Bugün, Büyük Taarruz’u kutluyoruz

Ama; 30 Ağustos sade bir tarih değildir. Bu günün tarihe san veren bir anlamı vardır. Bu günün heybeti, toprağa, denize ve göğe sığmayacak kadardır....

Ama; 30 Ağustos sade bir tarih değildir. Bu günün tarihe san veren bir anlamı vardır. Bu günün heybeti, toprağa, denize ve göğe sığmayacak kadardır.

 

BİR DEVLET FİLİZLENDİ

Bu gün; bağımsızlık ve yurt aşkıyla şahlanan Türk ulusunun Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı'nı kazandığı, Sevr Antlaşması'nı parçaladığı, Lozan Barışı'nı sağladığı ve Cumhuriyetin temeline ilk harcı koyduğu gündür... Yıl 1919’da başlayan bir büyük mücadelenin, kanla sulanan topraklardan bir devletin yeniden filizlendiği bir gündür.

 

ÇEKİLME ARTIK BİTTİ

Türk ordusunun kazandığı zaferlerin bir başka benzeri yoktur yeryüzünde. Bu savaş, bir milletin kaderini değiştiren, insanlık duygularından yoksun bir düşmanın başını Türk'ün göğsüne çarparak paramparça ettiği bir taştır. Bundan dolayıdır ki; insanlık tarihi sayfalarında Sakarya Meydan Muharebesi'ne müstesna bir yer verilmiştir. Çünkü Türk ordusu, Viyana'da başlayan amansız çekilmeye Sakarya'da "Dur!" demiştir.

 

TOPRAKLAR VATANLAŞTI

Atatürk’ün askerlerine verdiği ‘Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri’ sözü ile anlam kazanan Büyük Taarruzla başlayan mücadelede o topraklar Çanakkale kadar vatanlaştı, kahramanları destanlaştı... Büyük Taarruz sömürücülerin istilâ emellerine son veren, sömürülenlerin hür ve egemen yaşama yollarını aydınlatan bir meş'ale oldu.

30 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR