Kaplan: Kocaeli’ne özel itfaiye teşkilatı kurulsun

          CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Kocaeli bölgesindeki organize sanayi bölgeleri ve diğer sanayi kuruluşları için özel teçhizat...

 

 

 

 

 

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Kocaeli bölgesindeki organize sanayi bölgeleri ve diğer sanayi kuruluşları için özel teçhizat ve yeterliliğe sahip ‘İtfaiye Teşkilatı’ kurulması hakkında kanun teklifini meclis başkanlığına verdi.

 

SANAYİ YANGINLARI İÇİN

Kaplan, verdiği kanun teklifinde; OSB’lerde 09.06.1958 tarihli ve 7126 sayılı Sivil Savunma Kanununun ek 9’uncu maddesi ve diğer ilgili mevzuata uygun olarak, Kocaeli bölgesindeki OSB’lere ve diğer sanayi kuruluşlarına hizmet verecek, bünyesinde yangın söndürme uçağı ve helikopter bulundurabilecek yeterliliğe sahip özel teçhizat ve kapasiteli itfaiye teşkilatı kurulmasını istedi.

 

DONANIMLI EKİP

Sanayi yangınlarının söndürülebilmesi için normal itfaiye teşkilatının aksine özel donanıma sahip bir birimin oluşturulmasını isteyen Kaplan, hazırladığı kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadelere yer verdi:

 

ÖZEL MERKEZ KURULMALI

“Ülkemizdeki en büyük sanayi kuruluşlarının olduğu Marmara Bölgesinde her yıl birçok fabrika yangınlar sonucu yok olmaktadır. Yaşanan bu ekonomik kayıplar başta bölge ekonomisi olmak üzere ülkemiz ekonomisinde de büyük kayıplar yaratmaktadır. Bu fabrikalarda çalışan birçok emekçi işsiz kalmakta, aileleri de bu sıkıntılı süreci onlarla beraber yaşamaktadır. Özellikle Gebze bölgesindeki sanayi yangınlarının söndürülmesi, İstanbul ve Kocaeli itfaiye teşkilatları ile yapılıyor. Yangınlara zamanında müdahale edilemiyor ve büyüyor, hatta günlerce sürebiliyor. Bu tehlikenin bulunduğu bölgemizdeki sanayi yangınları için gerekli önlemlerin alınması adına, ilerde yaşanabilecek muhtemel can ve mal kayıplarının azaltılması için sanayi yangınlarına zamanında ve etkili bir şekilde müdahale edebilecek özel teçhizatlı İtfaiye Merkezi kurulması zorunluluk arz etmektedir.”

10 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR