Zeytinoğlu: Cari açık Ar-Ge ile çözülür

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ekim ayı işsizlik rakamları açıklandı. Bu dönemdeki işsizlik yüzde 10,4’e geriledi. Kocaeli Sanayi Odası...

BÜYÜT

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ekim ayı işsizlik rakamları açıklandı. Bu dönemdeki işsizlik yüzde 10,4’e geriledi. Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da yaptığı açıklama ile açıklanan işsizlik verilerini değerlendirdi.

 

“İŞSİZLİK AZALDI”

Ekim ayındaki işsizlik oranının bir önceki aya göre 0,1 puan azaldığını dile getiren Zeytinoğlu, mevsim etkilerine bağlı olarak iş gücüne katılımdaki gerilemenin etkisini gördüklerini ifade etti. Zeytinoğlu ayrıca Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan bütçe rakamlarını da yorumlayarak, “Aralık ayında bütçe 11,3 miyar TL açık verdi” dedi.

 

“MALİ DİSİPLİN ÖNEMLİ”

2014 yılının 22,7 milyar TL açık ile Orta Vadeli Programla uyumlu olarak kapattıklarının altını çizen Başkan Ayhan Zeytinoğlu, “Bu sonucu Maastricht kriterlerinin çok altında olduğu için çok başarılı buluyoruz. Elde edilen sonuç mali disiplinden vazgeçmediğimizin bir göstergesidir. Ancak sık sık hedefimizin denk bütçeyi yakalamak olması gerektiğini vurguluyoruz” diyerek önemli bir noktaya vurgu yaptı.

 

“AÇIK VERMEMELİYİZ”

Zeytinoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Reel sektör olarak bizlerin faizleri düşük seviyeden kullanması bakımından hükümetimizin açık vermemesini istiyoruz. Bütçe gider kalemlerimiz enflasyon kadar artsaydı 10 milyar TL daha eksik açık verirdik. Açık vereceksek altyapı yatırımlarına ve Ar-Ge’ye harcayarak verelim diyoruz”

16 Ocak 2015 Kocaeli- EkonomiYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR