İSU işçisinin suçu ne?

İSU işçisi, bir yıldır toplu sözleşmede kendilerine verilmesi gereken zamları alamıyorBelediye-İş ve Hizmet-İş Sendikaları arasında devam eden yetki d...

BÜYÜT

İSU işçisi, bir yıldır toplu sözleşmede kendilerine verilmesi gereken zamları alamıyor

Belediye-İş ve Hizmet-İş Sendikaları arasında devam eden yetki davasının çözüme ulaşamaması nedeniyle İSU işçisi, bir yıldır toplu sözleşmede kendilerine verilmesi gereken zamları alamıyor. Belediye-İş ve Hizmet-İş Sendikaları 1 No’lu şube başkanları konu ile ilgili yaptıkları açıklamada, “Devam eden bir davayı etkilemek istemeyiz; ama kesinlikle bu davayı biz kazanırız” dediler.

“BİZ BÜYÜKŞEHİR’İ MAHKEMEYE VERDİK, İSU’YU DEĞİL”
Belediye-İş 1 No’lu Şube Başkanı Sedat Küçük, “Biz Büyükşehir Belediye personeli ile İSU personelini ayrı ayrı değerlendirdiğimiz için konuyu bu şekilde ele aldık. Büyükşehir’de bizim üye sayımız daha fazla İSU’da ise kayıtlı üye sayımız daha az olduğu için konuyu böyle değerlendirdik ve yürürlükte olan sendika yasası gereği Büyükşehir ile İSU’nun ayrı ayrı ele alınması için dava açtık ve bu davayı sadece Büyükşehir Belediyesi’ne açtık. İSU’ya dava açmadık. Aslında yetkili olmasına rağmen Hizmet-İş Sendikası’nın İSU işçisini mağdur etmesine bir anlam veremiyoruz. Çünkü Hizmet-İş Sendikası hem bu kurumda yetkili hem de işçinin toplu sözleşmesini yapmamaları işçiye yapılan büyü bir haksızlıktır. İSU işçisi mağdur edilmiştir ve edilmektedir” dedi.

“İSU’DAKİ YETKİMİZİN DE ÖNÜNE SET ÇEKTİLER”
Hizmet-İş 1 Nolu Şube Başkanı İdris Ersoy gazetemize gelerek önemli açıklamalarda bulundu. Ersoy, “Belediye-İş Sendikası Büyükşehir Belediyesi’ni mahkemeye vererek İSU’daki yetkimizin de önüne set çektiler. Olay mahkemeye taşındığı için bizim yetkilerimiz de askıya alınmış oldu. Bizim dava sonuna kadar bekleyerek hukuksal zeminin en olduğunu görmemiz gerekiyor. Bu durumda yetki kullanmak diye bir olay söz konusu bile değildir. Ayrıca Belediye-İş Sendikası’nın İSU’daki üye sayısı 20’yi geçmez. Burada 980 işçi çalışmaktadır ve sendikal yapıya sahiptir. 960 üyemiz ile zaten İSU’da sayısal çoğunluk Hizmet-İş Sendikası’nın lehinedir. Büyükşehir’de de durum aynıdır. Toplasanız 150 kişilik bir üye grupları bulunmaktadır. Hangi sayısal üstünlükten bahsetmekteler anlamıyorum” dedi.

“İŞÇİNİN TOPLU SÖZLEŞME FARKLARI VERİLECEK”
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüştüklerini açıklayan İdris Ersoy, “Başkan Karaosmanoğlu’na gelişmeleri aktardık ve kendisine İSU işçisinin sözleşmeden doğan haklarını sorduk. Yapılan birebir görüşmede Başkan Karaosmanoğlu, yapılacak sözleşmenin bir yıllı geriye dönük olarak işçi haklarını kapsayacağını ve doğacak bir yıllık alacak miktarının işçiye bir bütün olarak ödeneceğini; ama sözleşme tarihinden geçerli olmak kaydıyla bu ödemenin yapılacağın belirtti. Bu durumda İSU işçisinin yapılacak toplu sözleşme sonrası doğacak farkları kendilerine ödenecek ve bu Başkan tarafından garanti altına alınmış durumdadır” dedi.

20 Aralık 2012 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR