Kocaeli’de ihracat geriledi

      Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, mayıs ayı ihracat rakamlarını açıkladı. TİM verilerine göre, mayıs ayında ihracat g...

BÜYÜT

 

 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, mayıs ayı ihracat rakamlarını açıkladı. TİM verilerine göre, mayıs ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 artışla 13 milyar 412 milyon dolar oldu. İlk 5 ayda ihracat yüzde 8 artışla 67 milyar 92 milyon dolar oldu. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 1,7 artışla toplam 156 milyar 145 milyon dolara yükseldi.

 

İHRACAT ARTTI

Büyükekşi’nin açıkladığı rakamlara göre, Türkiye’nin mayıs ayında ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 artışla 13 milyar 412 milyon dolar oldu. Böylelikle mayıs ayı toplam mal ihracatı, önceki TÜİK verileri dahil tüm mayıs ayı rakamlarını geçerek mayıs ayı cumhuriyet tarihi rekorunu kırdı. İlk 5 ayda ihracat yüzde 8 artışla 67 milyar 92 milyon dolar oldu. Son 12 aylık ihracat yüzde 1,7 artışla 156 milyar 145 milyon dolara yükseldi.

 

OTOMOTİV YİNE LİDER

Mayıs ayında en fazla ihracatı, 2 milyar 54 milyon dolarla otomotiv sektörü yaparken; hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 1 milyar 616 milyon dolar ihracat ile ikinci sırada; kimyevi maddeler sektörü ise 1 milyar dolar 591 milyon dolar ihracat ile üçüncü sırada yer aldı. Mayıs ayında en fazla ihracat artışını yüzde 46 ile gemi ve yat sektörü yakaladı. Bu sektörleri fındık ve hazır giyim sektörleri izledi.

 

KOCAELİ’DE GERİLEME

Bu arada açıklanan TİM verilerine göre Kocaeli’de ihracatın ilk beş aylık dönemde, geçen yıla oranla düşüş gösterdiği bildirildi. 5 milyar 983 milyon 639 bin dolar ihracat yapan İstanbul ve 1 milyar 163 milyon 692 bin dolar ihracat yapan Bursa’nın ardından üçüncü sırada bulunan Kocaeli’nin 1 milyar 97 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiği bildirildi.

 

YÜZDE 4,5 PUAN DÜŞÜŞ

Yapılan değerlendirmelere göre Kocaeli’deki mayıs ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 oranında düşüş gösterdi. Geçen yılın mayıs ayında ilimizin ihracatı 1 milyar 148 milyon 593 bin dolar olarak gerçekleşmişti. Bünyesinde TÜPRAŞ ve Ford gibi ihracat şampiyonlarını barındıran ve sanayinin başkenti olarak nitelendirilen Kocaeli’deki düşüşe rağmen ilk iki sırada bulunan İstanbul ve Bursa’da ise yükseliş dikkat çekti.

 

02 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR