Barınma Evi’nde korkunç iddialar!

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kocaeli Barınma Evi’nden her gün ayrı bir şikayet geliyor. Konaklayan vatandaşlara adeta eziyet eden kurum görevlileri...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kocaeli Barınma Evi’nden her gün ayrı bir şikayet geliyor. Konaklayan vatandaşlara adeta eziyet eden kurum görevlileri kendi evlerini dahi kendilerine sığınan kişilere taşıtıyor. Görevliler şikayetçi olanları darp edip, sokağa atıyor

Muhtaç insanların sığındıkları, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Barınma ve Sosyal Yardım Merkezi (Kocaeli Barınma Evi) sığınan vatandaşların korkulu rüyası oldu. Kurum bünyesine sığınan vatandaşlara paspas yaptıran, çöp döktüren ve yetmiyormuş gibi darp eden kurum görevlilerinin, kendi evlerini bu kimselere taşıttıkları, şikayetçi olanları darp ettikleri, bir vatandaşın da ağzında sigara söndürdükleri ortaya çıktı.
“AĞZIMDA SİGARA SÖNDÜRDÜLER”
“Yemek kazanlarını yukarı taşıyoruz”, “Ağzımda sigara söndürdüler”, “Asansör kullanmamıza izin yok”, “Memur boğazımı sarıldı”, “Bizi darp edenlere güvenlik müdahale etmiyor”, “Müdür bey olaylara gözünü kapıyor”, “Her gün paspas yapıyoruz”, “Hastayım, raporluyum. Erken kalkmadığım için dayak yedim.” Bu korkunç iddialar “Kimsesizin kimsesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi” sloganıyla yola çıkan ve muhtaç insanların kimsesi olma amacını güden Kocaeli Barınma Evi’nde konaklayan vatandaşlara ait.
KORKUDAN KONUŞAMIYORLAR
Önceki gün gazetemize gelerek derdini anlatan, yemeklerden zehirlendiğini ve darp edildiğini söyleyen Muammer Çınarbay’ın ardından onlarca telefon aldık. Barınma Evi’nde yaşanan ve duyanları şaşkına çeviren olaylar uzun süredir sürüyor. Kurum görevlilerinin korkusundan konuşamayan barınma evi sakinleri şiddetin dozu artınca çareyi gazetemize konuşmakta buldu. İlk olarak gazetemize sabah saatlerinde 19 yaşındaki Serkan Benek geldi. Makarnadan zehirlendiğini söyleyen Benek sıkıntılarını dile getirdi.
‘RAPOR ALDIM, YATAKTAN KALKAMADIM’
Serkan Benek şöyle konuştu; “Ben yetiştirme yurdundaydım. 18 yaşıma gelince kapının önüne koydular. Daha sonra barınma evinde konaklamaya başladım. Bize öyle kötü muamele ediyorlardı ki anlatamam. Aşağılıyorlardı. Uzun süre bütün hakaretlerine katlandım. Geçtiğimiz akşam ben de Muammer Çınarbay gibi makarnadan zehirlendim. Hastaneye gittik ve rapor aldık. Bizimle birlikte kurum görevlisi Haluk Bingöllü de zehirlendi. Ben rapor aldıktan sonra ertesi gün dinlenmek için sabah yataktan kalkmadım.
‘VALİ DE BENİM, MÜDÜR DE BENİM…’
Erken kalkmadığım için görevli Hüseyin Durmuş yanıma geldi ve boğazımı sıktı. Beni darp etti. ‘Git istersen beni müdüre şikayet et, istersen valiye şikayet et. Buranın valisi de benim müdürü de benim. Beni istediğinizi şikayet eden s…tir olun gidin buradan’ dedi. Ben artık ne yapacağımı bilemiyorum. Artık daha fazla dayanamıyorum.”
‘AĞZIMDA SİGARA SÖNDÜRDÜLER’
Benek daha sonra Cuhmuriyet Başsavcılığı’na giderek şikayetçi olacağını belirtti. Benek’in ardından kurumda konaklayan, Kullar bölgesinde fidanlıkta çalışan 42 yaşındaki Ahmet Unutkan’la görüştük. Yangın merdiveninin bulunduğu bölümde sigara içtiğini söyleyen Unutkan birden görevlilerin sütüne çullandığını ve ağzında sigara söndürdüklerini söyledi.
‘GÜVENLİK KARIŞMADI, SADECE İZLEDİ’
Güvenlik kamerası kayıtlarında hepsinin bulunduğu belirten Unutkan; “Olay esnasında güvenlik görevlisi Mustafa Çevik de oradaydı. Hiç karışmadı. Beni darp etmelerini izledi” dedi. Daha sonra yine kurumda konaklayan Necmettin Sakarca ile irtibata geçtik. Özel bir fabrikada işçi olarak çalışan Sakarca bütün iddiaların doğru olduğunu, günde iki defa paspas yaptıklarını ve yemeklerden çoğu defa zehirlendiklerini ifade etti. Sakarca; “Müdür bey olaylara göz yumuyor. Sabah 8’de masasına geliyor akşam 5’te çıkıyor. :Müdahale etmiyor” ifadelerini kullandı.
‘GÖREVLİLER HİÇBİR İŞ YAPMIYOR’
İsmini vermek istemeyen bir diğer mağdur da kurum görevlilerinin ev taşıma işlerinde kendisini kullandığını eğer çalışmazsa darp edildiğini belirtti. Kurum bünyesine sığınan mağdur insanların hor görüldüğünü belirten mağdur; “Bizi affedersiniz ama köpek gibi görüyorlar. O kadar görevli hiçbir iş yapmadan para alıyor. Biz pas pas yapıyoruz. Biz temizlik yapıyoruz. Gelen yemeği kazanlarla yemek haneye biz taşıyoruz. Bir de üstüne ikinci sınıf muamele görüyoruz. Asansörü kullanmamıza dahi izin yok” dedi.
ŞİKAYETÇİ OLDU, BARINMA EVİNDEN ATTILAR
Gazetemiz baskıya girmeden yeniden kurumumuza gelen 19 yaşındaki Serkan Benek barınma evinden kovulduğunu söyledi. Gözyaşları içinde yaşadıklarını anlatan Benek şöyle konuştu; “Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayetçi olmak için gittim. Beni karakola yönlendirdiler. Karakola gittim ve şikayetçi oldum. Daha sonra barınma evine geri döndüm. Zehirlendiğim için raporluyum. Odama geçip istirahat edecektim. Bu sırada güvenlik görevlileri geldi. Bana saldırdılar. 3 görevli beni merdivenlerden aşağı attı.
SAHİP ÇIKMAK İÇİN AÇILMIŞTI
Ben daha ne olduğunu anlayamadan üstüme çullandılar. Müdür bey (Engin Cesur) benim barınma evinden çıkışımı verdi. Beni sokağa attılar” dedi. Hatırlanacağı gibi sosyal belediyecilik anlayışının tüm gereklerini yerine getirmek için imkânlarını seferber edeceğini duyurarak yola çıkan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kent genelindeki kimsesizlere sahip çıkmak için Kocaeli Barınma Evi’ni açmıştı.
VATANDAŞLARIN KORKULU RÜYASI
Bünyesinde kurmuş olduğu Barınma ve Sosyal Yardım Merkezi’nde kimsesiz, yaşlı, çocuk ve kadınların bakımlarını üstlenerek onları en güzel şekilde ağırlayacağını iddia eden Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz yıl yaklaşık 400 evsizi ağırlamıştı. Kurulduğu 2005 yılından bu yana 2 bin 814 kişiye hizmet vererek büyük bir sosyal yarayı kapamış gibi gözüken merkez aslında kendi içerisinde yarattığı hiyerarşik yapısıyla vatandaşların korkulu rüyası oldu.
YETKİLİLER SESSİZ K ALDI
Başka hiçbir çarelerinin kalmadığını belirterek kuruma sığınan vatandaşlara kurum çalışanlarının yaptığı eziyetler örtbas edilirken kurum kent kamuoyuna sorunsuz işleyen bir yapı olarak gösterilmeye çalışıyor. Öte yandan dün gün boyu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Osman Poyraz’a ulaşmaya çalıştık. Osman Poyraz telefonlarımıza cevap vermezken ne Kocaeli Barınma Evi’nden ne de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden olayla ilgili hiçbir açıklama yapıldı. Muammer Çınarbay ve Serkan Benek’in Hüseyin Durmuş ve Mustafa Çevik’ten şikayetçi oldukları öğrenildi.

31 Temmuz 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR