Zeytinoğlu: İşsizliğin tek haneye düşmesini bekliyoruz

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yüzde 10,6 seviyesine gerileyen işsizlik oranı ile ilgili yaptığı değerlendirmede, oranın gelece...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yüzde 10,6 seviyesine gerileyen işsizlik oranı ile ilgili yaptığı değerlendirmede, oranın gelecek aylarda tek haneli rakamlara düşmesini beklediklerini dile getirdi. Zeytinoğlu, açıklamasında, “Mart ayında gerileyen işsizlik oranını mevsimsel etkiye bağlıyoruz. Önümüzdeki aylarda işsizliğin daha da gerileyerek tek haneli rakamlara düşmesini bekliyoruz” dedi.

 

KADIN İŞGÜCÜ ARTTI

Mart ayında istihdam sayısı 377 bin kişi artarken, işsiz sayısının 157 bin kişi gerilediğini belirten Zeytinoğlu, “İstihdama katılım oranının 0,3 puan artışla yüzde 50,4’e yükselmesi memnuniyet vericidir. Erkeklerde işgücüne katılma oranı değişim göstermeyerek yüzde 70,6 düzeyinde kalırken, kadınlarda ise 0,9 puanlık artışla yüzde 30,7 olarak gerçekleşti. Kadınların işgücüne katılım oranında artış olması sevindiricidir. Kadınların erkeklerle eşit oranda işgücüne katıldığı ülkelerin, gelişmiş ülkeler olduğunu görüyoruz” dedi.

 

FAİZ HARCAMALARI DÜŞTÜ

Bu arada Zeytinoğlu, Mayıs ayı bütçe sonuçlarına ilişkin de bir değerlendirmede bulundu. Mayıs ayında bütçenin faiz harcamalarının düşmesi nedeniyle fazla verdiğini, bundan memnuniyet duyduklarını ifade eden Zeytinoğlu, “Bu eğilimin önümüzdeki aylarda da sürmesini istiyoruz” dedi.

15 Haziran 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR