Topaca’ya tepki var!

Dubai Port Talanına Hayır Platformu, Vali Ercan Topaca’nın Dubai Port Liman inşaatında sorunun olmadığı yönündeki söylemine tepki gösterdiDubai Port T...

BÜYÜT

Dubai Port Talanına Hayır Platformu, Vali Ercan Topaca’nın Dubai Port Liman inşaatında sorunun olmadığı yönündeki söylemine tepki gösterdi
Dubai Port Talanına Hayır Platformu adına açıklama yapan Hayri Altunok, Vali Ercan Topaca’nın Dubai Port Limanı ile ilgili sorun olmadığını açıklamasına tepki gösterdi. Altunok yaptığı açıklamada, “ Günlerdir kent kamuoyunu meşgul eden Dubai Port Limanı konusunda mahkeme kararlarının uygulanmaması karşısında tepkiler oluşmuş, oluşan tepkilerde kendini farklı eylemlerle göstermiştir. Göstermeye de devam edecektir. Günlerdir dilimizde tüy bitti, ancak kamuoyunu rahatlatacak bir adım atmamakta ısrar edildi. Danıştay 14. dairenin “yürütmeyi durdurmayı görüşmeksizin” ibaresi nakarat yapıldı ve bu nakarata dayalı olarak Dubai Port inşaatı yasalara rağmen inşa edilmeye çalışıldı ve faaliyet halen sürmekte.

VALİNİN AÇIKLAMASI
Sayın Kocaeli Valisinin iki gün önce sanayicilerle yaptığı toplantıda söyledikleri basında yer almış bulunmaktadır. Basından izlediğimiz kadarıyla açıkçası tüylerimiz diken diken olmuştur. Zira Kocaeli Valisi bir liman istemiyoruz diyene alın size 10 liman dercesine bir tavırla adeta İzmit Körfezi’ni tümden bitirecek adımların atılacağını haber vermektedir.

BARO AÇIKLAMA YAPTI
Sayın Kocaeli valisinin açıklamalarını izledikten sonra kent kamuoyu adına şu soruları sormak gerektiğine inanıyoruz. Dubai Port ile ilgili Danıştay’ın verdiği bozma kararı Kocaeli İdare Mahkemesi’nin kararının yürütmesini durdurmamakta mıdır ? Ferman gelip, İYUY değişti de bizim mi haberimiz yok. Kocaeli barosu bile açıklama yaptı, Dubai Port Limanı yasal değil diye., duyulmadı mı ?

PLAN İPTAL EDİLMİŞ
Günlerdir 1 değil 2 yargı kararı olduğunu söylemekte dilimizde tüy bitti. Üst ölçekli planın iptal edilmiş olması karşısında İzmit Körfezinin hiçbir yerinde kıyı yapılaşması adına tek bir çivi çakılamayacağı gerçeği ortada dururken, nasıl olurda hala gözümüzün içine baka baka Dubai Port liman inşaatının önünde hiçbir engel yok denilebilir. Bunu anlamış değiliz.”

YETKİSİ VAR MI?
Sayın Kocaeli Valisi, yeni bir plan yaptıklarını yakında bu planın devreye gireceğinin müjdesini vermiştir. Sorarız, valilik makamının plan yapma yetkisi var mıdır? Bu plan yapılırken kent kamuoyunun görüşleri alınmış mıdır? Kocaeli’nde var olan mimar mühendis odaları veya diğer aktif sivil toplum örgütlerine bilgi verilmiş midir görüşleri alınmış mıdır? Hala biz sanayiciyle beraber yaptık, oldu mantığıyla mı kent planlanmaktadır?

12 Temmuz 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR