Trabzonlulardan coşkulu kutlama

Trabzonlular Derneği tarafından Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 97’nci yıldönümü önceki akşam Şehit Recep Topaloğlu Spor Salonu’nda kutland...

BÜYÜT

Trabzonlular Derneği tarafından Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 97’nci yıldönümü önceki akşam Şehit Recep Topaloğlu Spor Salonu’nda kutlandı. Kocaeli Trabzonlular Derneği Başkanı Orhan Sarısüleyman ve yönetim kurulunun ev sahipliği yaptığı geceye Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük eşi Ayşe Küçük, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Genel Sekreter Tahir Büyükakın, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, MHP Trabzon Milletvekili Koray Aydın, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva, KTO Başkanı Mustafa Efe, AKP Kartepe İlçe Başkanı Hasan Kandaz, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, eski Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, KOÜ eski Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, İzmit Kaymakamı Ersin Demiroğlu ve davetliler katıldı.

 

İLÇE BAŞKANLARINI YANINA ÇAĞIRDI

Gecede ilk olarak Dernek Başkanı Orhan Sarısüleyman söz aldı. Salonun dolduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Sarısüleyman, ilçe dernek başkanlarını da kürsüye davet etti ve “Trabzon Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmiştir. Yavuz Sultan Selim orada yetişmiştir. 1916 yılında Ruslar tarafından işgale uğradık. Çok sayıda Müslüman yollara düştü. Giresun, Ordu, Samsun gibi illere gittiler” dedi.

 

“BİZE HER YER TRABZON”

Geçmişte yaşananlardan düşmanlık değil dersler çıkarmak gerektiğini de ekleyen Dernek Başkanı Sarısüleyman, “Amacımız hafızamızı taze tutmaktır. Orada yaşananları kimse unutmamalıdır. Geçmişi ve tarihi iyi bilmeliyiz. Dünyada kardeşliğin olması gerekiyor. Dünyada marka olan “Bize Her yer Trabzon” sözü herkes tarafından biliniyor. Tesadüfen söylenmemiştir. Trabzon ne kadar önemliyse ülkemizin her yeri bizim için önemlidir” değerlendirmesinde bulundu. 

 

GENÇLERE TAVSİYE

Sarısüleyman’dan sonra kürsüye Sezer Şener Komsuoğlu geldi. Komsuoğlu, “Karadeniz’de kadınlar her zaman önde ve değerlidir. Trabzon tarihi bir kent, barış kenti, spor kentidir. Bize her yer Trabzon’dur. Almanya’da Trabzonlu ile alışveriş yaptım. Memleketin her yerinde sevgi ve saygıyla çalışıyoruz. Kocaeli’de de bunu yaptık. Gençler çok önemli bir kentin mensubusunuz. Çok çalışarak memleketin özelliklerini unutmayacaksınız” açıklamasında bulundu.  

 

“KANUNİ’Yİ DOĞURAN KENT”

İbrahim Karaosmanoğlu’nun rahatsızlığından dolayı geceye katılamadığını söyleyen Zekeriya Özak, “Burada 81 ilden insanımız var. Kültürlerin gelişmesi için elimizden geleni yapmaktayız. Kent önemli bir mozaiktir. Trabzonlu hemşerilerimiz gelenek ve görenekleri yaşatırken kentimize destek olmaktadırlar” dedi. Koray Aydın ise “Trabzonlu hemşerilerimiz gittikleri her yere kültürü götürmektedir. Memleketin her yeri bizim için çok önemlidir. Trabzon, Kanunu Sultan Süleyman’ı doğuran bir kenttir” şeklinde konuştu.

 

5 BİN KİŞİ HORON ÇEKTİ

Milletvekili Aydın, “Türkiye Trabzon’dur. Trabzon bu ülkenin ayrılmaz parçasıdır. Bu milletin zor anlarında cesaretin adıdır Trabzon. Trabzonlunun gözünden her şeyi görürüsünüz. Trabzonlu olmak şehit olmayı göze almaktır. Ülkemiz üzerinde hesap yapanlara yüzüne “ülke için can veririm” sözü tokat gibi inmiştir. Gelenekten geleceğe köprü kuruyoruz. Birlik ve beraberliğimizi bu şenliklerde gösteriyoruz” açıklamasında bulundu. Gecede 5 bin kişi horon teperek Guinness Rekorlar Kitabına girmek için oynadı. 2010-2011 sezonunun Şampiyonu Trabzon’dur anonsu geceye katılanlar tarafından alkışlandı. Serkan BORLAK

28 Şubat 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR