Sarı: Ekmek zammına karşı çıkan herkese hodri meydan

Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, maliyetlerin arttığını, zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Sarı, 250 gram ekmeği 90 kuruştan satılmasını t...

BÜYÜT

Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, maliyetlerin arttığını, zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi. Sarı, 250 gram ekmeği 90 kuruştan satılmasını talep ettiklerini söyledi. Ekmeğe zam talebi bugün onaylanabilir

“Dilimin ucunda bir eski arkadaş adı
Unutulmuş şekilleri taşıyan bulutlar
Bir gökyüzü genişliğiyle ruhuma dolar
Otların üstüne sırt üstü yatmanın tadı
*
Avucumda sıcaklığını duyduğum ekmek
Üstümde hatırası kadar güzel sonbahar
O bembeyaz , o tertemiz bulutlara dalar
Düşünürüm bir çocuk türküsü söyleyerek”
*
1936 yılında ünlü şair Orhan Veli Kanık bu dizelerle dile getirmiş ekmeğe olan sevdasını. 36’dan önce yüz yıllar boyu olduğu gibi 36’dan günümüze de insanoğlu aynı sevdayı doymuş ekmeğe karşı.
Özellikle Türkiye yurttaşları birçok yemeği katık etmişler ekmeğin yanına. Makarnanın, pilavın yanında dahi eşlik etmiş sofralara ekmek.
16. yüzyıla kadar, gerek ısıtılmış taşların üzerinde gerekse evlerin bahçelerinde bulunan derin çukur fırınlarda pişirilen ekmek, 16. yüzyılın başlarında köy meydanlarına kurulan büyük fırınlarda pişirilmeye başlamış.
Nüfusun artmasıyla birlikte fırıncılık ticari bir hal almış, neredeyse 2 mahallenin birinde fırın kurulmuş. Mahallelerde kurulan fırınlar zaman içinde faaliyetlerini bir oda çatısı altında sürdürmeye başlamış.
İlimizde kurulu bulunan Kocaeli Fırıncılar Odası’nın görevi kentimizde kurulu bulunan 550 ekmek fırınının denetimini yapmak ve fırınların azami fiyat tarifesini belirlemek. 1966 yılında kurulan odanın bugünkü başkanı Ali Sarı. Kadıköy Ekmek Fırını’nın sahibi olan Ali Sarı evli ve 2 çocuk babası.
Son günlerde Ali Sarı’nın ismi gündemden düşmüyor. Ekmek zammı konusunda oldukça kararlı olan Ali Sarı ile oda binasında oldukça keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

GRAMAJ DÜŞÜRÜLSÜN
Yıl içerisinde yaşanan gider artışlarıyla birlikte 14 ayın ardından ekmeğin gramajını 300’den 250’ye düşürme kararı aldıklarını belirten Ali Sarı; “Kimse bu değişikliğe karşı çıkmamalı. Giderler ortada. Hodri meydan. Kim varsa karşı çıkan, gelsin oturup tartışalım. Emin olun o da bu fiyatları kabul edecektir” dedi.
İşte Ali Sarı ile gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbetin ayrıntıları

Malum son 3 gündür gündem ilimizde yapılacak olan ekmek zammı. Bu zam gerekli miydi?

İstanbul’da ekmek geçtiğimiz yıl 85 kuruştu. 250 gram ekmeğin fiyatı idi bu. 1 Ocak itibariyle İstanbul’da fiyatlara zam geldi. Artık İstanbul’da ekmek 1 lira. Adapazarı 8 – 9 ay önce 300 gram ekmeği 1 liradan satıyordu. 1 – 2 ay içerisinde onlarda müracaat edecekler ve 250 grama düşürecekler ekmeği. Düzce ve Yalova da müracaat edecek ve fiyatlarına zam yapacaklar.Biz hakkımız olanı istiyoruz. Giderlerimiz bu denli artmışken bizim zam yapmamamız yahut ekmeğin gramajını düşürmememiz mümkün değil. Bu konunun ehli kimse, mali müşavir olsun, muhasebeci olsun, kim olursa olsun oturalım masaya ve karar versin. Emin olun o da zam yapacaktır. Zam yapmamak yahut ekmeğin gramajını düşürmemek fırıncıyı hırsızlığa iter, önüne geçemeyiz.

İŞVEREN KENDİ ÇALIŞMAK ZORUNDA
Şöyle söyleyeyim, bir işçinin çalışma saati haftada 45 saattir. Devlet diyor ki bir işçi 45 saatten fazla çalıştırılamaz. Peki bizim işverenimiz kaç saat çalışıyor? Şimdi 60 kuruşa, 70 kuruşa ekmek satan fırınlara bakın, adam karsını çocuğunu çalıştırıyor. Kasada eşi duruyor kendisi atlıyor minibüsüne ekmek dağıtımını yapıyor. Haftada 45 değil, 145 saat çalışıyor. Bakın elimde bir tablo var. Normal şartlarda haftada 10 çuval üretim yapan bir fırının olması gereken tablosu bu. Aylık 46 bin lira ciro yapar bu fırın, gideri ise 53 bin liradır. Haftada 10 çuval satan bir fırın işçisini çalıştırır, vergisini düzenli öder, her şeyini dört dörtlük yaparsa 7 bin lira zarar eder.

EKMEĞİN SATIŞ FİYATLARI BİZİM ELİMİZDE DEĞİL
Biz ekmeği 250 grama çektiğimiz zaman bizim ciromuz 55 – 56 bin liraya çıkıyor. Ancak bu durumda az da olsa bir kar söz konusu oluyor. Burada fırıncı nereden kazanıyor? Biz tam işçilik 20 bin lira olarak hesaplıyoruz, fırıncı burada bir adam olmuyor, tezgahın başında duruyor, az da olsa para kazanmaya çalışıyor. Bizim hesabımız kitabımız belli. Bunu herkesle de tartışmaya hazırım. Önceki gün Esnaf Odaları Birliği başkanımızın bir açıklaması olmuş, ekmek zammı askıda demiş kendisi. Ben olayın bu şekilde olduğunu düşünmüyorum. Basına yanlış yansıtılmıştır. Devlet bize ucuz un versin, ucuz mazot versin, vergiyi azaltsın biz de vatandaşa ucuz ekmek satalım. Ekmeğin satış fiyatları inanın bizim elimizde değil.

Ekmek fiyatlarının düşmesi için sadece devletin belirli kalemlerde indirim yapması mı gerekiyor? Başka bir yolu yok mu?

Kocaeli’de 1 milyon 600 bin nüfus var. İl genelinde tüketilen ekmek sayısı 900 bin. 550 fırının bulunduğu ilimizde fırın başına bin 500 ekmek düşüyor. Yani kapasiteler yüzde 20 ile yüzde 30 arasında. Kapasite düşük olursa zarar edersin. Kocaeli’nin en büyük dezavantajı da bu. Fırın sayısı çok fazla. Bu sebeple ekmek fiyatları istemeden de olsa yüksek oluyor.

Yeni yasa ile fırın açmak, ruhsat almak zorlaştı. Bunun bir faydası oldu mu?

Oldu tabi ki. Eğer bugün bu yasa olmasaydı fırın sayısı 500’de kalmazdı 750’yi bulurdu. Bu da karları daha fazla düşürür, vatandaşı mağdur ederdi. Ben iddia ediyorum bugün Kocaeli’de 250 ekmek fırını olsa ekmek fiyatları 15 – 20 kuruş düşer.

Fırıncının tek derdi ekmek maliyeti ve fırın sayısı mı? Başka hiçbir sıkıntısı yok mu?

Elbette ki var. Mesela kalifiye eleman bizim en büyük sıkıntılarımızdan biri. Biz kalifiye eleman bulmakta çok zorluk çekiyoruz. Az önce berberde üniversiteden ayrılmış, iş bulamayan bir genç vardı. Dert yanıyordu. Gel benim fırınımda çalış, fırında çalışılmaz dedi. Masa başı iş bekliyormuş. Bunun gibi çok olay yaşıyorum. Fırıncılık yapacak, kalifiye eleman bulamıyoruz. Anca bizde olduğu gibi babadan yetişme fırıncı olacaksınız.

Türkiye Fırıncılar Odası Federasyonu Başkanı İbrahim Balcı’nın açıklamaları zam talebinizle birlikte gündeme geldi. Balcı’nın ‘250 gram ekmeğin fiyatı 75 kuruştur. Gizli zam yapılmasına izin vermem’ dediği doğru mu?

İbrahim Balcı yılbaşına kadar 250 gram ekmeğin fiyatı için net bir açıklama yaptı. Biz de zaten yılbaşına kadar fiyatlarımıza en ufak bir zam yapmadık. Tam 14 aydır una zam gelmesine rağmen fiyatlarımızla oynamadık. Ancak şuan yılbaşı geçti ve bütün fırıncılar odaları tek tek zam için gerekli adımları atmaya başladı. Biz de bu konuda adımımızı attık ve gramaj düşürme kararımızı esnaf odaları birliğimize ilettik. Onlar Cuma günü (bugün) karar almak için yönetim kurulu toplantısı yapacaklar. Ben oradan karar çıkacağına eminim. Çıkması lazım. Buradan söylüyorum, ekmek gramajının düşürülmesine kim karşı çıkıyorsa gelsin, basının önünde oturalım, tartışalım. Hodri meydan. Bu giderlerle herkes bizim yaptığımızı yapar. Mecbur kaldık ve yapıyoruz.

‘Halk ekmek’ olarak adlandırılan, ucuz ekmek satışının gerçekleşeceği bir proje geçtiğimiz yıllarda gündeme gelmişti. Bu proje ne aşamada?

Birkaç fırıncı arkadaşımızın birleşmek için bir çalışması vardı. Buna oda olarak destek veriyorduk. Çok ortaklı olduğu biraz sıkıntılar var. Biliyorsunuz çok ortaklı iş bizim kültürümüzde yok. Fırıncı gün boyu işçilik dahi yapsa kasanın anahtarı elinde olsun istiyor. Bu sebeple çalışmalar biraz olsun askıya alındı. Proje güzel bir proje. Hayata geçerse vatandaşa faydalı olacaktır.

Kocaeli’de yeterince ekmek tüketiliyor mu?

Maalesef kentimizde ekmek tüketimi oldukça düşük seviyelerde.

Bunun sebebi nedir sizce?

Sebepleri çok. Mesela en başta çiğ köfte. Çiğköfte satan dükkanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Vatandaş bir dürüm çiğköfte alıyor, öğününü onunla geçiriyor. Lokantalara da talep azaldı. Vatandaş fastfood restaurantlarında hamburgerlere yöneldi. Eskiden, bundan 3 – 5 yıl önce karnı acıkan biri, döner ekmek yerdi. Hatırlayın o dönemlerde her yerde tavuk ekmek, döner ekmek tezgahları, restaurantları vardı. Fakat şimdi durum değişti. Artık döneri bile lavaşın arasına koyup dürüm yapıyorlar. Bu da kentimizde ekmek tüketimini oldukça azaltıyor.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Son olarak tekrarlamak istiyorum ki biz hakkımız olanı istiyoruz. Yeni yıla yeni umutlarla birlikte giriyoruz. Umuyorum ki fırıncı esnaf kardeşlerimiz de vatandaşlarımız da mağdur olmaz.

Röportaj: Uğur ENÇ

03 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR