1.3 milyon TEU/Yıl kapasiteyle Türkiye’nin en önemli konteyner limanlarından biri olacak.

 

871 MİLYON LİRA MALİYET

Dubaili DP World, Yarımca Liman İşletmeleri’ne 871 milyon liralık yatırım yapıyor. Bu yatırımla limana 1.3 milyon TEU/YIL kapasiteye ulaşacak. Şirketin projeyle ilgili daha önce yaptığı açıklamaya göre, DP World Yarımca Konteyner Terminali, 1.3 milyon TEU kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük konteyner terminallerinden biri olacak.

 

ÖNCE EVYAP ALMIŞTI

Yarımca Limanı’nın inşa edileceği Yarımca Porselen Fabrikası arsasını Evyap, özelleştirmeden 30.5 milyon dolara almış, daha sonra 82 milyon dolara Erdemir’e satmıştı. Erdemir de söz konusu arazinin yarısını 105 milyon dolara uluslararası liman işletmecisi Dubai Port’a satmıştı.

 

MAHKEMENİN YÜRÜTMEYİ

DURDURMA KARARI VAR

Bu satışın arkasından liman projesi gündeme gelmiş, dev limana çevrecilerin ve sivil toplum örgütleri karşı çıkmıştı. Proje, TBMM’de soru önergesine de konu olmuş, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, liman inşaatının durdurulmasına yönelik Danıştay 14’üncü Dairesi kararına rağmen çalışmaların neden devam ettiğini gündeme getirmişti.

 

65 TERMİNAL İŞLETİYOR

Dubai Ports Authority (Dubai Liman İşletmesi) Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait bir kuruluş. Dubai’de Port Rashid Limanı’nın yanı sıra, dünyanın en büyük yapay limanı olan Dubai Jebel Ali Limanı’nı da işletiyor. Yarımca’daki işletme, 6 kıtada 65’ten fazla terminali işleten ve dünyanın üçüncü büyük konteyner terminal operatörü olan DP World’un alt kuruluşu. DP World Yarımca inşaatın başlamasını takiben iki sene içerisinde faaliyete geçecek. Terminal, dünyadaki en büyük konteyner gemilerine hizmet verme kapasitesi olan Super-Post Panamax konteyner vinçleri ile donatılacak. DP World Yarımca, 650 doğrudan ve 800’den fazla dolaylı istihdam yaratacak. Şirket Dubai Şeyhi El Maktum’a ait.

11 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR