Statinler (kolesterol ilaçları) kalp hastalığına neden olabilir!

Araştırmayı yapan grubun lideri “Bu ilacı kullanan kişileri destekleyecek hiçbir kanıt bulamadım” diyor. Expert Review of Clinical Pharmocology (Klin...

Araştırmayı yapan grubun lideri “Bu ilacı kullanan kişileri destekleyecek hiçbir kanıt bulamadım” diyor. Expert Review of Clinical Pharmocology (Klinik Farmakolojide Uzman Değerlendirmeleri) Dergisi’nde yayınlanan bulgular; İngiltere'de 4 yetişkinden birine, neredeyse 12 milyon kişiye düzenli olarak verilen bu ilaçlarla ilgili tartışmayı alevlendireceğe benziyor.

 

İlacı savunanlar bu ilaçların kolesterolü düşürerek hayat kurtardığını belirtiyorlar. Oxford profesörü Dr. Rory Collins, statinlerle ilgili endişelerin fazlaca dile getirilmesinin kalp krizlerinden ölümlerin sayısını arttıracağını belirtiyor. Buna karşı çıkanlar ise iskelet sisteminde zayıflama ve kas ağrıları gibi yan etkilerine değiniyorlar ve zararının faydasından çok olduğunu söylüyorlar.

 

Şimdi de bu ilaçla yapılan 20'den fazla önemli çalışmayı değerlendiren Dr. Harumi Okuyama ve ekibi statinlerin kalp hastalığına neden olabileceğini belirtiyor. Japonya'daki Nagoya Şehir Üniversitesi'nden Dr. Okuyama "Kolesterol ve statinlerle ilgili yapılan yayınlardan çok önemli bilgiler edindik ve bu ilaçların damar sertliğini hızlandırdığı ve kalbi bozabileceğiyle ilgili kanıtlar bulduk. Bu ilaçları kullananları destekleyecek hiçbir kanıt bulamadım ve hala bu ilacı kullananlar bırakmalı” şeklinde konuştu.

 

Araştırmacılar statinlerin kolesterolü düşürerek kalbi koruduğuna dair hipotez ve yüksek kolesterolün kalp hastalığına neden olduğu görüşünün çürütülmüş olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca kalp sağlığıyla bağlantılı hayati vücut süreçleri üzerinde de olumsuz etki yaptığını buldular.

 

Bu ilacı alanların damarlarında kalsiyum birikmesi olmasının daha olası olduğunu belirlediler ki bu kalp krizleriyle doğrudan bağlantılı. Statinler; vücudun, damarlarda kireçlenmeyi önleyen hayati K vitamini üretmesi için ihtiyacı olan bir molekülü engelliyor.

 

Dr. Okuyama ve ekibi bu konuda daha önce yapılmış endüstri destekli çalışmaların güvenilir olmadığını belirtiyor. Bunu iddia etme nedenleri; bu çalışmaların, araştırma sonuçlarının olumlu-olumsuz tüm bulgularının yayınlanmasını zorunlu hale getiren 2004 Avrupa yönetmeliğinden önce yapılan çalışmalar olması. Bu düzenlemeden önceki çalışmaların endüstri destekli bilim insanlarınca yapılan etik dışı çalışmalar olduğu belirtiliyor.

 

Dr. Okuyama ve ekibi 2004'ten önce ve sonra yapılan çalışmaları değerlendirmişler. Sonuç olarak, modern dünyanın vebası gibi olan kalp hastalığı ve ateroskleroz (damar sertliği) salgınının, paradoksal olarak statin ilaçlarının yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla patladığını belirtiyorlar ve mevcut statin tedavi kılavuzlarının mutlaka yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söylüyorlar.”

 

Çeviri: Nurçin Çağlar

Hal böyle olunca insan ister istemez Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na ve SGK’dan sorumlu ilaç paralarımızı ödeyen Çalışma ve Sosyal Güvenli Bakanı Süleyman Soylu’ya “Neden hala kolesterol ilaçlarına para ödeniyor?” diye soruyor. Bizim kolesterol hikâyemizi www.woto.com/kolesterol sayfasından okuyabilirsiniz. Yazıktır harcanan bu ilaç paralarına.

 

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynak: http://www.express.co.uk/life-style/health/633160/Cholesterol-drug-statins-cause-heart-disease-experts


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR