Araştırma görevlilerine yüksek kriter engeli

Eğitim-Sen Şube Sekreteri İlker Dönmez, Kocaeli Üniversitesi’nin araştırma görevlilerinin kalıcı kadroya geçişi için YÖK kriterlerinden daha yüksek kr...

BÜYÜT

Eğitim-Sen Şube Sekreteri İlker Dönmez, Kocaeli Üniversitesi’nin araştırma görevlilerinin kalıcı kadroya geçişi için YÖK kriterlerinden daha yüksek kriter istediğini kaydederek, ‘iyi niyetten yoksun tavır’ için mücadele edeceklerini söyledi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Kocaeli Şubesi Kocaeli Üniversitesi (KOÜ)’nin 50/d’ye tabi olarak çalışan araştırma görevlilerinin kadroya geçişindeki kriterlere yeni kriter eklemesine tepki gösterdi. Sendika adına açıklama yapan Şube Sekreteri İlker Dönmez, KOÜ’deki araştırma görevlilerinin üniversite tarafından işlerine son verilmek suretiyle akademiden uzaklaştırıldığını belirterek, “Bölümler tarafından Bölüm Kurulu kararı ile doktor araştırma görevlilerine ihtiyaç olduğu belirtilmesine rağmen üniversite yönetimi bu taleplere kulaklarını tıkamaktadır” dedi.

YÜKSEK KRİTER
İnmez “YÖK’ün 50/d’li araştırma görevlilerini bölüm ihtiyacı ve isteği doğrultusunda yeni bir kadro gerektirmeksizin kalıcı kadroya (33/a) atanabileceği şeklindeki yönergesi üniversitelere gönderilmiş olmasına rağmen, ne yazık ki üniversite yönetimi hiçbir şey yapmama tavrını sürdürmektedir. Bu konu sonuçsuz kalmıştır. Geçen dönem de önce rektörlük tarafından, başka üniversitelerde 33/a’ya geçiş yapılırsa bunu yapan ikinci üniversite olacağı sözü verilmiş, ardından ise geçişlerin yapılması için iyi niyetli olmayan bir şeklinde doçentlik kriterinden daha yüksek kriterler öne sürülmüştür. Araştırma görevlilerinin tekrar araştırma görevlileri atanmaları için YÖK’ten bağımsız yeni kriterlerin istenmesi bir komedidir” dedi. İnmez, Kocaeli Üniversitesi bünyesinde çalışan yaklaşık 250 araştırma görevlisinin mağdur edilmemesi için konunun takipçileri olacaklarını söyledi.

23 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR