Sanayici 2014’ten ümitsiz

    Kocaeli sanayicisi, 2014 yılındaki büyük yatırımların önemli bir bölümünü askıya aldı. Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi ortam ve döviz kurunda...

BÜYÜT

 

 

Kocaeli sanayicisi, 2014 yılındaki büyük yatırımların önemli bir bölümünü askıya aldı. Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi ortam ve döviz kurundaki dalgalanmalar, yatırım düşünen sanayiciyi fikrinden vazgeçirdi

 

Türkiye’de son 30 Mart seçimleri öncesinde yaşananlar, özellikle ekonomide bir kırılganlığa neden oldu. Yaşanan bu gelişmeler ise ilimizde merkezli olan sanayicileri belli oranda ümitsizliğe sevk etti. Gelişmelerden şikayetçi olan Kocaeli’deki sanayiciler, her ne kadar umutsuz olmasalar da, 2014 yılındaki süreçten fazla bir beklenti içinde değiller.

 

YATIRIMLAR ASKIDA

Sanayicilerin öncelikli olarak yaşadıkları sıkıntı dövizle ilgili. Kurdaki sürekli dalgalanmaların giderilebilmesi için henüz kalıcı bir çözüm üretilememesi özellikle ihracatta belirsizliğe neden oluyor. 2014 yılında Kocaeli ve sanayiye açık kentlerde yeni yatırımlar yapmak isteyen işadamları ise yaşanan bu belirsizlik nedeniyle birçok projesini askıya almak zorunda kaldı.

 

DÜŞÜK KAR MARJI

Düşük kar marjı ile yatırım yapmak istemeyen birçok sanayicinin özellikle belli sektörlerde 2014 yılında herhangi bir yatırımı planları içine almadığı belirtiliyor.

“Belirsizlikler var”

 

“Türkiye’de yaşanan son gelişmeler ve ekonomik gelişmeler herkesi olduğu gibi sektör olarak bizi de olumsuz etkiledi. Doların durumu ve diğer ekonomik parametreler açısından belirsizlikler söz konusu. Bir seçim bitti ve ikincisi yapılacak. Bunlar belirsizlik demek. Fakat ben yerel seçimlerin ardından tablonun biraz daha netleşmesini bekliyorum. Ekonomi ilk seçimlerin ardından düzene girecektir.”

 

 

“Zorunlu küçülme olacak”

 

“Yaşanan gelişmeler ekonominin bütün dallarını olumsuz etkiledi. Kurların artması bizi ve bizden ürün alarak üretim yapan firmaların tamamını olumsuz etkiledi. Bundan 3 ay önce hesap edilen borçlar yüzde 10-15 oranında arttı. Bu da beraberinde ödeme sıkıntısını getirdi. Haliyle sektörde bir küçülme gündeme gelebilir. Yaşanacak bu küçülme gelecek adına çok olumlu olmaz. Fakat buna rağmen ihracat ise Avrupa ve Ortadoğu’nun büyümesi nedeniyle iyi gidiyor.”

 

 

“Kar marjı çok düştü”

 

“2012 ve 2013 seneleri aslında birbiri ile aynı. Bu yıllarda karlılık oranımız çok düştü. Maliyetlerimiz sürekli arttı. Fakat buna karşılık biz fiyatlarımızı bu artışa göre dengeleyemiyoruz. Dolayısıyla kar marjı düşük bir şekilde çalışıyoruz. Bu anlamda 2014 yılının da önceki yıllardan çok farklı olacağını düşünmüyorum. Yeni yılda herhangi bir yatırımımız olmayacak.”

 

21 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR