“Başkan Karaosmanoğlu 2010’da da sınıfta kaldı”

CHP Grup Başkan Vekili Av. Fahri Örengül, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2010 yılı faaliyet raporuna karşı eleştiri ve karşı oy gerekçelerini sıraladı....

BÜYÜT

CHP Grup Başkan Vekili Av. Fahri Örengül, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2010 yılı faaliyet raporuna karşı eleştiri ve karşı oy gerekçelerini sıraladı. Örengül, 2009’da olduğu gibi 2010 yılında da Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun sınıftı kaldığını söyledi.

CHP Grup Başkan Vekili Av. Fahri Örengül, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2010 yılı faaliyet raporunu eleştirdi. Örengül, Büyükşehir’in doğru dürüst hiçbir yatırım yapmadığını, söyledi. Örengül, Karaosmanoğlu’nu eleştirerek, “Sayın Karaosmanoğlu, 7 yıldır görevde. 7 yıl sonraki görüntüsü ile ilgili şunları söyleyebilirim. Zengin babanın mirasyedi çocuğudur. Bu kente yazık olmaktadır. Kent acemilerin iktidarındadır. İki yıl sonra görülmüştür ki, Sayın Karaosmanoğlu’nun bu kenti dünya kendi yapacak vizyonu, iktidarı, gücü, kaynakları kullanabilme özelliği ve heyecanı yoktur. Kentin kaynakları heba edilmektedir. 2010 yılında Sayın Karaosmanoğlu yine sınıfta kalmıştır. 2009’daki notu üç buçuk olan Sayın Karaosmanoğlu’nun 2010 notu maalesef üç buçuktan da azdır. Kocaeli halkını dikkate ve değerlendirmeye davet ediyoruz” dedi.

ÖRENGÜL’ÜN KARŞI OY GEREKÇESİ
CHP Grup Başkan Vekili Av. Fahri Örengül, 2010 yılı faaliyet raporuna karşı eleştiri ve karşı oy gerekçelerini sıraladı
Faaliyet raporlarının kamuoyuna açıklanması bir yasal sorunluluk olup, bunu Büyükşehir Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun gereği gibi yapmadı. Sayın Karaosmanoğlu, 6 trilyon harcayarak kendi reklamını yapacağına, faaliyet raporunu ilan etmeli ve kamuoyunun eleştirisine açıklaması gerektiğine işaret etti.

YAPILAN İŞLER YETERSİZ
“Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın 2010 yılı bütçesi 1.164.500.000 (1 milyar yüz altmış dört milyon 500 bin) TL olup buna göre aylık ortalama geliri 97 milyon civarındadır. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na gelen bu deli paranın 2010 yılı yapılan işler karşılığı kocaman bir sıfırdır. Popülist politikalar, şeffaf olmayan ihaleler, laleler, çiçekler ve böceklerle geçirilen bir yıl ile karşı karşıya bulunmaktayız. 2010 yılında bu kadar büyük para ile kalıcı hangi eser yapılmış? Kentin hangi sorunu çözülmüş? Kente metro mu gelmiş? toplu taşıma mı halledilmiş? İzgaz gibi kalıcı bir eser mi yaratılmış? Trafik sorunu mu çözülmüş? Bu para nereye harcanmış? Bu paranın kentte bir karşılığı var mıdır?Bütün bunları kamuoyunun takdirine sunmaktayız. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2009’da olduğu gibi 2010 yılında da milyarları heba etmiş ve maalesef kente yazık olmuştur.

HARCAMALAR BUHARLATI
Kültür, eğitim ve sosyal işler için 52 milyon TL’nin üzerinde harcama vardır. Bu kadar büyük bir harcamanın kenti kültür açısından sınıf atlatması gerekir. 2009 yılından bu yana eğitim, kültür ve sosyal işlerde en küçük bir ilerleme olmamıştır. Belediye yönetiminin kültür çalışmaları partizanca uygulamalara para harcamaktan ibaret olarak görülmektedir.

BASIN YAYIN GİDERLERİ
Basın ve yayın harcamaları da geçen yıl 8.580.226,42 TL gibi fahiş miktarları bulmuş ve doğal olarak tarafımızca eleştirilmiştir. Eleştiriden olsa gerek bu yıl 300 milyar eksiği ile yine bu harcama maalesef 8.580.226,42 TL (Sekiz buçuk trilyonun üzerinde) gibi fahiş rakamlara ulaşmıştır. Bütün bu ihale ayrıntılarının ihale dökümanları ile birlikte açıklanması ahlaki bir zorunluluktur.

HALK YANILTILIYOR
Kent çevre felaketi ile karşı karşıya olup, yurttaşlarımız maalesef yanıltmakta ve uyutulmaya çalışılmaktadır

MASTIR PLANI YAPILMADI
7 yıldır ulaşım mastır planı yapılmamıştır. Hatalı yatırımlarla trilyonlar heba edilmiş, halk yararı için değil, adeta müteahhit yararı için çalışılmıştır. Sadece İzmit için 200 trilyonun üzerinde plansız ulaşım harcaması yapılmıştır.Şimdi yapılmaya çalışılan ulaşım mastır planı gecikmeli bir çalışmadır.

ULAŞIMA GİDEN PARA
Ulaşım Daire Başkanlığına 2010 yılı için ayrılan 116.599.228,00 TL nin de 58.062.704,71 TL.sinin harcandığı görülmektedir. Bu bedel nereye kullanılmıştır.Kentin çözülmesi gereken ilk sorunu olan ulaşıma neden bu kadar az ödenek ayrılmıştır.

KENTSEL DÖNÜŞÜM
Kentsel dönüşüm adı altında yurttaşlarımızın arazileri haraç mezat istimlak edilmekte ve bu araziler üzerinde TOKİ gibi işletmelerle konutlar yapılmakta ve kar amaçlı olarak satılmaktadır.

İÇ KONTROL SİSTEMİ ÇÖKMÜŞ
belediyenin kesinlikle iç denetim gibi bir derdi yoktur.Tam tersine denetimden kaçarak çalışmak anlayışı belediyenin temel anlayışıdır. Büyükşehir kadrolarının anlayışı belediyeyi daha fazla miktarda gerek siyasi kadro ve gerekse müteahhitleri ile AKP’lileştirmek derdi vardır.

19 Nisan 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR