Erenkaya kesin konuştu Bir sonraki dönem aktif siyaseti bırakacağım

Emex Otel’de basın mensuplarını ağırlayan CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya 12 Haziran seçimlerinde son kez bir makama aday olduğunu belirterek...

BÜYÜT

Emex Otel’de basın mensuplarını ağırlayan CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya 12 Haziran seçimlerinde son kez bir makama aday olduğunu belirterek “Bir sonraki dönem hiçbir yere aday olmayacağım. Aktif siyaseti bırakacağım” dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya önceki akşam CHP’yi takip eden basın mensuplarını Emex Otel’de ağırladı. Basın mensuplarıyla dostane bir sohbet gerçekleştiren Erenkaya söze basın mensuplarını neden ağırladığını anlatarak başladı “Bugün burada birlikte olmamızın nedeni siyaset değil. Elbetteki siyasette konuşuruz ancak asıl amacımız sohbet etmek. Bugün bu toplantıyı patronlar düzeyinde de yapabilirdik fakat bir anlamı olmazdı. Önemli olan çalışan basın emekçileriyle birarada olmak.”

ATATÜRK ROZETİ TAKARAK BAŞLADIM
Daha sonra basın mensuplarının sorularını cevaplayan Hikmet Erenkaya siyasi yaşamının başlangıcını anlattı “1970’li yıllarda sanat okulunda Atatürk rozeti takarak siyasi hayatıma başladım. Sosyal demokrat bir aileden geliyordum ve düşüncelerim bu yönde gelişti. Daha sonra üniversiteyi kazandım. Kocaeli’den 3 kişi Konya’ya gittik. Otogara indiğimiz anda yanımdaki iki arkadaşım korktu. Konya’da yaşayamayacaklarını söyledi. Bunlardan biri de İbrahim Çizer’di. Ben Konya’da kaldım.

ÜYELİK FORMLARIMI YIRTMIŞLAR
Tam 41 yıldır sosyal demokrat mücadelemi veriyorum. Uzun yıllar Dev-genç yapılanmasında mücadele ettikten sonra Sosyal Demokrasi Partisi (SODEP) kuruldu. Ben bu partiye ğye olmak istedim ancak üyelik formunu birçok kez doldurmama rağmen Ömer abi (Türkçakal), Rafet abi (Yıldızlı) ve Sefa abi (Sirmen) üyelik formlarımı yırtmışlar. Bu adam bizim başımızı ağrıtır. Çok sosyalist düşünüyor demişler. Tabi daha sonra partiye üye oldum. Üstelik üye olduğum gibi de direkt ana kademe il sekteri oldum.

ALACAĞIMIZI KESTİLER
Sonraki yıllarda mimarlar odası başkanlığı, il sekreterliği ve belediye başkanvekilliği görevlerini aynı anda yürüttüm. 3 görevin yükünü de üstümüzde taşıyorduk. Daha sonra belediye başkanı seçildim. Belediye başkanlığım döneminde en zor anlarımı 2002 yılında AKP iktidara geldiğinde yaşadım. O dönemde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’dı. 2 ay üst üste ödeneklerim kesildi. Tam 4 trilyon alacağımızı kestiler. 18 ay boyunca bir tek sefer 2 trilyon 200 milyar para aldım. O dönemde hiç paramız yoktu.

KOCAELİSPOR ÜSTÜMÜZE KALDI
Bütün aksilikleri üst üste yaşadık. Kocaelispor’da bizim üstümüze kaldı. O zamanlar benim 18 ayda aldığım parayı şimdi 10 günde alıyor belediyeler. Daha sonra 2004 yılında seçimi kaybettim. Siyasi hayatım boyunca tek yenilgim bu oldu. Seçimden iki gün sonra evden çıktım. Fethiye Caddesi’nde bulunan Çınar ağacına kadar yürüdüm. Ayaklarım titriyordu. Allah kimseye vermesin. Fakat seçim kaybetmeme rağmen örgütümün emrinden hiç çıkmadım. 2007 Temmuz’una kadar hiç kopmadan partim adına mücadelemi verdim ve sonunda milletvekili seçildim.

TARİH BENİ HAKLI ÇIKARDI
Şimdi sıra tekrar milletvekilliğine geldi. Şuanda kimin vekil olacağı önemli değil. Önemli olan ülkenin önünü açacak bir sistemin getirilmesi. Benim kendi görüşüm bu. Türkiye’de 72 milyonun birarada yaşayabilmesi ve Cumhuriyet’in korunabilmesi için iktidarın değişmesi lazım. Tarih beni bugüne kadar hep haklı çıkardı umarım bundan sonra da çıkarır. Ben eskilerde Mahir Çayan’ların resimlerini belediyeye astığımda Aziz Nesin’i konuşmacı getirdiğimde beni suçlayanlar Nazım’lardan nefret edenler şimdi grup toplantılarında Denizler’den, Mahirler’den bahsediyorlar. Nazım’ın şiirlerini okuyup ağlıyorlar.

TEHDİT EDİLDİM
Zamanında çok fazla mücadele ettik. Aziz Nesin’i konuşmacı getirdiğimde beni özel odalara alıp bu kenti geriyorsun diyenler oldu. Sanat Sokağı’ndan halka seslendiğimde bu ülkenin bu hale gelmesindeki temel sebep Kenan Evren’dir dedim. Gizli mektuplar aldım. Tehdit edildim. Seni bu görevden aşağı alıverirler dendi. Ancak ben yılmadım ve mücadelemi berdim. Geçmişte çok acı çektim. Ailemi üzdüm ancak pişman değilim. Herşeyimi kaybedebilirim ancak siyasi görüşümü asla kaybetmeyeceğim. Sosyal demokrat görüşüm ilelebet benimle birlikte olacak.

KOCAELİ ÇOK ÖNEMLİ
Milletvekili olsam nedir, olmasam nedir? Hiç birşey farketmez. Önemli olan demokrasi. Biz burada örgütümüzle birlikte en yüksek milletvekili sayısına nasıl ulaşabilirizi düşüneceği. Bunun için mücadele edeceğiz. Ben palavrayı sevmem. 11 mileltvekili çıkarırız demem. En yükseği çıkarmak için çabalayacağız. Kocaeli genelinde başarılı olan ülke genelinde de başarılı olur. Bunu bütün siyasi partiler bilir. Kocaeli İzmir ve İstanbul kadar önemlidir. Sadece Başbakan Erdoğan değil bizim genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’da Kocaeli’ye ağırlık veriyor.

1 MİLLETVEKİLİ FAZLA ÇIKARIRDIK
Ön seçim için herkes konuştu. Genel merkezimize resmi yazılar yazıldı. MYK üyelerinin hepsine il başkanımız Yalçın Bey mektup gönderdi. Ben merkez yoklamasına yüzde 1 bile ihtimal vermiyordum. Ön seçime kesin gözüyle bakıyordum. Ancak olmadı. İlimizde ön seçim diyipte Ankara’da farklı konuşanlar oldu. Ben artık ön seçimi gündemimden çıkardım. Artık ön seçim geride kaldı. Ancak ön seçim olsaydı 1 milletvekili fazla çıkarırdık. Bunu gayet samimi olarak söylüyorum. Fakat genel merkezimin takdiridir. 17 büyükşehirde merkez yoklaması kararı aldı. Saygı duymak lazım.

KAYBETTİKLERİMİZİ GERİ ALACAĞIZ
Ön seçim olmadı diye aday olmayan çok sayıda kişi var. Bunlardan bir tanesi Bekir Yurdagül. Kendisi yakın dostum olduğu için söylüyorum. Bekir Bey ön seçim olsaydı aday olacaktı. Partimizin yaklaşık 10 büyüğü ön seçim olmadı diye adaylıktan vazgeçti. Bizler bu saatten sonra çalışmalarımıza bakacağız. Kaybettiklerimizi geri alacağız. İktidar olmadıktan sonra milletvekili olmuşsun, il yahut ilçe başkanı olmuşsun hiç bir şey farketmez. Önemli olan partimizin başarısı. Bizler partimizin başarılı olması için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. Bunun için mücadele ediyoruz.

AKTİF SİYAİ BIRAKACAĞIM
Benim aday olmamın nedeni ülkeme ve ilime katkı koyabileceğimi düşünmem. Bu dönem son. 24. dönem milletvekili seçimlerinde milletvekili seçilsem de seçilmesem de bir sonraki dönem hiçbir yere aday olmayacağım, aktif siyaseti bırakacağım. Örgütte ve hiçbir makamda görev almayacağım, artık yorulduk. Sosyal demokrat siyasi mücadelemi her zaman sürdüreceğim. Siyasi düşüncelerimden vazgeçmem söz konusu bile olamaz. Ancak artık partimize sıradan bir vatandaş olarak destek vereceğim.

BİR DAHA ASLA KAYBETMEYECEĞİM
Bir dönem daha milletvekilliği istememin sebebi o enerjiyi kendimde görmem. Ben daha gencim, hareketliyim. Ancak 24. dönemden sonra herhangi bir talebim olamayacak. Artık yoruldum. 24 yıldıır karizmayı çizdirmeden devam ediyorum. Öldüğüm zaman benim hanemde bir daha kayıp olmayacak. 2004’te bir defa kaybettim bu bir daha olmayacak. 24. dönemden sonra normal bir vatandaş olarak hayatıma devam edeceğim. Sokağa hep dik çıktım. Bundan sonra da hep dik çıkmaya devam edeceğim.

AKP’NİN MATEMATİKSEL OLARAK ŞANSI YOK
Matematiksel olarak AKP’nin tek başına iktidar olma olasılığı yüzde 10’dur. Tek başıan iktidar olmalarını olası bulmuyorum. İlimizde AKP adına en çok çalışan isim bence Fikri Işık. CHP adına da en çok çalışan isimlerden biri olduğumu düşünüyorum. Biz vatandaşlarımıza erzak değil, yürek verdik. Serdar’ın sokaklarında cübbemizi giyip nikah kıydık. Marmara’nın en büyük Cemevi’ni Gültepe sırtlarına inşa ettik. Biz bu kent için çok çaba harcadık. Bundan sonra da harcamak istiyoruz.” Keyifli bir ortamda gerçekleşen sohbet sonrasında Erenkaya basın mensuplarını emekleri için teşekkür etti.

23 Mart 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR