Gündüz uykusunun 5 güçlendirici faydası

Gündüz Uykusunun 5 Güçlendirici Faydası:1- Hafızayı güçlendirir.2- Tansiyonu düşürür.3- İnsomniyayı (uykusuzluk hastalığı) düzeltir.4- Ruh halinizi iy...

Gündüz Uykusunun 5 Güçlendirici Faydası:
1- Hafızayı güçlendirir.
2- Tansiyonu düşürür.
3- İnsomniyayı (uykusuzluk hastalığı) düzeltir.
4- Ruh halinizi iyileştirir.
5- Yaratıcılığı geliştirir.

 

Son 50 yılda teknoloji yoğunluklu modern hayatımız gece uyku süremizi ortalama 2 saat kısalttı. Uykusuzluk hepimizinin yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalık risklerimizi arttırdı.
Öğleden sonra şekerleme yapmak, benim zihinsel gücüm azalmaya başladığında gücümü geri getirmek için başvurduğum stratejidir. Bilgisayar klavyesi başında geçirdiğim saatler düşünmemi  bozmaya başladığında o sırada okumakta olduğum kitabı elime alırım, kanepeye uzanırım ve kitaptaki satırların beni uykuya çekmesine izin veririm.

 

Maalesef çoğu işveren çalışanlarının iş yerinde şekerleme yapmasına kızar. Ben bunun yanlış olduğunu düşünüyorum, en iyi fikirler bana kısa bir şekerlemeden sonra gelir. Eğer koşullarınız şekerleme yapmanıza uygunsa bu avantajdan faydalanın, yenilenme için büyük bir fırsat elde etmiş olursunuz.

 

Bazı insanlar her yerde her zaman uyuyabilirler. Ancak diğerleri için uykuya geçmek kolay olmuyor. Şekerleme yapmak için bazı ipuçları:

- Şekerlemeyi kısa tutun. 10 - 30 dakika uyumayı hedefleyin. Ne kadar uzun tutarsanız uyandıktan sonra mahmurluğu da o kadar uzun sürer, gerekirse çalar saat kurun.

- Şekerlemenizi öğleden sonra yapın. Günün ortasına yakın saatlerde şekerleme yapın ki normal uyku düzeniniz bozulmasın.

- Uyumak için uygun bir ortam hazırlayın. Elleriniz ve ayaklarınızın sıcak kalmasını temin edin. El ve ayaklarınız soğursa uyumanızı engeller. Işıksız ve sessiz bir yerde uyumaya özen gösterin.

 

Özet çeviri: Nurçin Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynak:  http://easyhealthoptions.com/5-powerful-benefits-of-napping-infographic/


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR