Alzheimer hakkında merak edılenler

Alzheimer hastalığı toplum arasında orta ve ileri yaş için korkutucu bir hastalık anlamı taşır. Çünkü hastalığa yakalanmada en belirgin risk faktörü y...

Alzheimer hastalığı toplum arasında orta ve ileri yaş için korkutucu bir hastalık anlamı taşır. Çünkü hastalığa yakalanmada en belirgin risk faktörü yaştır. 80 yaş üzerinde hastalığa yakalanma riski % 30-40 arasındadır. Ve 65 – 80 yaşları arasında her beş yılda bir katlanarak artar. Ama unutulmaması gereken şey günlük hayattaki anlık unutkanlıklar, mesela alışveriş listesindeki bir şeyin unutulması, telefonun evde unutulması gibi çokça yaşadığımız aksaklıklar demans dediğimiz unutkanlık hastalığı için yeterli klinik bulgular değildir.

***

Alzheimer hastalığındaki  bellek ( hafıza) bozukluğu günlük işleyişi bozacak derecede olmalıdır.Tipik olan şey hastaların yıllar öncesini hatırlaması ama yakın zamanda olanları unutmasıdır.  Bunun yanında tipik hastalarda bellek bozukluğunu dil becerilerinde bozukluk, görsel uzaysal beceriler ve yürütücü fonksiyonlarda bozukluklar takip eder.  Hastalar konuşurken kelime bulmakta zorlanabilirler, konuşmadaki akıcılıkları azalır ,az kelime kullanmaya başlarlar.

***

Yürütücü fonksiyonlardan kastettiğimiz şey davranış kontrolü sağlanmasıdır. Yani yürütücü fonksiyon kaybı olan hastalar plan yapmakta zorlanır, oyalanır, bir işi sürdürmekte zorlanır, dikkat sürdürmekte zorlanır, stresle baş etmekte sorunlar yaşar, duygusal kontrolleri bozuktur vs. Görsel- uzaysal algı kusuru dediğimiz durum ise görsel hafıza olarak düşünülebilir. Yani hasta yön bulma becerisini kaybedebilir, zihninde şekilleri modelleri canlandırmakta, gittiği bir yeri konum olarak beyninde resmetmekte zorlanır. Mesela yıllardır yaşadığı mahallesinde evinin yolunu şaşırabilir.

***

Alzheimer hastalığı yaşlanmayla oluşacak bellek kusuru ve unutkanlığın daha ilerisinde kronik ilerleyici bir hastalıktır. Hastaların %80 i hastalık süresi ilerledikçe bir takım psikolojik sorunlar yaşamaya başlarlar. Hareketlilikte artış, hayaller görme, suçlayıcı konuşmalar, sinirlilik, öfke nöbeti, uykusuzluk, amaçsız dolaşma gibi. Geceleri huzursuz olabilir, bağırabilir, küfürlü konuşmalar olabilir.

 

Alzheimer hastası yakınlarının yapması gerekenler nelerdir?

 Hastalığın tanısında ve takibinde hasta yakınlarına oldukça fazla görev düşer. Hastadan alınan bilgiler çoğu zaman gerçekçi olmaz.  Çünkü hasta unutabilir ya da hastalığının farkında olmayabilir. İşte bu yüzden de mutlaka hasta yakınlarının, hastaya birinci dereceden bakım verenlerin anlattıkları bizim için çok değerlidir. Alzheimer hastasının her zaman bakıma ihtiyacı olacaktır. Çünkü daha öncede belirttiğim gibi hastalık ilerleyicidir. Dolayısı ile hasta yakınlarının mutlaka tıbbi yardım alması gerekmektedir. Hastalığı başa döndürmeyiz fakat gidişi yavaşlatabiliriz. Sabırlı olmalısınız bilmelisiniz ki hastanız unutacak, karıştıracak .Onu çok sinirlenmeden, karşı çıkarak değil ikna etmeye çalışarak sorunları çözmelisiniz. Ev ortamını onun için güvenli hale getirin  aksi taktirde kendi kendine zarar verebilir. Ona sevgi gösterin destek olun. Çok sık mekan değişikliği yapmayın . Bu durum onların kafasını karıştırabilir. Hatta evin içerisinde de eşyaların yerlerini değiştirmemeniz daha faydalı olacaktır. Evde hastanın yakınlarının, çocuklarının, torunlarının fotoğraflarını görebileceği yerlere koyunki; hatırlasın unutmasın. Unutmayın bu süreç sizin için de zor. Siz de ne yapabileceğinizi bilin, kendi sınırlarınızı zorlamayın ve gerektiğinde yardım alın.

22 Eylül 2016 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR