Kocaeli’de “Birlik Beraberlik” konferansı düzenlendi

Kuran Tilavetinin okunmasıyla başlayan programda Bezirgan İlahi Gurubu ve Grup Anka tarafından birbirinden güzel ezgi ve ilahiler seslendirildi. Ardı...

BÜYÜT

Kuran Tilavetinin okunmasıyla başlayan programda Bezirgan İlahi Gurubu ve Grup Anka tarafından birbirinden güzel ezgi ve ilahiler seslendirildi. Ardından Metin Kalkan tarafından şiirler okundu. Semazen gösterilerinin sergilendiği programa, Habibullah Kuran Kursları Dernek Başkanı Edebali Pehlivan, Konuşmacı olarak Beşir Yaya Hoca Efendi ve Seyyid Muhammed Lokman Efendi Hazretleri katıldı.

 

MÜMİNLER ANCAK KARDEŞTİR

Programın açılış konuşmasını yapan Habibullah Kuran Kursu Başkanı Edebali Pehlivan, “Malumunuz İslam Dünyasının karanlıklar içinden doğmasını beklediği ışık elbette doğacaktır. Ancak bu uğurda çalışmak, çabalamak ve samimiyetle mücadele etmek bize düşen en önemli görevler arasında yer almaktadır” dedi. Pehlivan, “Ancak ‘müminler kardeştir ve birbirinizi sevmeden iman etmiş olmazsınız’ gerçeğini uygulamaya koymazsak birbirimize sırt çevirirsek karşımıza bugünkü dağılmış ve parçalanmış İslam topluluğu çıkar” diye konuştu.

 

ALLAH’IN İPİNE SARILALIM

Sevgi ve kardeşlik üzerine inşa edilmeyen toplulukların çökmeye ve parçalanmaya mahkûm olduklarını söyleyen Pehlivan, “İnşallah konferanslarımızla bu şuuru aşılayarak bilinçli bir İslam toplumunun inşasına çalışıyoruz. Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı sarılmak varken dağılıp parçalanmak Müslümanlara yakışmaz” şeklinde konuştu.

 

KURAN VE SÜNNETE UYALIM

Ardından kürsüye gelen Beşir Yaya Hoca Efendi, İslam Dünyası ile ilgili bir sunum yaptı.  Yaya, “Peygamber Efendimiz veda hutbesinde iki emanet bırakıyorum bunlara uyarsanız asla delalet ve sapkınlığa düşmezsiniz. Bunlar Kuran ve peygamberimizin sünnetidir. Ancak şuan bir delalet içerisindeyiz. Demek ki yeterince Kuran ve sünnete uymuyoruz” dedi.

 

BİRLİK VE BERABERLİĞİ TESİS ETMELİYİZ!

Son olarak kürsüye gelen Seyyid Muhammed Lokman Efendi Hazretleri, yüzlerce parçaya ayrılmış Müslüman toplumunu, içinde bulunduğu bu girdaptan çıkarmak, aydınlık yarınlara eriştirmek bu parçaların bütünlüğü ile ancak sağlanabilir, dedi. Lokman Efendi Hazretleri, İslam Dünyasının birlik ve beraberliğini tesis etmeliyiz, ancak bu şekilde Müslümanların üzerinden bu zulmün kalkmasına yardımcı olabiliriz. Sevgi ile yoğrulmayan bir toplumun birbirine kucak açması mümkün değil, bu yüzden yarınlarda yeşerecek olan sevgi tohumlarını şimdiden aşılayalım, buna hep birlikte destek olalım, dedi.

 

Gece Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Gültekim Görüm’e verdiği destekten ötürü yapılan teşekkür konuşması ve Derince Yeşil Camii İmam Hatibi Sinan Yaşar Hocanın okuduğu Kur’an tilaveti ile yapılan duanın ardından son buldu.

16 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR